Fitoestrogeny a nasze zdrowie

Odpowiednia równowaga hormonalna jest kluczowa niemal we wszystkich reakcjach jakie zachodzą w naszym ciele.


Są związkami chemicznymi zaliczanymi do grupy fitohormonów. Pozyskiwane są z roślin i wykazują działanie hormonopodobne, zbliżone do estrogenów. Fitoestrogeny większości kojarzą się z łagodzeniem objawów menopauzy, ale ich działanie jest o wiele bardziej wszechstronne, bowiem swoje zastosowanie znajdują także np. w kosmetologii, gdzie skutecznie pomagają zachować młodość dojrzałej cerze.

Fitoestrogeny dzielą się na wiele grup, spośród których wyróżniamy trzy podstawowe: izoflawony występujące m.in. w soi, bobie, fasoli, chmielu, pszenicy i jęczmieniu; kumestany, które znajdują się np. w czerwonej koniczynie i nasionach słonecznika i lignany, które możemy znaleźć m.in. w nasionach słonecznika, cebuli i czosnku, jabłkach, gruszkach czy też w siemieniu lnianym.

Niedobór hormonów

Kobiety, które przechodzą menopauzę mają w swoim organizmie mniej hormonów – progesteronów i estrogenów. Występuje nieregularne miesiączkowanie, istna huśtawka nastrojów, a także uderzenia gorąca, kołatania serca i dość znaczny spadek libido. Ginekolodzy przepisują wówczas tabletki czy plastry hormonalne, jednak wiele kobiet unika ich jak ognia w obawie przez niepożądanymi skutkami ubocznymi. Część z nich decyduje się na terapię za pomocą fitoestrogenów, które „udają” właściwe hormony w kobiecym organizmie wpływając na pracę jajników. Należy jednak pamiętać, że ich zadaniem jest wyłącznie delikatne złagodzenie objawów menopauzy.

Fitoestrogeny w kosmetologii

Kosmetyki zawierające roślinne hormony są bezpieczniejsze, ale i droższe. Wpływają pozytywnie na koloryt skóry, nawilżają ją, ujędrniają i uelastyczniają, a dzięki właściwościom przeciwutleniającym zapobiegają uszkodzeniu błon komórkowych. Fitoestrogeny mają również działanie przeciwzapalne – poszerzają naczynia krwionośne i zwiększają gęstość włókien kolagenowych.

- Kremy zawierające fitoestrogeny powinny już być stosowane u kobiet około 35-40 roku życia, kiedy to skóra w widoczny sposób traci jędrność i wykształcają się głębokie zmarszczki. W składzie takich kremów powinien się znaleźć również retinol wraz z kompletem witamin (A, C, E) - mówi Ilona Wrzos, kosmetyczka. ― Warto zwrócić uwagę także na fitoestrogeny sojowe, które stymulują produkcję kwasu hialuronowego. Hamują one działanie proteinaz i mają działanie przeciwzapalne. Cera dojrzała staje się sprężysta, lepiej odżywiona i ukrwiona - dodaje.



Działanie fitoestrogenów:


• łagodzenie objawów menopauzy
• obniżenie cholesterolu i ciśnienia krwi
• profilaktyka osteoporozy
• spowalnianie starzenia się skóry
• walka z depresją
• poprawa koncentracji i usprawnienie pracy mózgu
• podwyższenie libido
• zmniejszenie ryzyka miażdżycy i chorób układu sercowego
• zmniejszenie ryzyka zachorowań na nowotwory

Nie dla wszystkich


Mogłoby się wydawać, że spożywanie produktów zawierających fitoestrogeny jest bezpieczne i może być stosowane przez każdą kobietę. Otóż nie! Związki te mają także negatywny wpływ i powinny się ich wystrzegać przede wszystkim:
• kobiety w ciąży
• matki karmiące
• niemowlęta i dzieci
• kobiety po przebytym raku piersi

Jeżeli do organizmu dostarczane są produkty bogate w fitoestrogeny, efektów można się spodziewać już po niespełna 3 miesiącach terapii. W trakcie jej trwania bardzo ważna jest odpowiednio zbilansowana dieta. Dla szybszych efektów powinno się w niej znaleźć dużo błonnika. Z kolei bezwzględnie trzeba wyeliminować alkohol i papierosy.

Gdzie znajdziemy fitoestrogeny?

Izoflawony: soja, nasiona, kiełki, ciecierzyca, koniczyna, fasola, bób, groch włoski, tofu, kasza, mąka i mleko sojowe, pszenica, ryż, jęczmień, żyto, owies, chmiel.

Lingany: gruszki, wiśnie, jabłka, siemię lniane, nasiona słonecznika, koper włoski, marchew, cebula, czosnek, oleje roślinne z wyciągami z pestek, czerwone wino, mączka lniana, soczewica, marchew, fasola czerwona.

Kumestany:
kiełki soi, czerwona koniczyna, nasiona słonecznika, fasola.




Źródło: wwww.kobieta.wp.pl

Fitoestrogeny...
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 4
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |