Tensegracja



Nasze ciało jest skomplikowane i trudne w dalszym ciągu do pełnego zrozumienia.


 


Ludzki organizm zadziwia swoją złożonością. Kolejne pokolenia naukowców zastanawiają się nad skomplikowanymi procesami zachodzącymi w ciele człowieka. Jedno z praw anatomicznych - zależność strukturalna – rozpowszechniona została pod nazwą tensegracja. Wielu osobom termin ten kojarzy się z uśmierzeniem silnego bólu, który miał im już zawsze towarzyszyć.


Tensegrity powstało z połączenia dwóch angielskich słów: tension (napięcie) i integrity (spójność) i oznacza przenoszenie napięć. Prawo tensegracji, dotyczące podstawowych zestawień (par) praw fizycznych (pchanie-pociąganie, ściskanie-rozciąganie, odpychanie-przyciąganie) można obrazowo wytłumaczyć na przykładzie koła rowerowego. Jeżeli oddziaływanie siły przypada w środkowym miejscu zbiegnięcia wszystkich szprych, to na przeciwległe szprychy (pionową i poziomą) działają przeciwstawne siły. Oznacza to, że siły o odwrotnych wektorach bilansują się.


McTimoney i Corley stworzyli szkołę w Oksford, która bazując na prawie tensegracji stosowała manipulację w czterech podstawowych układach wzajemnego oddziaływania w ciele człowieka: układzie mięśnia najszerszego grzbietu, mięśnia piersiowego większego, mięśnia zębatego przedniego oraz w układzie więzadła krzyżowo-guzowego. Są to układy anatomiczne, w których obserwuje się szczególne nagromadzenie struktur łącznotkankowych, pozwalających na zwiększenie oddziaływania manipulacji. Dzięki całościowemu, a nie jedynie miejscowemu spojrzeniu na przyczynę bólu, udało się leczyć dolegliwości wcześniej nieskutecznie poddawane terapiom. - Ilość terapii nakierowanych na kręgosłup jest znacznie większa od sytuacji, w których sam kręgosłup jest źródłem, a nie skutkiem bólu – mówi prof. Mariusz Posłuszny, dyrektor prywatnej kliniki rehabilitacyjno – ortopedycznej Kręg-Clinic w Poznaniu, w której od wielu lat stosuje się metodę tensegity.


- Występujące bóle w określonym obszarze ciała świadczyć mogą o tym, że znajdujące się tam tkanki uległy największym zaburzeniom. Nie jest jednak to jednoznaczne z tym, że tylko one powinny podlegać działaniu terapeutycznemu – tłumaczy prof. Posłuszny. Żeby przywrócić prawidłowy rozkład napięcia spoczynkowego mięśni, należy wykonać zabieg w obrębie wszystkich elementów anatomicznych mających z nimi związek strukturalno-funkcjnalny, czyli tworzących poszczególne układy, np. wspomniany układ mięśnia piersiowego większego.


Przykładowo: trzydziestoparoletnia kobieta, która w przeszłości doznała kilku urazów sportowych, od dziesięciu lat odczuwa ból w odcinku szyjnym („C”) kręgosłupa. Bezskutecznie poddawano ją zabiegom kręgarskim na odcinku „C” kręgosłupa. Jednak po holistycznym zbadaniu pacjentki ustalono, że podwyższone napięcie mięśni w rejonie szyi powoduje ograniczenie ruchomości odcinka „C”. Jednakże poza diagnozą znaną już wcześniej ustalono, że ma miejsce skrócenie kości udowej lewej w trzonie oraz szyjce, a także wzmożone napięcie w rejonie obręczy barkowej. Dzięki zastosowaniu praw tensegracji i terapii ukierunkowanej na pierwotne zmiany patologiczne, u pacjentki powróciła prawidła ruchomość odcinka „C”, dzięki czemu minęły dolegliwości bólowe.


- Prawo tensegracji w fizjoterapii można stosować nie tylko przy zmianach zwyrodnieniowych odcinka szyjnego kręgosłupa, ale także przy zmianach zwyrodnieniowych odcinka lędźwiowego, zespołach bolesnego barku, łagodnym przeroście stercza, bolesnych miesiączkach i wysiłkowym niedotrzymaniu moczu – objaśnia prof. Posłuszny. Czasem rozwiązania, które w swojej strukturze wydają się proste przynoszą zaskakująco zaawansowane rezultaty. Dotyczy to tensegracji, która w założeniach nieskomplikowana, oddziałując na ściśle powiązaną napięciowo sieć, jaką jest ludzki organizm, przynosi zdumiewający efekt, o którym poświadczyć mogą pacjenci, u których zastosowano terapię manualną opartą na prawie tensegracji.


 


Dodatkowych informacji udziela:






Paulina Popek


Prelite Agencja Public Relations


Tel. +48 695 393 749


Email: p.popek@prelite.pl


prof. Mariusz Posłuszny


Prywatna Klinika Kręg-Clinic w Poznaniu


Tel. +48 61 820 46 81


E-mail: kreg@kreg.com.pl





 


 


 


Informacja uzupełniająca:


Kręg–Clinic jest najstarszą Prywatną Kliniką Rehabilitacyjno – Ortopedyczno – Chiropraktyczną w Polsce. Od ponad 30 lat zajmuje się kompleksową rehabilitacją schorzeń narządu ruchu. Klinika specjalizuje się w nieoperacyjnycm leczeniu dolegliwości schorzeń kręgosłupa. Jako pierwsza w Polsce wprowadziła leczenie manulane kręgosłupa w oparciu o amerykańskie szkoły terapii manualnej (osteopatii i chiropraktyki). Specjaliści Kręg-Clinic zapewniają indywidualne podejście do pacjenta i kompleksowy proces leczenia składający się z szerokiej gamy zabiegów.


 

Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 5
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |