Paradontoza - podstępna choroba dziąseł

Pojawia się zwykle ok. 30. roku życia, częściej u mężczyzn niż kobiet. U mniej więcej 1 procenta chorych powodują ją zaburzenia hormonalne czy też zażywane leki. U pozostałych jest ona wynikiem niewłaściwej higieny jamy ustnej.

Niestety, nie jesteśmy mistrzami w dbaniu o zęby. 95 procent dorosłych Polaków ma próchnicę. Tylko połowa osiemnastolatków może pochwalić się wszystkimi zębami. Na paradontozę cierpi ponad 10 procent ludzi na świecie, a w Polsce - blisko 70 procent. To alarmujące dane.
Wszystkiemu winny kamień

Paradontoza atakuje podstępnie, bo przez długi czas nie daje o sobie znać. Z resztek jedzenia najpierw tworzy się płytka nazębna, która szczelnie oblepia zęby. Jeżeli nie jest przynajmniej dwa razy dziennie dokładnie usuwana w trakcie szczotkowania, to pod wpływem bakterii znajdujących się w ustach twardnieje i zamienia się w kamień. Ma on żółte zabarwienie, nierówną powierzchnię i jest twardy. To właśnie osadzająca się na zębach płytka i tworzący z niej kamień bywają przyczyną kłopotów z dziąsłami. Powodują bowiem ich zapalenie. Łatwo to rozpoznać: dziąsła krwawią przy gryzieniu nawet niezbyt twardego jedzenia. Są czerwone, opuchnięte i niekiedy lekko odstają od zębów. Jeśli stan zapalny przeniesie się z dziąsła na przylegającą do niego kość, rozwija się zapalenie przyzębia prowadzące do paradontozy. Najpierw zęby odsuwają się od siebie i zaczynają ruszać, co świadczy o stopniowym zaniku kości. Pod wpływem coraz grubszej warstwy kamienia kurczą się też dziąsła i odsłaniają szyjki zębów. Ich obnażone fragmenty są wrażliwe na zmiany temperatury oraz słodkie i kwaśne pokarmy. Kiedy choroba postępuje i niszczy kość otaczającą zęby, zaczynają one wypadać.
Sztuka czyszczenia zębów

Dzięki właściwej higienie jamy ustnej można zapobiec paradontozie. Technikę mycia zębów a także używanie innych akcesoriów (np. nici dentystycznych) najlepiej uzgodnić ze stomatologiem. Szczotkowanie powinno trwać co najmniej 3 minuty. Dokładniejsze oczyszczenie zwykle zajmuje już 10 minut. Pielęgnacji poddajemy także język, bo jest na nim równie dużo bakterii, co na zębach. Warto też sięgać po bakteriobójcze płyny (można je zastąpić naparem z rumianku lub szałwii). Działają one przeciwpróchniczo i odświeżają oddech. Przepłukanie nimi ust przed myciem zębów rozpulchnia osad i ułatwia jego usunięcie, po nim jest zaś dodatkowym zabiegiem higienicznym. Trzeba też regularnie usuwać tworzący się kamień. Raz w roku można go wykonać bezpłatnie w gabinecie dentysty, który podpisał kontrakt z NFZ.


Kiedy potrzebna jest pomoc chirurga

Jeżeli zapalenie zaatakuje najgłębszą część przyzębia i przeniknie aż do kości, konieczne jest chirurgiczne odbudowanie zniszczonego fragmentu szczęki lub żuchwy. Współczesna stomatologia dysponuje preparatami, które umożliwiają odtwarzanie kości. Nadzieją dla chorych z zaawansowaną paradontozą jest nowoczesny środek Emdogain, zawierający białka szkliwa, które stymulują odtwarzanie tkanek. Do produkcji preparatu używa się białek uzyskanych z zawiązków zębów młodych świnek (budowa ich zębów jest identyczna jak ludzkich).






Źródło: www.kobieta.pl

Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 4
Busko Zdrój
31-01-2010 11:16
Witam

Tym razem chcę zwrócić uwagę na kolejne leki wskazane w leczeniu chorób przyzębia (zapalenie dziąseł, zapalenie przyzębia (tzw. paradontoza)) objawiające się: opuchniętymi, wrażliwymi dziąsłami, krwawieniem z dziąseł a w zaawansowanym stadium rozchwianiem zębów i ich wypadaniem.

Lekarstwa o których piszę to:

Pasta do zębów SULPHODENT - jest to pasta lecznicza (posiadająca status leku) - obecnie prawdopodobnie jedyna naturalna lecznicza pasta do zębów na rynku polskim (wszystkie inne deklarujące właściwości lecznicze są zarejestrowane jako kosmetyki). Jest to pasta wskazana w leczeniu zapalenia dziąseł, zapalenia przyzębia a także w profilaktyce chorób przyzębia.

Żel borowinowy na dziąsła PELOGEL - jest to żel borowinowy (również posiadający status leku) przeznaczony do wcierania w chore dziąsła. Wskazanie do leczenia jak wyżej, tj. zapalenie dziąseł, zapalenie przyzębia.

Więcej informacji na: http://sulphur.com.pl/leki_stomatologiczne.php
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |