8 przyczyn bólu głowy

Niemal każdego z nas, boli głowa. Boli różnie i z różnych przyczym. Dowiedz się z jakich.


Coraz więcej z nas cierpi na chroniczne bóle głowy. Mówimy tu o naprawdę dotkliwych dolegliwościach bólowych rzutujących na nasze codzienne funkcjonowanie. Leki przeciwbólowe, co zaskakujące, często nie pomagają, albo przynoszą tylko chwilową ulgę. Okazuje się, że najważniejsze jest rozpoznać, jakiego rodzaju ból nam doskwiera – wówczas będziemy w stanie znaleźć rozwiązanie swojego problemu.

1. Źródłem jednego z powszechnie występującego bólu głowy jest… szczęka.
Dolegliwość bólowa tego pochodzenia jest odczuwana cały dzień, najintensywniej jednak zwykle z rana, po całonocnym zgrzytaniu zębami, albo w chwilach dużego stresu, kiedy nieświadomie zaciskamy szczękę. Nasz zgryz może prowadzić do występowania bólów głowy i karku. W takim wypadku należy skonsultować się z dentystą. Być może istnieją wskazania do noszenia specjalnych ochronnych nakładek na zęby, aparatu ortodontycznego lub zastosowania porcelany dentystycznej czy żywicy dentystycznej. Coraz częściej do leczenia takich bólów głowy stosuje się botoks.

2. Osławiona migrena, chyba głównie za sprawą bohaterki Elizy Orzeszkowej
– Emilii Korczyńskiej, cierpiącej na zmianę na migrenę i globusa, traktowana jest przez wielu z przymrużeniem oka. Tymczasem każdy, kto choć raz w życiu miał migrenę, wie, że jest to stan niewytrzymujący porównania z żadnym innym. Towarzyszą mu mdłości, wymioty, problemy ze wzrokiem, nadwrażliwość na światło i dźwięk. Migrena jest wyjątkowo tajemniczą dolegliwością, wciąż nie do końca wiadomo, co ją powoduje, a co za tym idzie – jak ją leczyć. Na razie więc cierpiącym na chroniczne migreny proponuje się akupunkturę, stosowanie technik relaksacyjnych (wolne oddychanie, wizualizacje, joga, medytacje), suplementy witaminy B12 i magnezu oraz środki przeciwbólowe i wydawane na receptę leki na bazie tryptanów.

3. Leki przeciwbólowe bierzemy, jak sama nazwa wskazuje, by zwalczyć ból, nie by go pogorszyć.
Tymczasem lekarze ostrzegają: coraz częstsze są bóle głowy będące skutkiem przedawkowania leków przeciwbólowych. Omawiany stan pojawia się na ogół u osób cierpiących na ostre dolegliwości bólowe i jest wyjątkowo dokuczliwy. Borykający się z tym problemem wpadają w błędne koło – boli ich głowa, zażywają lek, który sprawia, że głowa boli jeszcze bardziej, więc, nieświadomi natury swego problemu, połykają kolejne tabletki. Aspiryna, paracetamol czy ibuprofen stosowane codziennie mogą intensyfikować bóle głowy, sprawiać, że te pojawiają się częściej. Warto zastanowić się, czy rzeczywiście potrzebujemy pigułki, zanim ją przyjmiemy. Jeśli sądzimy, że borykamy się z bólem głowy tego rodzaju, powinniśmy zgłosić się do lekarza rodzinnego.

4. Niezależnie od tego, czy jest to skutek stanu zapalnego zatok
, czy alergii sezonowych, zatokowe bóle głowy są najczęściej odczuwane jako głęboki, dokuczliwy ból okolicy czoła, kości policzkowych i mostka nosa, nasilający się przy gwałtownych ruchach, co jest efektem zmiany ciśnienia i przesunięć wydzieliny w zatokach. Najlepsze w tym przypadku są leki obkurczające śluzówkę oraz preparaty antyhistaminowe. Warto udać się do lekarza, bo by zwalczyć stan zapalny zatok konieczne mogą okazać się antybiotyki.

5. Nieprzespana noc, oprócz ziewania i worków pod oczami, może powodować także ból głowy.
Pomoże paracetamol lub ibuprofen, ale jeszcze lepsze skutki przyniesie zmiana nawyków. Powinniśmy chodzić spać i wstawać o tej samej porze, także w dni wolne od pracy, a przede wszystkim – powinniśmy przesypiać minimum 6 godzin.

6. Klasterowy ból głowy jest jednym z najgorszych rodzajów bólu głowy. Przypadki tej dolegliwości są rzadkie – uważa się, że częściej mamy do czynienia z migrenami. Klasterowe bóle głowy pojawiają się sporadycznie zwykle przez okres kilku tygodni czy miesięcy, po czym przychodzi czas remisji. Klasterowe bóle głowy są często skutkiem niskiego poziomu magnezu w organizmie i zastrzyki magnezu pomagają na tę dolegliwość. Magnez otwiera zwężone naczynia krwionośne, co chorym przynosi ulgę. Czasami stosuje się także terapię tlenem lub środki znieczulające miejscowo.

7. Czepialski szef, znów chore dzieci, bez przerwy szczekający pies sąsiadów – jakie by nie było jego źródło, stres jest jedną z przyczyn bólów głowy. Zawsze możemy sięgnąć po tabletkę przeciwbólową, ale chyba lepiej poszukać rozwiązania, które zdusi problem w zarodku. Zastanów się, czy Twój ból głowy nie jest właśnie tego pochodzenia, czy nie towarzyszył sytuacji, w której czułeś/czułaś się jak w potrzasku, z której, wydawało się, nie ma wyjścia. Jeśli tak było, pomyśl o technikach relaksacyjnych. Czasami pomóc może rozmowa z kochaną, wyrozumiałą osobą.

8. W parze ze stresem często idzie napięcie. Napięciowe bóle głowy są efektem głodu, zmęczenia, odwodnienia, ekspozycji na gryzące zapachy (nawet wody kolońskiej współpracownika). 90% wszystkich bólów głowy to właśnie napięciowe bóle głowy. W takim wypadku najlepiej sięgnąć po paracetamol lub ibuprofen. Niekiedy lekarze na ten rodzaj bólu zapisują antydepresanty.




Źródło: www.fitness.wp.pl

8 przyczyn bó...
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 5
Kraków
11-11-2011 19:40
Od pewnego czasu mam silne bóle głowy, oprócz bólu mam zaburzenia pola widzenia. Czasem wymioty. Takie ataki mam 2 razy w miesiącu. Taki ból utrzymuje się okolo3dni. Wtedy nie mogę normalnie funkcjonować. Czy to mogą być objawy migreny?
Kraków
11-11-2011 19:39
Od pewnego czasu mam silne bóle głowy, oprócz bólu mam zaburzenia pola widzenia. Czasem wymioty. Takie ataki mam 2 razy w miesiącu. Taki ból utrzymuje się okolo3dni. Wtedy nie mogę normalnie funkcjonować. Czy to mogą być objawy migreny?
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |