Rak piersi to również męski problem

Tucker L. Melancon zdaje sobie sprawę, że mężczyzn takich jak on jest wielu - mężczyzn, którym nawet nie przyszło do głowy, że mogą być narażeni na raka sutka. Ale wie też, że ma szansę to zmienić.

W przypadku raka gruczołu sutkowego najważniejsza jest wczesna diagnoza – mówi. - Gdy wykryto go u mnie, był już zaawansowany.

Melancon jest jednym z 24 bohaterów wystawy fotografii zatytułowanej „Faces of Light: Stories From Breast Cancer Survivors" (Oblicza światła: historie osób, które przeżyły raka piersi), która będzie pokazywana w tym miesiącu w szpitalu w Stamford w stanie Connecticut. Jest to element kampanii Paint the Town Pink (Pomaluj Miasto na Różowo), realizowanej przez placówkę w ramach obchodów Miesiąca Świadomości Raka Piersi.

Fakt, że Melancon jest jedynym mężczyzną biorącym udział w tej objazdowej wystawie, w zasadzie odzwierciedla statystyki.

Przeczytaj: Oswoić raka
W tym roku w USA rak sutka zostanie zdiagnozowany u około 1900 mężczyzn, a 400 może umrzeć z jego powodu, prognozuje Amerykańskie Towarzystwo ds. Nowotworów (American Cancer Society). Natomiast, w przypadku kobiet szacunki te mówią o 192 370 nowych przypadkach w 2009 roku i 40 170 możliwych zgonach.

Mężczyźni chorują więc stosunkowo rzadko na raka piersi, ale Melancon obawia się, że ta informacja obniży czujność panów na zagrożenie. - Wpadłbym na to znacznie wcześniej, gdybym wiedział - wyznaje. - Po prostu nie miałem pojęcia.

Sześćdziesięciotrzyletni obecnie Melancon pamięta dzień, w którym mu o tym powiedziano. To był 17 lipca 2002 roku. Miał wtedy 56 lat. Rak został wykryty w węźle chłonnym pod lewą pachą. Kilka miesięcy przed diagnozą zauważył, że jego lewa brodawka sutkowa zrobiła się wklęsła, ale przypisał to naturalnemu procesowi starzenia się.

- Teraz wiem, że jest to klasyczny objaw raka piersi występujący u kobiet – przyznaje. - Gdy go zauważasz, biegniesz do lekarza.

Natomiast Melancon zwlekał niemal pięć miesięcy i gdy zjawił się na badanie mammograficzne, jego lekarze nie czekali ze zrobieniem dalszych testów i wykonaniem biopsji, które wykazały, że nowotwór był złośliwy. Zaledwie w ciągu kilku dni Melancon przeszedł radykalną mastektomię.  Później zaczął brać leki, przeszedł chemoterapię oraz 33 cykle naświetlań.

Gdy rozmyślał wówczas nad swoją przyszłością, jedno wiedział na pewno – chce być męską twarzą plakatów na temat raka piersi, aby jego przeżycia zachęciły innych do zwrócenia uwagi na wczesną diagnostykę.

Ale najpierw musiał przejść terapię. Był wówczas sędzią okręgowym stanu Luizjana w Lafayette, wykonywał ten zawód od 1994 roku. Wydawało się, że jego choroba cofnęła się, ale w październiku 2006 doszło do wznowy.

Minęło właśnie 18 miesięcy od jego ślubu z Dianą Moore, rzeźbiarką, którą spotkał kilka lat wcześniej, gdy instalowała rzeźbę „Urns of Justice” przed gmachem sądu im. Johna M. Shawa w  Lafayette. Melancon przeprowadził się do Norwalk, gdzie mieszkała Diana, ale musiał znaleźć tam lekarza, by kontynuować leczenie. W ten sposób trafił do onkologa Steve’a Lo ze szpitala w Stamford.

Lo wiedział, że jego nowy pacjent przebył agresywną terapię. - Był nią dość wymęczony – wspomina. Jak przyznaje, onkolog musi działać w wyważony sposób. Po jednej stronie szali są próby powstrzymania choroby lub wyleczenia z niej pacjenta. A po drugiej, próby utrzymania najwyższego możliwego komfortu życia chorego, co staje się wyzwaniem, gdy różne metody leczenia okazują się mieć znaczne działania toksyczne. - Chcę działać dla dobra pacjentów – wyznaje onkolog. - Chcę, by żyli wiele lat, ale też by cieszyli się życiem.

Melancon pamięta, jak razem z Lo rozważali różne opcje. Ostatecznie, zdecydowali, że łagodniejsze leczenie będzie lepszą taktyką, gdyż leki i inne terapie zawsze można dołączyć, gdy choroba zacznie postępować.

Raz na cztery miesiące Melancon dostaje zastrzyk z hormonem stosowanym w leczeniu raka prostaty (nazwa handlowa Lupron) i codziennie przyjmuje jedną tabletkę anastrozolu (nazwa handlowa Arimidex), leku obniżającego poziom estrogenu w organizmie. W przypadku hormonozależnego raka sutka, na jaki cierpi Melancon, lek ten może ograniczać wzrost guza. Co cztery miesiące przechodzi badania kontrolne.

- Każdy powód jest dobry by wierzyć, że dożyję 83 lat, jeśli będę o siebie dbał – przyznaje.

Melancon przypisuje swojej żonie zasługi za to, że przeszedł na wegański styl życia, który bardzo mu pomógł. Para odwiedziła Instytut Zdrowia Hipokratesa w West Palm Beach (Floryda), gdzie przeszła trzytygodniowy program zmiany stylu życia, włączając w to nowy sposób odżywiania się. Weganie są zwolennikami diety opartej w całości na produktach roślinnych.

- Tucker to wyjątkowo dzielny człowiek – ocenia Lo, komentując decyzję pacjenta o publicznym ujawnieniu swojej historii.

- Informacja, jaką chciałbym przekazać mężczyznom jest taka, że również oni mogą zachorować na raka piersi, choć ich ryzyko jest niższe - mówi Lo. - Jeśli wyczuwasz jakieś zgrubienie, musisz pokazać je lekarzowi. (…)

CZYNNIKI  RYZYKA RAKA SUTKA U PANÓW

Kobiety są bardziej narażone na raka sutka. Ale mężczyźni również mogą na niego zachorować,  dlatego powinni starać się robić badania kontrolne i podejmować inne działania pozwalające na wczesne wykrycie choroby.

Większość czynników ryzyka raka sutka u mężczyzn jest taka sama jak u kobiet, wynika z danych Narodowego Instytutu ds. Raka w Bethesda w stanie Maryland. Zalicza się tu: starszy wiek, historię zachorowań na raka sutka w rodzinie, mutacje w genach BRCA1 i BRCA2 (choć ryzyko związane z tymi mutacjami jest znacznie wyższe dla kobiet), przebyte wcześniej naświetlania, rodzaj diety (badania wykazały, że w niektórych przypadkach otyłość może zwiększać ryzyko zachorowania na raka).

Odsetek przeżyć wśród mężczyzn z rakiem sutka jest podobny jak wśród kobiet. Jednak u panów diagnoza jest często stawiana w późniejszym stadium, gdy leczenie nie jest już takie proste.

Specjaliści zalecają kobietom i mężczyznom samobadanie piersi, w celu sprawdzenia, czy nie ma w nich zgrubień oraz zmian kształtu i wyglądu. Gdy kobieta skończy 40 lat powinna wykonywać badanie mammograficzne co 1-2 lata; ale kobiety z rodzinnym ryzykiem raka sutka powinny rozpocząć takie regularne badania jeszcze wcześniej.

Ukazuje się niewiele wytycznych odnośnie konieczności badań mammograficznych u mężczyzn. Zazwyczaj panowie przechodzą mammografię tylko wówczas, gdy mają objawy potencjalnego schorzenia sutka. Jak powiedział ostatnio dr Steven Lo ze Szpitala w  Stamford, stosunkowo mała liczba przypadków raka sutka wśród mężczyzn utrudnia ekspertom przeprowadzenie analiz lub ocenę danych na ten temat.






Źródło: www.zdrowie.onet.pl

Rak piersi to...
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 3
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |