Co pomaga naszym oczom a co im szkodzi

Oczy są tak skonstruowane, że w większosci sytuacji radzi sobie samo, ale czasem wymaga naszego wsparcia aby było silne i sprawne.


 


Zdrowe oczy właściewie nie wymagają szczególnej pielęgnacji, bo w naturalny sposób są nawilżane dzięki ruchom rzęs i powiek a do tego oczyszczają je łzy. Jak każdy organ, potrafią również się zmęczyć a zmęczone oczy bolą, pieką, stają się czerwone i reagują podrażnieniem na wszystko: dym papierosowy, klimatyzację, długie wpatrywanie się w ekran komputera lub telewizora, zbyt małą ilość snu. 


U zdrowych oczu jedyne co może płynąć z oczu to łzy dlatego gdy pojawia się inna wydzielina to znak, że doszło do bakteryjnego czy wirusowego zapalenia spojówek. Można je skutecznie leczyć. Konieczna jest wizyta u okulisty. Ale jeśli twoje oczy są jedynie mocno zmęczone, przekrwione i nie tolerują zbyt jasnego światła, a na dodatek zdarza się, że czasem widzisz niewyraźnie, jak przez mgłę, a także masz uczucie piasku pod powiekami, wtedy możesz zastosować domową kurację, aby wspomóc wzrok.


Czasem wystarczy doraźna pomoc 


Ulgę przyniesie ci płukanie oczu w soli fizjologicznej albo przepłukiwanie ich pełnymi garściami wody. W aptece kup nawilżające krople lub żel albo tzw. sztuczne łzy. Pomóc mogą również zioła - świetlik, rumianek. Zioła nie zaszkodzą natomiast uważaj na krople bez recepty i konsultuj to z lekarzem.


Regularnie używaj kremów pod oczy 


Ważne dla oczu są pewne witaminy dlatego wybieraj takie kosmetyki, które mają w swoim składzie witaminę K i C, ponieważ działają one obkurczająco na naczynka. Z kolei witaminy A, E i F walczą ze starzeniem się skóry. Wskazany jest również retinol, który rozprawia się ze zmarszczkami. Jeżel masz bardzo podrażnione oczy, wybieraj kremy z dodatkiem ziół. Świetlik działa antybakteryjnie, babka lancetowata zwalcza opuchliznę, a kasztanowiec poprawia krążenie w naczyniach krwionośnych.


Dobrze ułożone menu 


Z uwagi na wpływ witamin na nasze oczy, ważna jest odpowiednio skomponowana dieta, w której będzie wystarczająca ilość witamin i mikroelementów. Najważniejszą dla oczu jest witamina A, C i E oraz cynk, selen i magnez.


Zadbaj o witaminę A, czyli dołącz do jadłospisu wątróbkę, jaja, morskie ryby, olej i masło roślinne. Spożywaj też warzywa i owoce w żółtym, pomarańczowym i czerwonym kolorze, bo to one z kolei są bogate w beta-karoten. Przeciwutleniacze, czyli witaminę C i E, znajdziesz głównie w jagodach i borówkach. Staraj się też sięgać po produkty bogate w - korzystną dla oczu - luteinę. Znajduje się ona w szpinaku, brukselce, kapuście, kukurydzy, groszku i żółtkach jaj.


Oczy nie lubią: 


• suchego powietrza, 


• niewłaściwego oświetlenia, a najbardziej jarzeniowego i migającego światła – szczególnie męczące są dla nich migające reklamy, 


• zmian temperatury,


• zadymionych miejsc, 


• promieniowania monitorów komputerowych i telewizorów,


• przewlekłego braku snu,


• czytania w pozycji leżącej i zbyt małych liter tekstu,


• długiego wytężania wzroku


Domowe sposoby: 


• Zrób kompres na powieki z naparu świetlika lekarskiego, kopru włoskiego, werbeny, kwiatu rumianku lub niezbyt mocnej esencji herbacianej. Okład powinien być ciepły, ale nie gorący. 


• Wieczorem, gdy zmyjesz makijaż, na każdą powiekę połóż plaster surowego ogórka lub kompres z utartego ziemniaka. Usuń po kwadransie. 


• Kilkusekundowy ucisk łuku brwiowego także pomoże zrelaksować zmęczone oczy.


• Ulgę przyniesie też delikatne uciskanie opuszkami palców skóry pod oczami, co dodatkowo pomaga rozjaśnić cienie. 


• Masaż można przeprowadzić, używając żelu czy kremu pod oczy, wcześniej schłodzonego w lodówce.


Zadbaj o wzrok na co dzień 


* W pracy - co godzinę - rób krótką, pięciominutową przerwę. Przestań na chwilę pracować, wstań od biurka, podejdź do okna i wyjrzyj na dwór. Powoli przenoś wzrok z ludzi na auta, z drzew na dachy domów itd.


* Spożywaj suplementy diety bogate w luteinę i karoten.


* Każdego dnia trenuj oczy wykonując nim pełne ruchy góra dół, lewo prawo lub kręć ósemki.


* Postaraj się nawilżyć powietrze w pracy i używaj akularów z antrefleksem.


* Staraj się codziennie znaleźć czas na spacer. To bardzo odpręża oczy. Kiedy jednak świeci słońce, zawsze miej przy sobie okulary przeciwsłoneczne – i wkładaj, gdy światło cię razi. Rób to też zawsze na plaży.


Anna Augustyniak 


 




Źródło: www.zdrowie.onet.pl


 

Co pomaga nas...
Autor: Wagina22
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 3
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |