Walka z nowotworem piersi

Październik kojarzy się nam z różową wstążeczką. Przypomina ona o badaniach piersi. Ale jest też symbolem walki z rakiem sutka, która coraz częściej kończy się całkowitym wyleczeniem. 
 
Wszystkie boimy się raka piersi, bo to najczęstszy nowotwór u kobiet. Ale niech cię strach nie paraliżuje, gdy wyczujesz guzek w piersiach podczas samobadania. Większość zmian w piersiach to niegroźne torbiele czy włókniaki. Może nie masz więc podstaw do zdenerwowania. Jednak nie dowiesz się tego, jeśli nie pójdziesz do lekarza i nie wykonasz badań. Pewnie pierwszym z nich będzie mammografia. W zależności od jej wyników wykonuje się jeszcze USG. Nie jest ono tak czułą metodą diagnostyczną jak mammografia, ale w przeciwieństwie do niej np. potrafi odróżnić torbiel od litego guza. W razie wątpliwości wykonuje się biopsję, czyli pobiera specjalną igłą komórki guza. W 3 na 4 przypadkach badanie to wykazuje, że zmiany w piersiach rozpoznane jako nowotwór są łagodne. A jeśli nie? Pamiętaj, że rak to nie wyrok, a diagnoza.

TERAPIA NA MIARĘ

Obecnie każdy nowotwór leczy się nieco inaczej. Nazywa się to terapią celowaną. Opracowywana jest przez lekarzy pod konkretny typ zmiany, bo metoda leczenia dająca rewelacyjne efekty w przypadku jednego guza przy innym bywa mało skuteczna. Teraz nie „strzela się” do raka na ślepo, ale precyzyjnie w niego celuje odpowiednio dobranym kalibrem broni. Dlatego też w przypadku raka piersi, którego jest kilkadziesiąt rodzajów, niemal dla każdej kobiety dobiera się terapię indywidualnie. I, co ważne, coraz częściej możliwe jest wykonanie operacji chirurgicznych oszczędzających pierś. Uzupełnia się je hormonoterapią i chemioterapią.

INTELIGENTNE LEKI

Przybywa preparatów, które niszczą komórki rakowe, nie wyrządzając szkody zdrowym. Wspierają one działanie cytostatyków stosowanych podczas chemioterapii. Odkryto np., że w niektórych przypadkach raka piersi w komórkach nowotworowych jest zbyt dużo receptorów HER2, co powoduje, że mnożą się bardzo szybko. Wynaleziono więc leki onkologiczne, które blokują te receptory lub za ich pośrednictwem przenikają do wnętrza komórek rakowych, hamując ich rozrost. Znane też są preparaty, które powodują zagłodzenie guza. Odcinają go od dopływu krwi. Możliwości leczenia raka przybywa, co zwiększa szansę na powrót do zdrowia.





Źródło: www.zdrowie.onet.pl

Walka z nowot...
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 4
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |