Migrena - opis, historia, leczenie i przyczyny choroby

Migrena to choroba coraz częściej szeroko występująca i trzeba nauczyć się z nią żyć.


Migrena pojawia się głównie u kobiet (chorują one 3-4 razy częściej niż mężczyźni). Często mylona jest ze zwykłym bólem głowy, jednak osoby, które na nią cierpią, wiedzą że ból głowy to tylko jedna z wielu dolegliwości.

Czym jest migrena?


Wiele osób cierpiących na tę dolegliwość, podczas ataku są całkowicie wyłączone z normalnego funkcjonowania. Tymczasem migrena bywa mylona ze zwykłym bólem głowy. Dlatego nierzadko otoczenie nie rozumie przez co tak naprawdę przechodzi chory.

Internautka Shady: Wszyscy się śmieją, że sceny robię, że paluszek i główka to szkolna wymówka itd, śmieszy ich to, że wręcz czasem proszę o chwile spokoju, żeby chociaż przez moment nikt ode mnie nic nie chciał. Reakcja następuje dopiero w momencie gdy robi mi się np. słabo, w przeciwnym wypadku się śmieją.

Nie każdy ból głowy jest migreną. Migrenę zaliczamy do samoistnych bólów głowy, tzn. takich, u których podłoża nie leżą poważne przyczyny organiczne i które nie występują w przebiegu innych chorób – komentuje Maria M. Wysocka - Bąkowska, dr n. med. specjalista neurologii. - Ciężka postać migreny może całkowicie unieruchomić pacjenta, pokrzyżować plany życiowe czy zawodowe w sposób nieoczekiwany. Typowe napady migrenowe polegają na silnym, pulsującym bólu głowy, któremu towarzyszą nudności, wymioty, światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięki i zapachy. Zwykle ból jest na tyle silny, że wyłącza pacjenta z normalnego funkcjonowania, musi leżeć, a przynajmniej nie jest zdolny do wykonywania swoich normalnych czynności ani w domu, ani w pracy. Mogą także występować przejściowe objawy neurologiczne: drętwienie, zawroty głowy, zaburzenia mowy – mówi Maria M. Wysocka – Bąkowska.

Jak powstaje migrena ?


Migrena jest dolegliwością objawiającą się zmienionym odczuwaniem bodźców sensorycznych, bólami głowy i nudnościami. Pojedynczy atak trwa od 4 do 72 godzin, objawiając się nudnościami, ogólnym dyskomfortem, nadwrażliwością na światło i dźwięki, brakiem apetytu. Do dzisiaj nie wiadomo, co powoduje migrenę.

Choroba inteligencji i artystów


Niegdyś uważano, że zapadają na nią intelektualiści i arystokraci. Wśród cierpiących na nią wymienić można: Ludwika van Beethovena, Fryderyka Chopina, Zygmunta Freuda, Jana Kalwina, Emanuela Kanta, Alfreda Nobla, Blaise'a Pascala czy Wilhelma Ryszarda Wagnera.

Nieznane przyczyny


Mimo że migrena jest uważana za jedną z najstarszych chorób, niestety wiedza na jej temat nie jest wystarczająca, aby ją całkowicie wyleczyć.

Możliwe przyczyny migreny:


• wysiłek fizyczny, bądź psychiczny;
• brak snu lub jego nadmiar;
• brak posiłku, stosowanie diety;
• miesiączka, zaburzenia hormonalne, zażywanie tabletek antykoncepcyjnych;
• ciąża (chociaż czasami podczas ciąży objawy migreny ustępują);
• tzw. stres ciągły. Gdy następuje odprężenie, dochodzi do napadu migrenowego;
• bóle zęba;
• zmiana ciśnienia, nagła zmiana pogody;
• produkty spożywcze: owoce cytrusowe, czekolada, jedzenie chińskie, alkohol, kofeina, sery fermentowane, orzechy, tłuste potrawy, pokarmy konserwowane, produkty z zawartością glutaminianu sodu i sztucznych słodzików);
• intensywne zapachy np. perfum;
silny wiatr i jaskrawe światło.
Klasyfikacja migren opiera się głównie na obecności aury przed początkiem bólu. Aura zwykle obejmuje zaburzenia widzenia. Inne objawy to nudności, wrażliwość na bodźce, zmiany nastroju.

Sposobem na migrenę są m.in. tryptany (lek na receptę), które można stosować w każdym momencie ataku. Pomaga również stosowanie ziołowych preparatów, np. ekstrakt z krwawnika pospolitego, a także przyjmowanie magnezu (600 mg na dobę) i witaminy B2, która powoduje m.in. wzrost sprawności przemiany energetycznej. Migreny nie da się całkowicie wyleczyć - można jedynie złagodzić dolegliwości. Dobre efekty może dać zmiana sposobu odżywiania.




Źródło: www.kobieta.wp.pl

Migrena - opi...
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 3
podkarpacie
05-11-2010 18:21
Ciekawy artykuł..
Jeżeli chodzi o mnie to najczęściej migrenę wywołuje stres.
Odkąd zmieniłam styl życia pozbyłam się stresu migrenę mam bardzo rzadko a jeżeli już to bardzo łagodna.
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |