Krwotok z dróg rodnych - lecznicza siła roślin.

Jasnota biała, zwana również białą pokrzywą (a także pokrzywą głuchą czy martwą), w istocie przypomina nieco pokrzywę. Często również znaleźć można ją w pobliżu pokrzyw i podobnie jak one rośnie przede wszystkim na łąkach, ugorach, w zaroślach i przy skrajach dróg. Szczególnie podobne jest tu ułożenie naprzeciw siebie sercowatych liści o ząbkowanych brzegach. Jasnota wybiera jednak gleby żyzne, próchnicze; kwitnie od maja do sierpnia; ma czworokątną łodygę i białe, wargowate kwiaty, które w środku mają słupek i cztery pręciki; przede wszystkim jednak w odróżnieniu od pokrzyw nie parzy.

Działanie lecznicze

SUROWCE LECZNICZE: kwiaty jasnoty.

WŁAŚCIWOŚCI LECZNICZE: hamujące krwotoki z dróg rodnych, zwiększające ilość śluzu, wykrztuśne

Jasnota biała jest przede wszystkim polecana:

- w krwawieniach z dróg rodnych (np. w przypadkach obfitych krwawień miesięcznych), ponieważ zatrzymuje lub zmniejszana tego rodzaju krwawienia.
- w przewlekłych nieżytach oskrzeli, ponieważ zawarte w kwiatach jasnoty związki czynne zwiększają ilość śluzu produkowanego w drogach oddechowych i rozrzedzają go. Dzięki temu ułatwia się oczyszczanie oskrzeli. (Jest to szczególnie istotna właściwość dla palaczy tytoniu skarżących się na uporczywy kaszel i przewlekłe bronchity, a także osób narażonych na wdychanie pyłów przemysłowych).
- w leczeniu upławów, zapaleń szyjki macicy i pochwy ze względu przeciwzapalne i dezynfekujące właściwości.

w przypadku trądziku młodzieńczego oraz świądu skóry, ponieważ pomaga usunąć z organizmu szkodliwe produkty przemiany ma­terii.
w lekkich biegunkach.

Przepisy stosowania

NAPAR Z KWIATÓW. Przygotowujemy go w następujący sposób: do naczynia wrzucamy 1 łyżkę suszonych kwiatów i zalewamy ją 1 szklanką wrzątku. Naczynie odstawiamy pod przykryciem na około kwadrans. Po przecedzeniu pijemy w 2-3 porcjach w ciągu dnia.

ODWAR Z KWIATÓW. Przygotowuje się go umieszczając w naczyniu 2 łyżki kwiatów jasnoty, a następnie zalewając je 1 szklanką wody. Całość należy podgrzać aż do wrzenia, a następnie gotować przez 2-3 minuty. Po ostygnięciu i przecedzeniu pijemy w 2-3 porcjach w ciągu dnia. Warto pamiętać, że odwar ten możemy również stosować do płukań oraz irygacji.

MIESZANKI. Kwiaty jasnoty możemy łączyć z ziołami o podobnym działaniu. W mie­szankach przeciwkrwotocznych z krwawnikiem, przymiotnem czy tasznikiem. W mieszankach „oczyszczających" krew - z pokrzywą, liśćmi brzozy, kwiatami przelotu, kłączami perzu, zielem bluszczyka, fiołkiem i czarnym bzem. Z kolei w mieszankach wykrztuśnych z owocem kopru włoskiego, korą wierzby, liśćmi tymianku, koszyczkami rumianku, macierzanką piaskową i liśćmi mięty.

Zbiór i konserwacja

Kwiaty jasnoty białej zbieramy w okresie kwitnienia. Zrywać należy jedynie korony kwiatowe, wyskubując ostrożnie z kielichów. Zbieramy je do koszyków lub łubianek. Po powrocie do domu surowiec należy szybko rozłożyć cienką warstwą na papierze. Należy pamiętać, iż jasnotę zbieramy i suszymy jedynie podczas ładnej pogody. Suszenie przeprowadzamy w pomieszczeniach ogrzewanych, ponieważ kwiaty jasnoty szybko ciemnieją i tracą właściwości. Wysuszone kwiaty (o kremowej barwie) przechowujemy w szczelnie zamkniętych pudełkach.

Substancje lecznicze

Kwiaty jasnoty zawierają flawonoidy, olejki eteryczne, aminy, substan­cje śluzowe, garbniki katechinowe, saponiny i związki irydoidowe.


Źródło: www.ochoroba.pl
Zdjęcie: www.ochoroba.pl

jasnota biała
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 5
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |