Jak i czym połykać leki?

Ważne jest nie tylko to jakie tabletki połykamy lecz takze jak to robimy.


Aby połknięta przez nas tabletka miała szansę zadziałać, musi zajść szereg procesów.  By wszystkie one miały miejsce muszą wystąpić specjalne warunki.

Pierwszym etapem jest uwolnienie substancji czynnej z tabletki, kapsułki czy drażetki przyjętej doustnie. Potem może dojść do jej wchłonięcia w przewodzie pokarmowym. Szybkość i efektywność tego procesu zależy od wielkości cząsteczek, odczynu środowiska oraz stopnia ukrwienia przewodu pokarmowego i przepuszczalności jego ścian. Spożyty wcześniej pokarm może izolować tabletki i utrudnić lub uniemożliwić wchłanianie, natomiast niektóre substancje z założenia mają działać w przewodzie pokarmowym i w ogóle nie są absorbowane. 

Po wchłonięciu dochodzi do rozprzestrzenienia leku w organizmie. Są narządy, do których penetruje on trudniej, na przykład do mózgu docierają tylko niektóre substancje. Kolejnym ważnym etapem jest przetwarzanie substancji czynnej w organizmie, czyli jej metabolizm. Zachodzi on głównie w wątrobie i polega na przemianach chemicznych, jakim poddawana jest substancja. Ostatnim etapem jest wydalanie leku, głównie z moczem, ale może się to odbywać także z kałem, czy wydzielinami człowieka.

Najlepiej popić szklanką wody


Od ilości płynu, jakim popijamy lek zależy jego stężenie. Dla leków dobrze rozpuszczalnych w wodzie nie ma to większego znaczenia. Tak się jednak składa, że niektóre substancje mają mniejszą rozpuszczalność, dotyczy to na przykład aspiryny, do której połknięcia lepiej używać większych objętości.

Zazwyczaj nie znamy rozpuszczalności przyjmowanego leku, dlatego dla wygody warto sobie przyjąć, że tabletki należy popijać szklanką czystej wody. Woda jest najbezpieczniejszym płynem, ponieważ nie zawiera substancji, które mogą wejść w interakcje z lekiem, ani nie ma odczynu, który mógłby upośledzać aktywność substancji czynnej zawartej w tabletce.

Nie popijaj sokiem z grejpfruta


Choć soki owocowe są smaczne i mogą maskować ewentualny nieprzyjemny smak leku, popijanie nimi tabletek może sprawić, że substancja w nich zawarta nie zadziała.

Soki z cytrusów są kwaśne, a taki odczyn przyspiesza rozkład dużej grupy antybiotyków. Szczególnie szkodliwe wydaje się popijanie sokiem z grejpfruta, poza tym, że ma on również kwaśny odczyn, to do tego zawiera substancje wpływające na metabolizm leków.

Jak wspominano wyżej, metabolizm większości substancji zachodzi w wątrobie, zahamowanie ich rozkładu przez sok grejpfruta prowadzi do wzrostu ich stężenia, co może się skończyć powikłaniami. Jak przestrzega profesor Regina Olędzka na łamach „Gazety Farmaceutycznej”, popijanie sokiem grejpfrutowym leków przeciwnadciśnieniowych z grupy blokerów kanałów wapniowych może się skończyć nagłymi spadkami ciśnienia i bólami głowy. Podobnie, sok z tego owocu hamuje metabolizm leków stosowanych w alergiach (leki przeciwhistaminowe), w infekcjach wirusem HIV oraz statyn obniżających poziom lipidów.

Stosujesz neuroleptyki? Nie popijaj ich herbatą, ani kawą


Neuroleptyki to inaczej leki przeciwpsychotyczne, stosuje się je w leczeniu wielu schorzeń psychiatrycznych. Kawa i herbata obniżają działanie leków z tej grupy, co odbija się jako zmniejszenie ich skuteczności. Ponadto, samo spożywanie takich napojów może powodować negatywne objawy dotyczące sfery psychiki. Kofeina zawarta w herbacie i kawie utrudnia zasypianie, może powodować niepokój i większą skłonność do irytacji, co z pewnością nie polepsza samopoczucia.

Alkohol oczywiście nie


Co zrozumiałe, alkohol również nie nadaje się do popijania lekarstw. Jego metabolizm sam w sobie obciąża wątrobę, a w dodatku alkohol wchodzi w interakcje z lekami uspokajającymi. Etanol blokuje ośrodek odpowiadający za oddychanie w rdzeniu przedłużonym. Połączenie go z lekami uspokajającymi może być zgubne w skutkach ze względu na to, że substancje z tej grupy również oddziałują na ten ośrodek w ten sam sposób, co może się skończyć uduszeniem.

Nie tylko popijanie jest ważne


Oprócz zwracania uwagi na to, czym popijamy tabletki, warto również mieć na uwadze inne okoliczności związane z przyjmowaniem leków. Większość substancji należy łykać na czczo, czyli dwie godziny przed posiłkiem lub trzy po nim. Ze względu na działania uboczne niektórych lekarstw, ważne jest przyjmowanie ich wraz z lekami osłonowymi. 

Tak dzieje się na przykład w przypadku jednoczesnego podawania antybiotyków i probiotyków lub dużych dawek aspiryny i leków działających osłonowo na żołądek. Dodatkowo, niektóre grupy leków należy przyjmować o specyficznej porze (hormony tarczycy rano na czczo, leki przeciwko otępieniu do godzin popołudniowych), a nawet pozostawać w specjalnej pozycji (po połknięciu tabletki na osteoporozę należy pół godziny unikać kładzenia się ze względu na to, że tabletka może się przykleić i podrażnić przełyk).

W zasadzie w każdym przypadku warto sposób przyjmowania leku skonsultować z lekarzem lub wnikliwie przeczytać ulotkę.


Źródło: www.fitness.wp.pl

Jak i czym po...
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 4
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |