Pogoda a dolegliwości które odczuwamy

Dowiedz się jakie pogody jak mogą na Ciebie wpływać i jakie choroby i dolegliwości powodować.



Zmienna aura, burze, wysoka wilgotność, spadające ciśnienie, nasilający się ból głowy… Czasem filiżanka kawy nie wystarczy. Pogoda ma duży wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Nauczymy was, jak rozpoznawać dolegliwości wywołane przez skoki słupka rtęci.

Jeśli ktoś lubi pogodę dostarczającą wielu wrażeń, to tegoroczne lato z pewnością spełniło jego oczekiwania. Z jednej strony upał i susza prowadząca w niektórych krajach do zakazu podlewania ogródków i mycia samochodów oraz topniejący asfalt na ulicach, a z drugiej rekordowe opady, burze z piorunami i powodzie o biblijnych rozmiarach. W jaki sposób to wszystko wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?

Tropikalne upały


Co nam grozi? Depresja

Jak podaje Brytyjski Instytut Psychiatrii, podczas upałów wzrasta prawdopodobieństwo samobójstwa. Badacze przeanalizowali 50 tys. przypadków samobójstw, które miały miejsce w Anglii i Walii w ciągu ostatnich dziesięciu lat i stwierdzili, że w okresach, kiedy średnia temperatura przekraczała 18°C w ciągu dnia, liczba osób, które decydowały się targnąć na swoje życie, wzrastała o 20 proc.

Psychiatra doktor Jan Wise twierdzi, że w większości przypadków do samobójstwa dochodzi wtedy, gdy dana osoba jest pod lekkim wpływem alkoholu, a to często idzie w parze z upalną pogodą. Osoby, które czują się przygnębione podczas lata, często odzyskują chęć do życia we wrześniu.

Wilgoć w połączeniu z wysoką temperaturą


Co nam grozi? Infekcje uszu i artretyzm

Zapalenie ucha zewnętrznego występuje częściej przy wilgotnym powietrzu, ponieważ w kanale słuchowym panuje wówczas większa wilgotność, twierdzi internista doktor Cath White. To stwarza idealne warunki do rozwoju bakterii. Zapalenie ucha to stan zapalny tkanki wyściełającej kanał słuchowy; wywołuje swędzenie, a z ucha sączy się wydzielina.

Badania przeprowadzone w szpitalu Al-Nahdha w Omanie wykazały, że osoby mieszkające w okolicach, gdzie panuje wzmożona wilgotność, dwa razy częściej niż przeciętnie zapadają na choroby uszu. Ataki artretyzmu czyli dny moczanowej występują częściej w dniach, kiedy panuje wzmożona wilgotność; prawdopodobnie jest to spowodowane odwodnieniem organizmu.

Burze


Co nam grozi? Bóle głowy, astma


Zmiany ciśnienia atmosferycznego przed burzą często wywołują bóle głowy, mówi doktor Andrew Dowson z King’s College Hospital w Londynie. I dodaje: – Kiedy ciśnienie spada, komórki mózgu zaczynają się inaczej zachowywać, co powoduje dolegliwości bólowe w obrębie głowy.

Również wiele osób cierpiących na astmę twierdzi, że ich dolegliwości nasilają się przed burzą, kiedy stężenie pyłków w powietrzu jest bardzo wysokie. Profesor Jean Emberlin z National Pollen Research Unit (Narodowego Ośrodka Badania Pyłków) twierdzi: – Porywiste wiatry, występujące zwykle przed burzą, rozbijają pyłki do takich rozmiarów, że łatwiej wnikają one do płuc.

Deszcz


Co nam grozi? Obniżony nastrój, infekcje i... dżuma


Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Stanu Nowy Meksyk wykazały, że w latach, w których opady deszczu były o 13 proc. obfitsze niż przeciętnie, wzrastała liczba osób zapadających na dżumę. W wilgotnym środowisku doskonale czują się przenoszące chorobę pchły, w związku z tym szybciej się rozmnażają.

Tymczasem badania przeprowadzone w Trinity College w Dublinie wykazały, że opady deszczu powodują obniżenie nastroju, a także wpływają na zakup akcji i udziałów na giełdzie. Badacze z Kanady stwierdzili z kolei, że zachorowania na infekcje wywoływane przez mikroby żyjące w wodzie, takie jak E. coli, występują częściej po obfitych opadach deszczu.

Wiatr


Co nam grozi? Stres i migreny


Podczas wietrznej pogody nasz organizm może reagować tak jak w czasie ataku paniki – dochodzi do odruchu "uciekaj albo walcz", co wywołuje przyspieszone bicie serca oraz bardziej intensywne odczuwanie emocji.

Natomiast doktor Andrew Dowson twierdzi, że wiatr może powodować obkurczanie lub rozszerzanie się wewnątrzczaszkowych naczyń krwionośnych, co powoduje bóle migrenowe. Naukowcy z Kanady przebadali pacjentów cierpiących na migrenę i stwierdzili, że u prawie połowy z nich ataki występują częściej przy wietrznej pogodzie.

Mróz


Co nam grozi? Ataki serca, udary, przeziębienia i grypa


Co roku tysiące osób umiera na ataki serca i udary wywołane mrozem. Uważa się, że w niskiej temperaturze naczynia krwionośne kurczą się, co utrudnia przepływ krwi i sprawia, że do serca dochodzi mniej tlenu. Ponadto, jak mówi kardiolog doktor Adam Fitzpatrick z Manchester Royal Infirmary, "serce musi pracować bardziej intensywnie, ponieważ organizm potrzebuje więcej tlenu, by utrzymać odpowiednią temperaturę ciała. A to może prowadzić do ataku serca".

Częściej występują również udary, ponieważ krew gęstnieje w niskiej temperaturze, a to zwiększa ryzyko nasilenia się choroby wieńcowej i powstawania zatorów mózgowych.

Matthew Barbour




Źródło: www.zdrowie.onet.pl

Pogoda a dole...
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 1
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |