Kobietom chorym na raka piersi często brakuje witaminy D
12-10-2009 09:06
Kobiety chore na raka piersi powinny zażywać suplementy z witaminą D, bo większości z nich brakuje tego związku, a to może źle wpływać na tkankę kostną i zwiększać ryzyko złamań - informuje serwis internetowy EurekAlert.

Naukowcy z Centrum Medycznego Uniwersytetu w Rochester (stan Nowy Jork) przeprowadzili badania w grupie 166 kobiet leczonych z powodu raka piersi.

Okazało się, że 70 proc. z nich miało niedobory witaminy D we krwi. Były one jeszcze częstsze wśród pań rasy innej niż biała oraz w zaawansowanym stadium choroby.

Jak przypomina biorący udział w badaniach dr Luke Peppone, witamina D jest kluczowa dla zdrowia kości, a jej niedobory mogą przyspieszyć utratę masy kostnej i zwiększyć ryzyko złamań. Do osłabienia kości u kobiet z rakiem piersi przyczyniają się w dużym stopniu hormonoterapia i chemioterapia.

Z badań prowadzonych przez zespół dra Peppone wynika, że podawanie pacjentkom chorym na raka piersi dużych dawek witaminy D może unormować jej poziom we krwi. Dzięki temu można by obniżyć ryzyko złamań, uważa badacz.

Najwięcej witaminy D produkuje nasza skóra pod wpływem promieni słonecznych. Spośród pokarmów najbogatsze w ten związek są tłuszcz ryb morskich oraz mleko i jego przetwory. Suplementy witaminy D najlepiej zażywać po konsultacji z lekarzem, bo jej nadmiar może być dla organizmu toksyczny.

Witamina D reguluje w naszym organizmie wiele procesów. Oprócz tego, że wzmacniania kości i mięśni, poprawia też pracę układu odporności oraz reguluje podziały komórek, przez co może spowalniać rozwój nowotworów.

Naukowcy zaprezentowali wyniki swoich badań na sympozjum o raku piersi Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ASCO), które odbywa się w San Francisco.





Źródło: www.zdrowie.onet.pl

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów198
postów50488
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18899
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.