Jaki to ból głowy?

Może być wywołany przez przez przeziębienie, skutki urazu głowy, poważne zaburzenia naczyniowe, ból zęba, guza mózgu, itp. Gdy ból głowy jest samoistny, czyli sam w sobie jest chorobą – leczymy go środkami przeciwbólowymi i to wystarcza.

Często jest jednak tylko jednym z objawów jakiejś choroby. Aby go eliminować – trzeba leczyć chorobę. Dlatego bardzo ważne jest ustalenie przyczyny bólu głowy, zanim się podejmie leczenie. Tym bardziej, że ból towarzyszy nie tylko chorobom lekkim, lecz może zapowiadać ciężką chorobę.

Samoistne bóle głowy to:
Migrena
Ból głowy typu napięciowego
Klasterowy ból głowy
Różne bóle głowy nie związane z widocznymi zmianami w organizmie (samoistny, wywołany wysiłkiem, zimnem, it)
 
Migrena 

Migrena to niestety popularna dolegliwość. Występuje znacznie częściej u kobiet niż u mężczyzn. Napad migreny oznacza ból głowy, któremu towarzyszą nudności i wymioty, zaburzenia wzroku, nadwrażliwość na dźwięk i zapach. Napad trwa od kilku do kilkudziesięciu godzin. Może być wywołany przez emocje, zmiany pogodowe, czy pokarm (np. żółte sery, wino). Ból i zaburzenia wzroku obejmują zwykle jedną część głowy. Przyczyna dolegliwości jest nie do końca rozpoznana, chociaż w pewnym stopniu uwarunkowana genetycznie. 

Bóle napięciowe 

Z tym bólem do lekarza zgłasza się 8 na 10 chorych. Przyczyną inicjacji bólu jest zwykle stres, negatywne emocje, brak snu, przemęczenie, zmiany atmosferyczne, nadużycie alkoholu. Bóle są odczuwane jako obręcz zaciskająca się wokół głowy, sztywnienie karku i szyi. Nasilają się pod wpływem pobudzenia emocjonalnego. Bóle napięciowe trwają krótko, ale mogą być też przewlekłe (chroniczne) i trwać miesiącami, a nawet latami. 

Ból klasterowy 

Ten typ bólu jest napadowy. Napady występują w „wiązkach” (tzw. klasterach -od ang. cluster – wiązka). Zaczynają się one w okolicy oka, promieniują się na połowę twarzy, a potem szybko narastają. Często objawami im towarzyszącymi jest zatkany nos, łzawienie oka. Bóle trwają około 30 min, mogą nawracać kilka razy w ciągu doby. Mogą być przewlekłe - trwać tygodnie lub miesiące. Mogą trwać przez lata i nawracać. Najczęściej dotykają mężczyzn między 20., a 40. rokiem życia. 
Choroby, w których ból głowy jest dotkliwym objawem towarzyszącym: 
Infekcje wirusowe często górnych dróg oddechowych, w tym grypa
Miejscowe infekcje w obrębie czaszki dotyczące: uszu, zatok, zębów, itp.
Bóle głowy w następstwie zmian zwyrodnieniowych w obrębie kręgosłupa szyjnego
Nadciśnienie tętnicze i inne zaburzenia naczyniowe
Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych
Nerwobóle czaszkowe (np. nerwoból nerwu trójdzielnego)
Ból pourazowy po przebytym urazie głowy
Guzy mózgu
Zatrucia toksycznymi substancjami

Choroby oczu
 
Zapalenie zatok – częsta przyczyna bólu głowy 
Niekiedy po przemarznięciu, przemoknięciu lub „zawianiu” pojawia się katar, któremu zaczyna towarzyszyć uporczywy ból głowy umiejscowiony w okolicach zatok. Przyczyną bólu są infekcje wirusowe lub bakteryjne powodujące przewlekłe zapalenie błon śluzowych zatok przynosowych. Objawem jest tępy ból głowy z charakterystycznym uciskiem nasilający się w godzinach przedpołudniowych. Czasami objawy nasilają się przy pochyleniu głowy do przodu. Jest to bardzo charakterystyczne dla tego zespołu chorobowego. 
Zapalenie okostnej, zgorzel zęba 
Częstą przyczyną bólu głowy jest stan zapalny zęba i okostnej. Bóle głowy są wówczas skutkiem promieniowania bólu z ogniska zapalnego z tzw. sąsiedztwa. Najczęściej dolegliwości bólowe związane są z procesem zapalnym w okolicy zębów trzonowych. Również zęby zgorzelinowe powodują dotkliwe objawy bólowe w obrębie głowy.


Reumatyczne bóle głowy 


Są to bóle spowodowane zmianami zwyrodnieniowymi w obrębie kręgosłupa szyjnego. Tym bólom głowy towarzyszą także bóle karku oraz zawroty głowy. Niekiedy chorzy określają go jako ból promieniujący do potylicy. Zaczyna się zwykle po wykonaniu czynności związanych z odchyleniem głowy ku tyłowi, do góry i na boki


Wysokie nadciśnienie tętnicze może prowokować ból głowy 


Wskazywać na to mogą tzw. „poranne migreny” – ciśnienie tętnicze rankiem osiąga bowiem wartości najwyższe. Jeśli mamy aparat pomiarowy i prowadzimy samokontrolę ciśnienia krwi – to możemy sami potwierdzić swą diagnozę. Ale uwaga - podobne podłoże mają bóle głowy, które powstają przy współistnieniu guzów nadnerczy (pheochromocytoma). Schorzenie to bowiem prowadzi do podwyższenia ciśnienia krwi.


Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych 


Choroba zaczyna się od silnego bólu głowy. Towarzyszy mu na ogół objaw sztywności karku - określana przez lekarzy w badaniu neurologicznym jako składowa zespołu oponowego. W chorobie występuje też wysoka gorączka, dreszcze, nudności i wymioty. 



Nerwobóle nerwów czaszkowych 



Neuralgia nerwu twarzowego: cechuje się napadowymi bólami jednej strony twarzy w zakresie unerwienia poszczególnych gałązek tego nerwu czaszkowego, które trwają 1-2 minuty i powtarzają się kilka razy dziennie, nasilają się na skutek jedzenia, mówienia lub golenia.
Neuralgia nerwu podpotylicznego (Arnolda): ból przypomina krótkie wyładowania elektryczne występujące na tle stałego bólu (dotyczy nerwu Arnolda, który zaczyna się na karku, z prawej lub lewej strony i biegnie przez okolicę ciemieniową aż do przodu w kierunku czoła). 
Ból pourazowy– trudność rozpoznania 
Ból pourazowy chociaż nie zawsze pojawia się bezpośrednio po urazie może się pojawić również po kilku tygodniach czy miesiącach. Wówczas jest trudny do zdiagnozowania. 

Guzy mózgu – trudność rozpoznania 

Guzy mózgu zaczynają się zazwyczaj od innych objawów, niż ból głowy, np. od niedowładów połowiczych, czy zaburzeń wzroku lub napadów padaczkowych. Jednak niektóre objawy mogą wskazywać na guz mózgu u osoby skarżącej się na bóle głowy. Należy do nich pojawianie się narastających w czasie bólów z towarzyszącymi nudnościami i wymiotami w godzinach porannych. 
Bolesne zatrucia chemiczne: 
nadużycie alkoholu, papierosów
zatrucie toksynami, farbami i lakierami: np. benzen, nitrobenzen
 
Uwaga - nie rozpoznane choroby wzroku mogą być przyczyną bólów głowy. Szczególnie dotkliwy ból głowy pojawia się w przypadku nie leczonej jaskry. 









Źródło: www.przychodnia.pl

Jaki to ból g...
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 4
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |