Czy picie kawy szkodzi?

Kawa przyrządzana na wiele różnych sposobów opanowała właściwie cały świat.


Każdego dnia na świecie wypijanych jest około 1,5 miliarda filiżanek kawy. Napój ten jest niewątpliwie bardzo popularny, ale czy zdrowy?

Za ojczyznę kawy uznaje się Etiopię. Już w I w. p.n.e. z rosnących tam dziko krzewów kawowych zrywano ziarna i spożywano je w surowym stanie, jako środek pobudzający. Metodę prażenia nasion i wytwarzania z nich napoju opracowali Arabowie wiele wieków później (ok. XIII w.). W obecnych czasach kawę można pić wszędzie. Uważana jest ona za jedną z najpowszechniejszych używek na świecie.

Pozytywne działanie kawy


Największą zaletą kawy i główną przyczyną, dla której po nią sięgamy, są właściwości pobudzające. Zawarta w kawie substancja chemiczna, kofeina, przyspiesza akcję serca, zwiększając chwilowo ciśnienie krwi. Po wypiciu kawy na jakiś czas mija zmęczenie, umysł lepiej pracuje, rośnie nasza odporność na stres i koncentracja. Kofeina dodatkowo nas dotlenia, ponieważ rozszerza naczynia krwionośne oskrzeli. Dzięki temu zwiększa się nasza zdolność długotrwałego, wzmożonego wysiłku. Kawa zwiększa także wydzielanie endorfiny, hormonu szczęścia, który redukuje uczucie przygnębienia i wprawia w dobry nastrój.

Poranna kawa pozytywnie wpływa na trawienie, ponieważ przyspiesza metabolizm (a w szczególności przemianę tłuszczów). Spożywanie kawy w umiarkowanych ilościach, bez cukru i śmietanki, przyspiesza więc także proces odchudzania. Ponadto, kawa stanowi jedno z najbogatszych źródeł antynowotworowych utleniaczy. Zmniejsza ryzyko zachorowania m.in. na raka wątroby, dzięki zawartości kwasu chlorogenowego. Moczopędne działanie kawy chroni przed rakiem pęcherza, ponieważ substancje szkodliwe zostają wydalone wraz z moczem.

Kto nie powinien pić kawy?


Z powodu bardzo dużej zawartości kofeiny, kawy nie powinny pić osoby borykające się z  nadciśnieniem lub arytmią serca. Spożycie kawy powinni ograniczyć również ludzie mający problemy z żołądkiem lub dwunastnicą. Nie poleca się jej także osobom z zaburzeniami psychicznymi emocjonalnymi, ponieważ może ona wpłynąć na obniżenie ich nastroju.
 
Nadmierne spożycie kawy może doprowadzić do osteoporozy, ponieważ zwiększa ona wydalanie wapnia z organizmu. Osoby mające dietę ubogą w wapń są szczególnie narażone na złamania kości wskutek obniżenia ich twardości. Miłośnicy kawy powinni uzupełniać poziom wapnia np. pijąc mleko.




Źródło: www.fitness.wp.pl

Czy picie kaw...
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 5
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |