Blizna mniej widoczna

Wygląd blizny można poprawić nie tylko metodami chirurgicznymi, ale również za pomocą zabiegów w gabinetach dermatologicznych i kosmetycznych.


Dermabrazja


Polega na usunięciu zewnętrznych warstw skóry. Głębsze pozostają nie naruszone i dzięki temu odrasta świeży naskórek, który staje się gładszy, przybierając kolor zbliżony do otaczających go tkanek. Rodzajem dermabrazji jest mikrodermabrazja, czyli ścieranie płytkich warstw skóry bez dochodzenia do poziomu naczyń krwionośnych. Aparat (tzw. skin abrader) wyrzuca strumień drobniutkich kryształków tlenku glinu i jednocześnie odsysa starty naskórek. Zabieg ten nie wymaga żadnego znieczulenia.

Ponieważ ścieranie jest powierzchowne, rana goi się bardzo szybko (3-4 dni). Efekty pojawiają się jednak po kilku lub kilkunastu zabiegach. Małe blizny potrądzikowe stają się niewidoczne już po 3-4 zabiegach, ale rozległe ślady po oparzeniach wymagają kilkudziesięciu (około 30) mikrodermabrazji. Kolejne wykonuje się w odstępach 5-14 dni.

Klasyczną dermabrazję głęboką przeprowadza się za pomocą specjalnych urządzeń, w których elektrycznie napędzana, wirująca tarcza lub ostra szczoteczka ściera wierzchnie warstwy skóry aż do poziomu naczyń krwionośnych. Zabieg wydaje się nieco drastyczny, ale przynosi radykalną poprawę. Jeśli dermabrazji poddawane są duże powierzchnie, wymaga znieczulenia miejscowego lub ogólnego.

Po operacji zakłada się opatrunki z tiulem. Rany goją się w ciągu 7-14 dni i obrzęk znika. Całkowite wygojenie następuje po upływie kilkunastu tygodni. W tym czasie skóra jest zaróżowiona i bardzo wrażliwa na promienie słoneczne, pod wpływem których mogą pociemnieć operowane miejsca. Dermabrazji głębokiej nie wolno wykonywać na śluzówkach, skórze powiek i czerwieni wargowej.

W dermabrazji klasycznej pacjent musi zdać się wyłącznie na doświadczenie chirurga, natomiast w dermabrazji laserowej komputer kontroluje głębokość ścierania, które w tym przypadku jest bezkrwawe. Do dermabrazji laserowej wykorzystuje się wysokoenergetyczny laser na dwutlenek węgla (CO2), który nie tnie tkanek, lecz je odparowuje, pozostawiając żywe warstwy skóry w nie naruszonym stanie. Metodę tę można stosować już po 3 miesiącach od uszkodzenia skóry.

Po zabiegu na twarz zakłada się przezroczystą maskę, którą zdejmuje się po upływie siedmiu dni. Nowy naskórek odrasta w ciągu tygodnia. Początkowo bardzo cienki, zaróżowiony, przybiera naturalną gładkość i kolor w ciągu 1-3 miesięcy w zależności od rodzaju skóry (u osób o jasnej karnacji następuje to szybciej). Nawet bardzo delikatne okolice na dolnych powiekach i wokół ust mogą być bezpiecznie poddane działaniu lasera z końcówką feather touch lub silk touch. Do uzyskania pożądanego efektu zwykle wystarcza tylko jeden zabieg. Jedynie głębokie blizny mogą wymagać jego powtórzenia. Przy naświetlaniu laserem stosuje się znieczulenie miejscowe bądź narkozę - jeśli zabieg dotyczy większych obszarów skóry, np. całej twarzy.

Najlepsze rezultaty po zabiegach laserowych (zwanych też liftingiem bez skalpela) uzyskuje się z bliznami na twarzy. Jeżeli chodzi o urazy na innych częściach ciała, poprawa nie jest tak duża. Rozległe blizny pooparzeniowe nie mogą być poddane laserowi, gdyż nie mają gruczołów łojowych, potowych i regeneracja w nich nie zachodzi. Efekt lasera jest też niewielki w przypadku blizn głębokich sięgających skóry właściwej (np. po ospie).

Dermabrazja laserowa osiąga korzystne wyniki u osób z jasną karnacją. Pacjentki z ciemną karnacją mają pewne problemy, gdyż ich skóra zawiera więcej barwnika i istnieje ryzyko przejściowego wystąpienia przebarwień po laserze. Używa się wówczas kremów, które przywracają skórze naturalny kolor. Laser zasadniczo stosuje się u dorosłych pacjentów (u starszych osób osiąga się również dobre rezultaty).

Kremy nawilżające z elastyną lub kolagenem czy też maści z witaminami A i E, nakładane tuż po zabiegu, dostarczają skórze odpowiednich składników wspomagających proces gojenia oraz zapobiegają jej nadmiernemu wysychaniu i łuszczeniu. Do pół roku należy unikać ekspozycji na promieniowanie słoneczne lub chronić skórę kremami z wysokim filtrem UVA/UVB (30).


Głęboki peeling chemiczny

Kolejnym zabiegiem jest Exoderm Lift - głęboki peeling chemiczny. Wykorzystuje się tu specjalną mieszaninę fenolu z innymi środkami łagodzącymi jego działanie, która rozpuszczając wierzchnią warstwę skóry, pobudza ją do regeneracji. Takie kontrolowane złuszczanie naskórka sprawia, że z głębiej położonych warstw odradza się skóra, która wygląda młodziej i jest pozbawiona drobnych nierówności.

Na twarz nakłada się rodzaj maseczki, która działa jak poparzenie chemiczne skóry. Początkowo pojawia się lekkie zaczerwienienie, ale szybko (w ciągu miesiąca) skóra odzyskuje naturalny kolor. Wygładza się, wyrównuje, część blizn potrądzikowych ginie, inne się spłycają.

Podczas zabiegu pacjent jest przytomny, a lek podawany dożylnie sprawia, że głęboki peeling chemiczny przebiega bezboleśnie. Przez kolejne kilka dni można podawać łagodne środki przeciwbólowe. Zabiegu nie wykonuje się u osób z ciemną karnacją skóry, chorobami serca i układu krążenia, a także u alergików. Należy również wówczas zwrócić uwagę na przyjmowane leki.


Eksfoliacja

W przypadku drobnych, płytkich blizn można poddać się serii zabiegów w gabinecie kosmetycznym, zwanych eksfoliacją. Przy użyciu kwasów owocowych wykonuje się wówczas głębokie złuszczenie naskórka. Po zabiegu należy chronić skórę przed działaniem promieni słonecznych.





Źródło: www.resmedica.pl
Zdjęcie: www.images.google.pl

bli
bli2
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 2
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |