Tai Chi - na czym polega i na co pomaga

Tai Chi to starożytna technika ćwiczeń fizycznych wspomagających prawidłowy i zdrowy rozwój.


Ciało człowieka bezpośrednio po narodzeniu jest w sposób naturalny elastyczne. W wieku dziecięcym jesteśmy wyprostowani zachowując przy tym jednocześnie równowagę. Jednak z wiekiem w naszym ciele dochodzi do wielu negatywnych zjawisk. Zaczynają nam sztywnieć stawy, poprzez zwiększone napięcie mięśniowe utrudnione staje się krążenie krwi oraz płynów organicznych. Tai chi jest metodą relaksacji, która w dużym stopniu zapobiega tym procesom. Stanowi ono znakomite narzędzie do poprawy stanu zdrowia oraz relaksacji ciała i umysłu.
 
Tai Chi a aparat ruchu


Tai Chi w optymalny sposób bodźcuje mięśnie, ścięgna i stawy. W przeciwieństwie do biegania, Tai Chi nie obciąża tak kolan. Ruchy w Tai Chi zachodzą na jednym poziomie, także do tyłu i na boki, dzięki czemu stawy skokowe, kolanowe oraz biodrowe są łagodnie masowane. Ponadto Tai Chi wzmacnia strukturę mięśniową całego organizmu. Występujące w treningu koliste ruchy kończyn górnych rozluźniają stawy barkowe, łokciowe, nadgarstkowe oraz międzypaliczkowe. Podczas ćwiczenia nogi ugięte są w kolanach, a miednica wypchnięta do przodu – odciąża to i prostuje kręgi lędźwiowe. Dzięki temu ciężar spoczywający na tym wrażliwym odcinku kręgosłupa zostaje przeniesiony na uda. trening Tai Chi w znaczący sposób „wydłuża” kręgosłup – prostuje całą sylwetkę począwszy od głowy, poprzez tułów na nogach kończąc. W wyniku wyprostowania górnej części tułowia organy brzuszne oraz, co jest niezmiernie ważne także płuca uzyskują więcej miejsca. Regularny trening Tai Chi w znacznym stopniu przyczynia się do zachowania prawidłowej gęstości kośćca, co ma bardzo duże znaczenie dla osób starszych będących w wieku tak zwanej „złotej jesieni”.

Tai Chi a układ oddechowy


We wszystkich chińskich ćwiczenia zdrowotno – relaksujących prawidłowy oddech zajmuje niezwykle istotne miejsce. Podczas Tai Chi oddychać należy spokojnie, głęboko, regularnie oraz łagodnie. Większość ludzi oddycha nieprawidłowo wykorzystując tylko górną część klatki piersiowej. Wykonywanie ćwiczeń Tai Chi kształtuje prawidłową postawę ciała, która warunkuje prawidłowy oddech. Polega on na oddychaniu tak zwanym torem brzusznym – oddech następuje przede wszystkim za sprawą opuszczania (wdech) i unoszenia (wydech) przepony. Efektem takiego ruchu jest fazowa zmiana ciśnienia w obrębie jamy brzusznej – dochodzi do delikatnego masowania organów wewnętrznych, co w znaczącym stopniu odciąża serce oraz poprawia trawienie. W miarę robienia postępów w treningu Tai Chi oddech ulega samoistnemu pogłębieniu, dzięki czemu lepiej jest wykorzystywana pojemność płuc.

Tai Chi a układ krwionośny


Poprzez systematyczny trening Tai Chi poprawie ulega cyrkulacja krwi oraz limfy. Dzięki temu więcej składników odżywczych oraz tlenu dopływa do wszystkich komórek ludzkiego ciała. Ponadto prawidłowy przepływ krwi umożliwia lepsze odprowadzanie z komórek szkodliwych produktów przemiany materii. Tai Chi reguluje także ciśnienie tętnicze krwi oraz odciąża serce. Regularne ćwiczenia prowadzą do obniżenia się poziomu cholesterolu we krwi.

Tai Chi a układ nerwowy


Tai Chi wywiera niezwykle uspokajający wpływ na cały system nerwowy. Niewątpliwym atutem tego rodzaju aktywności fizycznej jest poprawienie psychicznej i fizycznej reakcji na bodźce zewnętrzne. Prawidłowa postawa całego ciała wspiera prawidłowe funkcjonowanie centralnych kanałów nerwowych przebiegających wzdłuż kręgosłupa. Dzięki temu więcej energii jest przenoszonej z jamy brzusznej do głowy. Mózg reguluje czynności innych systemów i organów, zarządzając wszelką działalnością człowieka. W Tai Chi wykonywane są kompleksowe ruchy wymagające pełnego „duchowego skupienia”. Ponadto są to czynności ruchowe w znacznym stopniu odbiegające od dotychczas opanowanych nawyków. Z tego względu podczas ich wykonywania silnie pobudzone zostaje kresomózgowie (szczególnie ośrodek ruchowy znajdujący się w płacie czołowym), co pozwala „odpocząć” pozostałym częścią mózgu. Koncentracja na ruchu wyłącza czynniki stresogenne – problemy zaprzątające nasze myśli, zmartwienia, itp.. W czasie ćwiczenia bezwzględnie należy „odciąć się” od świata zewnętrznego i skupić na „tu” i „teraz”.

Inne skutki Tai Chi


Regularny trening Tai Chi korzystnie wpływa na cały organizm. Poza już wymienionymi efektami pozytywnie wpływa na trawienie, przemianę materii, a także na system gruczołów dokrewnych. Ponadto Tai Chi pomaga w regulowaniu funkcji żołądka, jelit, nerek oraz wątroby. Kolejnym korzystnym aspektem oddziaływania tego rodzaju aktywności ruchowej na ciało człowieka jest poprawa przemiany tłuszczów, białek, węglowodanów, a także zwiększenie przyswajania wapnia i potasu. Tai Chi pomaga przy rozstrojach żołądka oraz zaparciach. Dzięki kontroli czynności układu hormonalnego Tai Chi reguluje również sprawność seksualną, odporność organizmu na choroby oraz, co jest niezwykle istotne, procesy starzenia się. trening Tai Chi pobudza energię do efektywniejszej cyrkulacji oraz prowadzi do psychicznego zrównoważenia się i wyciszenia.

Damian JefremienkoŹródło: www.diety.wp.pl

Tai Chi - na ...
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 2
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7593
filmów425
blogów196
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18886
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakosci nowoczesne baseny i akcesoria w niskich cenach. | Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. | Sklep dla Zdrowia oferuje: Sklep Dla Zdrowia oferuje naturalne witaminy, dla zdrowia. | Amerykanski i Japonski sprzet stomatologiczny kupujemy w cenie z wysylka. |