Potrzebne informacje o grzybach

Dowiedz się o grzybach jak najwięcej nim ruszysz do lasu na ich przyjemne zbieranie. Co roku setki ludzi w Polsce zatruwają się grzybami.


Bardzo lubię zbierać grzyby i co roku gdy jest na nie sezon z całą rodziną wybieramy się na grzybobranie. Nie zdarzyło nam się jeszcze zatruć grzybami, ale ciekawa jestem co wywołuje owe zatrucia i jaki jest ich przebieg?
 
Myślę, że warto na początku podkreślić, że choć grzyby są smaczne i wartościowe pod względem odżywczym, to jeśli nie znamy się na rozróżnianiu grzybów należy poprosić wytrawnego grzybiarza o pomoc w przebraniu naszych „łupów”. Należy zbierać gatunki, które są nam bliskie i jesteśmy w stanie rozpoznać. Jeśli nie jesteśmy pewni czy grzyb jest jadalny, odrzućmy go, zatrucia nimi bowiem mogą mieć przykry skutek.

Grzyby trujące zawierają wiele związków toksycznych, o specyficznym oddziaływaniu na organizm. Właśnie ze względu na owe oddziaływanie grzyby te dzieli się na :

• zawierające związki cytotoksyczne,
• drażniące przewód pokarmowy,
• zawierające związki neurotoksyczne.

Do pierwszej grupy zalicza się muchomora sromotnikowego i wiosennego, zasłonaka rudego, piestrzenicę kasztanowatą. Związki chemiczne jakie odpowiedzialne są za ich negatywne oddziaływanie na zdrowie to: amatoksyna, faloidyna, giromitryna, orleanina. Objawy chorobowe w przypadku tych grzybów pojawiają się dość późno, gdyż dopiero po 8-24 godzin po spożyciu, nawet później. Jako pierwsze występują zaburzenia żołądkowo-jelitowe, wymioty, następnie może pojawić się zapaść, odwodnienie, niewydolność nerek, a w stanach ciężkich żółtaczka, uszkodzenia wątroby, niewydolność układu krążenia, układu nerwowego. Śmiertelność jest wysoka, gdyż wynosi około 50%. Zwłaszcza są niebezpieczne dla organizmów słabszych czyli dzieci oraz ludzi starszych.

Grzyby drażniące przewód pokarmowy to m.in.: borowik szatański, czubajka cielista, gąska siarkowa i mydlana, gołąbek kruchy i wymiotny, mleczaj wełnianka, pieczarka żółtawa, tęgoskór pospolity. Dolegliwości wywołują zawarte w nich termostabilne żywice drażniące śluzówkę przewodu pokarmowego. Objawy takie jak nudności, wymioty, biegunka, ból brzucha występują po 1-2 godzinach od spożycia. Mogą pojawić się zaburzenia elektrolitowe, bóle mięśni, osłabienie, zaburzenia krążenia.

Trzecia grupa to grzyby zawierające związki wpływające na układ nerwowy. Są to m.in. krowiak podwinięty (olszówka), lejkówka odbielana, strzępiak ceglasty. Toksyna w nich zawarta to muskaryna, a objawy jakie wywołuje to nudności, wymioty, zawroty głowy, nasilone poty, osłabienie, zwężenie źrenic, zaburzenia widzenia, zaczerwienienie twarzy. Ujawniają się już po godzinie od posiłku zawierającego owe grzyby.

Jeśli tylko zauważymy jakieś niepokojące nas objawy zgłośmy się na ostry dyżur, gdzie lekarz zaleci odpowiednie postępowanie. W przypadku cytotoksyn konieczne jest płukanie żołądka oraz działanie ochronne na miąższ wątroby, neurotoksyn podanie środków wymiotnych, przeczyszczających i uspokajających, a po spożyciu grzybów wywołujących zaburzenia żołądkowo-jelitowe przeprowadza się płukanie żołądka, podaje środki przeciwbólowe oraz elektrolity.

Warto jeszcze przypomnieć, że zatruć można się również grzybami jadalnymi jeśli są źle przechowywane, przygotowane, bądź też jeśli zbieraliśmy osobniki stare, uszkodzone, chore. Zbierać należy do przewiewnego naczynia jak koszyk, w foliowej reklamówce mogą spleśnieć. Spożywać należy poddane obróbce termicznej i świeżo przygotowane, nie powinno się ich wielokrotnie odgrzewać, lecz spożyć w dzień zrobienia potrawy. Zarówno przed przygotowaniem jak i po nim należy je odpowiednio przechowywać, grzyby są bowiem doskonałą pożywką dla bakterii chorobotwórczych. Po powrocie z grzybobrania należy grzyby przebrać, wypłukać, zagotować, a wodę odlać. Dzieci, osoby starsze oraz cierpiące na zaburzenia trawienia powinny zachować szczególną ostrożność sięgając po dania z grzybami.

Życzę przyjemnych wędrówek po lesie i korzystania z jego owoców. Zachęcam jednak do zachowania rozwagi i ufania intelektowi nie intuicji.


Emilia Gnybek-Ciosek




Źródło: www.diety.wp.pl

Potrzebne inf...
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 2
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |