Dur brzuszny leczenie

Jest jedną z cięższych chorób zakaźnych, o paru czy kilkutygodniowym przebiegu, arakteryzującą się wysoką, długo utrzymującą się gorączką, skąpą wysypką plamisto-grudkową, powiększeniem śledziony.
 
Jest to choroba uogólniona,z umiejscowieniem zarazka przede wszystkim w jelitach. Objawy duru brzusznego(a więc i ,,odurzenie’’ chorego- od którego pochodzi nazwa ,,dur’’) są wywołane jadami wydzielanymi przez zarazki będące przyczyną choroby.

ŹRÓDŁO I DROGI ZAKAŻENIA.

Zachorowanie NA dur brzuszny następuje po dostaniu się zarazków do przewodu pokarmowego. Najczęściej dochodzi do tego wskutek spożycia produktów,picia zakażonej wody lub kontaktu z chorym (brudne, zanieczyszczone kałem ręce chorego, naczynia, bielizna). Groźnymi roznosicielami zarazków są muchy.

Czasami dochodzi do poważnych epidemii w internatach, szkołach lub w wojsku,spowodowanych spożyciem zakażonych zarazkiem duru brzusznego pokarmów(zwłaszcza takich, jak mleko, sery, śmietana, ciastka z kremem lub lody).Źródłem zakażenia, choć rzadko, mogą być także ludzie, którzy po przechorowaniu duru brzusznego wydalają nadal zarazki, mimo że już wyzdrowieli. Czasami nosicielstwo może się utrzymywać latami. Toteż u ludzi, którzy chorowali na dur brzuszny, a są zatrudnieni w przemyśle spożywczym, bada się stale kał, szukając zarazków duru brzusznego. Na dur brzuszny chorują najczęściej ludzie młodzi, w wieku między 12 a35 rokiem życia; zachorowania wśród niemowląt i dzieci małych do 3 lat SA mniej częste, ale nie należą do rzadkości. Dur brzuszny jest choroba sezonową,nasilający się jesienią. Szczyt przypada na wrzesień.

ZAPADALNOŚĆ.

Maleje na całym świecie z roku na rok; w Polsce w ciągu ostatnich 15 lat obniżyła się dziesięciokrotnie. W obniżeniu zapadalności decydująca rolę odegrały następujące czynniki: lepszy stan sanitarny kraju, podniesienie poziomu higieny żywienia i higieny osobistej
ludności oraz uodpornienie czynne. Zmniejszenie śmiertelności zawdzięczamy niewątpliwie wprowadzeniu antybiotyków do leczenia duru brzusznego.

OKRES WYLĘGANIA

Najczęściej około 2 tygodni, a waha się od 1do 3 tygodni. Przebycie choroby pozostawia trwałą odporność.

PRZEBIEG.

U dzieci do 3-5 roku życia dur brzuszny przebiega na ogół łagodnie, krócej niż u dorosłego, a powikłania są rzadkie. Przebieg choroby modyfikuje również wcześnie zastosowana w leczeniu chloromycetyna. Klasyczny przebieg duru brzusznego składa się z 3 okresów.

Okres pierwszy cechuje narastanie objawów choroby; dziecko czuje się źle, jest zmęczone, apatyczne, podnosi się stopniowo temperatura ciała; okres ten trwa 3 do 7 dni. W okresie drugim, pełnego rozwoju choroby, gorączka ustala się, z małymi wahaniami dziennymi, zasami majaczy,odpowiada powoli i niechętnie na pytania, język ma obłożony, wargi suche, na skórze występuje pierwszy rzut wysypki, przeważnie nielicznej, ginącej przy ucisku, szybko zanikającej i występującej ponownie w innych miejscach. Tętno jest wolne (w stosunku do
gorączki), powiększa się śledziona. W okresie tym może wystąpić biegunka, stolce mogą mieć wygląd ,,grochówkowaty’’. Stan taki trwa 1 do 2 tygodni.

Trzeci okres jest okresem zdrowienia, gorączka opada powoli, z wolna pojawia się łaknienie, przechodzące w ,,wilczy głód’’. Dziecko szybko zaczyna wracać do zdrowia. Jednak dość często, zwłaszcza u dzieci (około10%- 15%), po 7-14 dniach dochodzi do nawrotu choroby, na ogół krótszego,kilkudniowego, jednak z pełnym zespołem objawów (gorączka, powiększenie śledziony, różyczka itd.) . Mogą być dwa i trzy nawroty, przedłużające chorobę do 2-3 miesięcy i więcej. U dzieci małych, a zwłaszcza u niemowląt, dur brzuszny może przebiegać jedynie w postaci niestrawności, okres gorączki może być krótszy, tętno prawidłowe. Dopiero przypadkowe wyhodowanie zarazka z krwi pozwala na ustalenie rozpoznania. Ciężkie postacie duru brzusznego są u dzieci bardzo rzadkie, podobnie jak i powikłania; należą do nich zapalenie płuc, zespołymózgowe i oponowe, zapalenie dróg moczowych i nerek, ropowice; do wyjątkowych powikłań u dzieci należy przebicie jelita z zapaleniem otrzewnej.

ROZPOZNANIE.

Ponieważ dur brzuszny przebiega zwykle
z wysoka gorączką, lekarz jest wzywany do chorego najczęściej już w pierwszych dniach choroby. Rzadko jednak nawet lekarz może od razu ustalić rozpoznanie, niektóre bowiem typowe dla duru brzusznego objawy występują dopiero pod koniec pierwszego tygodnia choroby. Z tego tez względu w przypadku choroby o utrzymującej się gorączce konieczne jest wezwanie lekarza i stosowanie zabiegów ochronnych, a więc- mycie rąk po odejściu od chorego, wydzielenie naczyń
wyłącznie na użytek chorego i staranne ich mycie.

LECZENIE.

W ostatnich latach, dzięki nowym metodom leczniczym(antybiotyki), udaje się znacznie szybciej opanować chorobą (dawniej trwała ona3-4 tyg. Lub dłużej). Chorzy na dur brzuszny są przymusowo hospitalizowani, tj.umieszczani w szpitalu zakaźnym. Jest to zarządzenie słuszne, ponieważ leczenie duru brzusznego jest dość długie, a choroba ciężka, wymaga stałej kontroli lekarskiej oraz właściwego leczenia i badań laboratoryjnych. Ponadto odizolowanie chorego zabezpiecza otoczenie przez zakażeniem.

DIETA.

Dzięki antybiotykom zmieniły się w durze nie tylko metody leczenia, ale również radykalnie zmieniło się postępowanie dietetyczne. Choremu dziecku podajemy dziś normalną dietę- pokarmy bogate w białko (mięso, jajka).

Zamiast stosowania, jak dawniej, diety kleikowej, a więc głodowej, wyłącza się jedynie jadłospisu potrawy wzdymające, tłuste i ciężko strawne. Dlatego w okresie zdrowienia chory szybko wyrównuje niedobór wagi. Podajemy posiłki często i w małych ilościach.Właściwe pielęgnowanie chorego dziecka pozostaje nadal podstawowym warunkiem pomyślnego jego wyleczenia (jama ustna, skóra).


.








Źródło: www.pl.shvoong.com

dur brzuszny ...
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 4
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |