Masaż. Technika. Wskazania. Rodzaje. Korzyści.

Masaż może być mniej lub bardziej profesjonalny, zawsze jednak ceni się doznania z niego płynące.


Masaż czynność kojarząca się każdemu z nas z czymś przyjemnym i odprężającym. Po jego zakończeniu czujemy się zrelaksowani i wypoczęci. Co takiego jest w masażu, że tak silnie i wszechstronnie oddziałuje na ludzki organizm? Artykuł ten przybliża jego historie, a także opisuje wpływ masażu na poszczególne tkanki ludzkiego ciała. Ponadto pokrótce przedstawione zostały także podstawowe techniki masażu klasycznego.

Masaż wywodzi się ze starożytnych Chin oraz Indii, gdzie wchodził w skład obrzędów religijnych mających na celu przywrócić zdrowie chorej osobie. Pierwsza wzmianka o masażu pochodzi z 3000r. p.n.e. z dzieła Kung-Fu, natomiast wskazówki dotyczące wykonywania masażu zostały odnotowane w hinduskiej księdze mądrości Weda z 1080r. p.n.e.. Z czasem masaż w naturalny sposób odłączył się od obrzędów religijnych i stał się jedną z metod leczenia wielu ówczesnych chorób. Również starożytni Grecy i Rzymianie stosowali masaż. Grecy za jego pomocą wcierali w ciało oliwę z oliwek. W Średniowieczu rozwój medycyny, w tym również masażu została zahamowany. Masaż odrodził się dopiero w XVI wieku za sprawą lekarza Ambrożego Pare. Zaczął on stosować masaż jak oficjalną metodę leczenia, a także zapisał obserwacje, które poczynił w trakcie jego wykonywania. Za twórcę obecnie stosowanego masażu klasycznego uznaje się Johana Mezgera z Amsterdamu. Po raz pierwszy w historii, w drugiej połowie XIX wieku, opisał on i opracował całą systematykę stosowania masażu, która obowiązuje do dziś.

Wpływ masażu na tkanki


W ludzkim organizmie możemy wyróżnić 3 główne rodzaje tkanek – tkankę łączną, tkankę mięśniową oraz powłokę wspólną (skórę). W zależności od jej rodzaju masaż będzie powodował inne efekty.

•  Tkanka łączna – jest najbardziej rozpowszechnioną tkanką w ludzkim ciele. Pełni ona funkcje odżywcze, podporowe oraz ochronne. Do głównych zadań masażu stosowanego na tkankę łączną należy:
- poprawa ukrwienia
- uelastycznienie
- poprawa odżywiania
- pobudzenie
- przyśpieszenie procesów przyrostu
- rozluźnienie
- zapobieganie procesom zwyrodnieniowym
- przyśpieszenie procesu kostnienia
- usuwanie zmian zwyrodnieniowych
- poprawa przemiany materii
- przyśpieszenie procesów wytwórczych składników morfologicznych krwi
- poprawa odporności organizmu

•  Tkanka mięśniowa – wraz z kośćmi oraz ścięgnami tworzy aparat ruchu człowieka. Zbudowana jest z włókien mięśniowych posiadających zdolność kurczenia się. Ponadto pełni również funkcję ochronną oraz podporową (mięśnie posturalne). Do głównych zadań masażu stosowanego na tkankę mięśniową należy:
- poprawa ukrwienia
- przyśpieszenie procesów przyrostu
- zwiększenie elastyczności
- poprawa odżywiania
- zwiększenie wytrzymałości
- poprawa zdolności do kurczenia się i rozkurczania
- zwiększenie/zmniejszenie napięcia mięśniowego
- usuwanie produktów przemiany materii (kwasu mlekowego)
- rozgrzewanie
- poprawa natlenienia

•  Powłoka wspólna (skóra) – tworzy zewnętrzną warstwę ludzkiego ciała. Pełni funkcję ochronną, a także dzięki licznym receptorom nerwowym komunikacyjną. Do głównych zadań masażu stosowanego na powłokę wspólną należy:
- oczyszczanie skóry
- poprawa odżywiania
- rozluźnienie
- przyśpieszenie procesów regeneracyjnych
- poprawa ukrwienia
- poprawa natlenienia
- zwiększenie elastyczności
- pobudzenie

Techniki stosowane w masażu


W masażu klasycznym wyróżniamy 5 podstawowych technik. Oczywiście ich wykorzystanie w trakcie zabiegu uzależnione jest przede wszystkim od posiadanych przez pacjenta wskazań i przeciwwskazań. Do głównych technik wykorzystywanych w masażu klasycznym zalicza się:

•  Głaskanie – jest to najprostsza i najczęściej wykorzystywana technika. Każdy masaż należy rozpocząć i zakończyć głaskaniem opracowywanej części ciała. Również pomiędzy przejściami z jednej techniki na inną stosuje się głaskanie. Prawidłowo przeprowadzone głaskanie wykonuje się obwodowo w kierunku serca.

•  Rozcieranie – w masażu klasycznym wykonywane jest bezpośrednio po zakończonym głaskaniu. Jest to ruch w czasie którego zostają wytworzone znaczne ilości ciepła. Warto zwrócić uwagę na to, iż rozcieranie jest jedyną techniką stosowaną w masażu, która usuwa narośla znajdujące się na tkance kostnej.

•  Ugniatanie – wykonywane bezpośrednio po zakończeniu rozcierania. Technika ta intensywnie pobudza, a także stymuluje mięśnie do przyrostu ich masy mięśniowej. Podczas wykonywania ugniatana należy pamiętać, że każdy mięsień traktujemy „indywidualnie”.

•  Oklepywanie – w trakcie masażu realizowane jest tuż po ugniataniu. Jest to bardzo silny bodziec mechaniczny. Z tego względu podczas jego wykonywania należy pamiętać, aby omijać narządy wrażliwe na uderzenia – nerki, wątrobę.

•  Wibracja – w masażu klasycznym stosowana jest jako ostatnia. W swojej strukturze jest bardzo podobno do oklepywania, jednak intensywność wykonywania wibracji jest dużo większa. Co ciekawe wibracja może być stosowana w leczeniu otyłości, gdyż znacznie przyśpiesza proces przemiany materii.

Masaż dla każdego


Masaż klasycznym jest uniwersalnym środkiem fizjoterapeutycznym, który może stosować praktycznie każdy. Mnogość technik umożliwia w przypadku wystąpienia jakichkolwiek przeciwwskazań modyfikacje masażu pod konkretne schorzenie. Poza swoim wpływem na tkanki i układy ciała masaż wywiera bardzo pozytywny wpływ na strefę psychiczną powodując uczucie odprężenia i relaksacji.



Źródło: www.diety.wp.pl

Masaż. Techni...
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 4
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |