Rośliny w profilaktyce - od raka po przeziębienie

Rośliny są prawdziwym lecz często nie docenianym skarbem zdrowotnym tego świata.


Rośliny pełne są składników, których obce nazwy nic nam nie mówią, a mają niezwykłą moc! Warto rozszyfrować przynajmniej część z nich:

Fitoestrogeny

Fitoestrogeny to naturalnie występujące związki roślinne, których działanie zbliżone jest do działania żeńskich hormonów, czyli estrogenów. Tak jak estrogeny wiążą się z receptorami estrogenowymi neuronów podwzgórza i zatrzymują wydzielanie hormonu LH, który odpowiedzialny jest za uderzenia gorąca. W okresie menopauzy łagodzą objawy związane z niedoborem estrogenów, takich jak właśnie uderzenia gorąca czy przygnębienie, zaburzenia snu, zawroty i bóle głowy, zmęczenie fizyczne i psychiczne. Podejrzewa się również, iż mają właściwości antynowotworowe oraz obniżają ryzyko chorób sercowo – naczyniowych, a także poziom cholesterolu. Ich źródłem są warzywa strączkowe, siemię lniane, pestki słonecznika, owoce, w tym głównie gruszki, wiśnie i jabłka, warzywa: marchewki, cebule, koper włoski, czosnek, kiełki soi oraz oliwa z oliwek, oleje roślinne.

Fitoncydy

Fitoncydy są antybiotykami wytwarzanymi przez rośliny, mają silny wpływ bakteriostatyczny, bakteriobójczy. Ponadto wykazują właściwości grzybobójcze, mogą hamować rozwój wirusów lub uszkadzać ich strukturę. Należy szukać ich w czosnku, chrzanie, rukwi, rzeżusze, cebuli czy gorczycy. Fitoncydy pobudzają wydzielanie soków trawiennych, wzmagają apetyt, obniżają poziom cholesterolu i stężenie glukozy we krwi, przeciwdziałają miażdżycy oraz zakrzepicy. Poza tym, działają rozkurczowo, żółciopędnie, żółciotwórczo, pobudzają krążenie krwi.

Fitosterole

Fitosterole, czyli inaczej sterole roślinne, to związki, które swoją budową przypominają cholesterol. Wyróżnia się wśród nich ponad 40 związków, przede wszystkim sitosterol, beta-sitosterol, kampesterol i stigmasterol. Te właśnie związki najbardziej przypominają cholesterol, a dzięki temu podobieństwu odgrywają ważną rolę żywieniu, ponieważ fitosterole łączą się z receptorami komórek jelitowych i przeciwdziałają wchłanianiu cholesterolu, zmniejszają jego wytwarzanie i nasilają wydzielanie. Dzięki spadkowi cholesterolu, spada też groźny dla prostaty hormon DHT. Tak więc dieta bogata w fitosterole powinna szczególnie zainteresować mężczyzn. Głównym źródłem tych związków są oleje roślinne, rośliny strączkowe, sezam oraz słonecznik. Szukać ich należy także w płatkach zbożowych oraz produktach z mąki pełnoziarnistej.

Flawonoidy

Flawonoidy to inaczej związki flawonowe lub bioflawonoidy. Ich rolą jest chronienie komórek roślinnych przed chorobami, a także szkodliwym działaniem słońca, insektów oraz grzybów. W organizmie człowieka działają jak witaminy. Znajdują się w roślinach, przede wszystkim w owocach cytrusowych, warzywach jak np. pomidory, brokuły, papryka, sałata, ale także w roślinach strączkowych. Oprócz tego możemy je znaleźć w kaszy gryczanej, herbacie, czerwonym winie, pieprzu. Flawonoidy pomocne są w zapobieganiu chorób serca i nowotworów, np. sulforafan, obecny w brokułach obniża ryzyko raka piersi, izotiocyjanian fenetylowy, znajdujący się w kapuście chroni przed rakiem płuc. Poprawiają też odporność organizmu, dieta zawierająca flawonoidy chroni nas więc przed przeziębieniami, infekcjami i grypą.

Glutation

Glutation uważa się za ważny czynnik antynowotworowy, ale może także zapobiegać chorobie wieńcowej, zaćmie i astmie. Poza tym, neutralizuje szkodliwy wpływ toksyn. Szukać go należy przede wszystkim w awokado, szparagach, brokułach, kalafiorze, kabaczkach, pomidorach i owocach: brzoskwiniach, arbuzach, pomarańczkach, truskawkach. Jego źródłem jest także gotowana szynka i kotlety jagnięce. Warto pamiętać, że najwięcej glutationa jest w świeżych warzywach i owocach, przetworzone zawierają go znacznie mniej.

Likopen


Likopen uważa się go za jedną z najważniejszych substancji antyrakowych znajdujących się w warzywach. Jego źródłem są przede wszystkim arbuzy i pomidory. Jednak warto wiedzieć, że likopen ulega zmianom pod wpływem temperatury i staje się wówczas łatwiej przyswajalny. Dlatego warto jeść też sosy i koncentraty pomidorowe, ketchupy. Badania wykazały, iż mężczyźni spożywający 10 porcji przetworów pomidorowych tygodniowo są o 45% mniej narażeni na raka prostaty. Likopen chroni również przed rakiem jelita grubego, żołądka, płuc i piersi.




Źródło: www.fitness.wp.pl

Rośliny w pro...
Rośliny w pro...
Rośliny w pro...
Rośliny w pro...
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 1
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |