Piersi i biust w życiu kobiety

Piersi to dla wielu mężczyzn najbardziej seksowna część ciała kobiety. Dla niej samej są one równie ważne.


Piękny i zgrabny biust to niewątpliwie atrybut każdej kobiety. W ciągu życia każdej z nas piersi podlegają największym zmianom. Wymagają starannej pielęgnacji i czujności, by w porę wykryć niepokojące zmiany.

Rozwój kobiecości


Piersi zaczynają się rozwijać już w życiu płodowym. W 6 tygodniu ciąży formuje się zgrubienie skóry zwane listewką mleczną. Po 6 miesiącach sięga ona od pachy aż po pachwinę. Później zanika, pozostają tylko 2 zawiązki górnej części klatki piersiowej. U dziewczynek utworzą się z nich gruczoły sutkowe. W wieku 10-11 lat możemy zauważyć powiększanie się piersi.
 
W trakcie dojrzewania na początku przewodów mlecznych formują się gruczoły wydzielnicze. Potem płaty gruczołów rozdziela gęsta tkanka łączna i skupiska tłuszczu. Jest to bardzo elastyczna konstrukcja, pozwala na powiększenie się gruczołów mlecznych w czasie ciąży. Rozwój piersi dopełnia się gdy kobieta urodzi dziecko i karmi je piersią.

Burza hormonów


Po osiągnięciu dojrzałości piersi stale podlegają wpływom hormonów. Najsilniej daje się to odczuć w trakcie kolejnych cykli miesiączkowych. W pierwszej połowie cyklu, gdy jajeczko dojrzewa, piersi są miękkie i nie bolą. W drugiej połowie cyklu, gdy rozpoczyna się wytwarzanie progesteronu, w organizmie kobiety dochodzi do zatrzymania wody. Piersi zaczynają nabrzmiewać i mogą być wrażliwie na dotyk. Tuż przed miesiączką znacznie się powiększają, są napęczniałe i bolesne.

Kiedy kobieta wchodzi w okres menopauzy, organizm wydziela coraz mniej estrogenów. Ma bardzo duży wpływ na wszystkie tkanki organizmu, również na piersi, które powoli wiotczeją i opadają, zmniejsza się ilość tkanki gruczołowej. Bywa też tak, że u niektórych kobiet piersi znacznie się powiększają. To również jest wpływ hormonów, które powodują przekształcenie się tkanki gruczołowej w tłuszczową.

Aż w końcu przychodzi czas, gdy niestety piersi przestają być ozdobą. Upływ czasu robi swoje, ale nadal są wrażliwe i potrzebują opieki i kontroli.

Dlaczego bolą


Ból piersi często wywołuje niepokój, że to może być sygnał rozwijającego się nowotworu. Na szczęście tak nie jest. Bóle cykliczne powiązane są z miesiączką i jest to zjawisko normalne. Większość kobiet odczuwa nadwrażliwość i ból już na dwa tygodnie przed miesiączką. Bóle piersi nie związane z cyklem to ból prawdziwy, wychodzący z piersi oraz ich okolicy, najczęściej pochodzi z klatki piersiowej. Może to oznaczać, że mamy problemy z kręgosłupem, zapaleniem stawów, rozszerzeniem przewodów mlecznych lub od serca. Jeżeli ból często się powtarza lub jest ciągły, należy iść do lekarza.

Pielęgnacja

Podczas prysznica stosuj na piersi chłodne natryski. Po kąpieli zafunduj im masaż - zacznij od delikatnego głaskania dłonią zwilżoną oliwką lub sokiem z cytryny. Masuj ruchem okrężnym od dołu do góry. Dwa razy na tydzień nawilżaj piersi kremami do pielęgnacji biustu. Po 30 roku życia stosuj kremy regenerujące i ujędrniające - wystarczy raz w tygodniu. Do pielęgnacji biustu nie stosujemy peelingów, o ile nie są do nich przeznaczone, a i te używamy, omijając okolice brodawki i jej otoczkę.

Aby biust długo był piękny konieczna jest gimnastyka. Ćwiczenia poprawiają napięcie skóry, co zapobiega degeneracji tkanki łącznej i wzmacniają mięśnie klatki piersiowej, z którymi połączone są podtrzymujące piersi wiązadła.

Skóra piersi bardzo szybko ulega poparzeniom, bo zawiera mało melamocytów. Należy szczególnie więc uważać podczas opalania. Stosujmy kremy z wysokimi filtrami. To samo dotyczy z solarium.

Piersi to część ciała, która najszybciej tyje, gdyż jest zbudowana w znacznym stopniu z tkanki tłuszczowej. Najszybciej też traci tłuszcz. Jeżeli więc decydujesz się na odchudzanie, wybierz taką dietę, która pozwoli ci zrzucać zbędne kilogramy powoli. Zbyt szybki spadek wagi spowoduje, że piersi opadną i zwiotczeją. Najlepszy sposób odchudzania to aktywność fizyczna i niezbyt drastyczna dieta.

Do pielęgnacji piersi należy także ich regularne badanie . Jeśli zauważysz nawet niewielkie zmiany na skórze lub w kształcie piersi, natychmiast idź do lekarza. Podczas wizyty u ginekologa domagaj się badania piersi. Niestety wielu lekarzy wciąż nie uważa tego badania za swój obowiązek.

I na koniec, chociaż problem jest bardzo ważny, to odpowiedni dobór biustonosza . Nie wystarczy by miał piękny materiał i koronki, najważniejszy jest odpowiedni rozmiar. Tylko wtedy zapewni wygodę i poprawi wygląd, na dłuższą metę chroni biust prze dopadaniem. Nastolatka powinna nosić biustonosz, gdy tylko jej piersi zaczną się powiększać. Jest to szczególnie ważne u dziewczynek uprawiających ćwiczenia fizyczne. Bez biustonosza nie powinny chodzić panie obdarzone dużym biustem. Mówienie, że jest nam tak wygodnie, brzmi mało wiarygodnie. Nie może być wygodnie, skoro biust przy każdym ruchu przelewa się, podnosi, to powoduje rozciąganie wiązadeł i mięśni. Nie możemy tez nosić na małych biustonoszy. Jeśli przytyjemy, nie wystarczy kupić większego w obwodzie, musi być również odpowiednio dobrana miseczka. Zbyt ciasny biustonosz, a zwłaszcza za wąski niszczy skórę dekoltu. Szybciej powstają na nim zmarszczki, które sięgają nawet do dolnej linii biustu. A poza tym zbyt ciasny biustonosz utrudnia oddychanie i nasz organizm dostaje mniej tlenu, niż potrzebuje. I jeszcze jedna ważna uwaga - nie należy spać w staniku ani na brzuchu.

Tamara Majer



Źródło: wwww.mamzdrowie.pl

Piersi i bius...
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 2
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |