Jak mieć związek idealny?

Idealny związek... Jaki to i co trzeba zrobić aby taki właśnie był? Wiadomo, że relacje między ludźmi nie są łatwe.


Naturalne jest, że w każdej relacji dochodzi czasem do cichych lub głośnych dni… Pomiędzy kochającymi się ludźmi z jakiegoś powodu musi, od czasu do czasu, pojawić się konflikt.

Dużo łatwiej dostrzegamy bowiem wady i zalety osób, z którymi jesteśmy blisko. Sztuka polega na tym, by kiedy problem nadejdzie, potrafić się z nim zmierzyć wspólnie i nie dopuścić do eskalacji. Tylko jak to zrobić?
   
Na to pytanie postanowił poszukać odpowiedzi amerykański psycholog i profesor uniwersytecki John M. Gottman. Przez wiele lat badał i obserwował on związki międzyludzkie, po to, aby określić zwiastuny rozstania lub powodzenia par. Jego badania dają nam wskazówki, w jaki sposób powinniśmy traktować naszych partnerów i pielęgnować związki oraz na co zwracać uwagę, jeśli obawiamy się rozstania. 

Kim jest mój partner?


Jedną z najważniejszych rzeczy o jakie musimy zadbać będąc z kimś w relacji, to poznanie go. Gottman definiuje tę zasadę jako swoistą „mapę miłości”. Jest ona specjalnym miejscem w naszym mózgu, w którym magazynujemy wszystkie informacje o partnerze. Chodzi o to, że aby związek był udany partnerzy powinni znać swoje marzenia, sny, przyzwyczajenia, nadzieje i cele na przyszłość oraz zainteresowania. Ważne jest także to, aby podążać też za wszelkimi zmianami.
   
Posiadanie tych wszystkich informacji nie tylko daje poczucie bliskości, ale także pozwala na dużo lepszą wzajemną komunikację oraz daje możliwość, aby od czasu do czasu sprawić partnerowi niespodziankę (np. wypożyczyć na wieczór film ulubionego reżysera itp.).
 
Mój partner to mój przyjaciel


Aby związek był udany, istotne jest to, czy postrzegamy partnera w sposób pozytywny. Podstawą bycia razem jest wzajemna czułość i szacunek. Oczywiście wszyscy różnimy się między sobą. Sztuka polega na tym, by odnaleźć w sobie szacunek, a nawet podziw dla tego, co nas dzieli, dla różnic.

Jeśli ostatnio wiele rzeczy drażni cię w partnerze, znajdź spokojną chwilkę i zastanów się co w nim podziwiasz? Przypomnij sobie, co sprawiło, że zakochałaś się w tym człowieku? Patrzenie na drugą osobę przez pryzmat szacunku i czułości, pozwoli ci odnaleźć inny wymiar także tych rzeczy, które cię denerwują.

Czas spędzony razem


Kolejną zasadą udanego związku, jest umiejętność partnerów do spędzania wspólnie czasu. Przypatrz się swojej relacji: co lubicie razem robić? Co sprawia wam obojgu satysfakcję? Czy opowiadacie sobie nawzajem o tym, co się wydarzyło w ciągu dnia? Czy w ogóle ze sobą rozmawiacie?
   
Pamiętaj, nawet najbardziej udany związek trzeba stale pielęgnować. Szukajcie wciąż nowych sposobów na wspólne spędzanie czasu (tak, aby nie wdarła się nuda) i nie zapominajcie o drobnych sprawach (wspólne posiłki, porozmawianiu chociaż przez chwilkę po powrocie z pracy, przytuleniu partnera przed snem, itp.).
   
Dobrze jest również od czasu do czasu odkurzyć wspólne zdjęcia z wakacji oraz pomarzyć o przyszłości. Taka perspektywa przeszłość – teraźniejszość - przyszłość pozwala budować ciągłość i stabilność relacji.

Wzajemne wpływanie na siebie


Kolejną zasadą jest słuchanie siebie nawzajem. Czasem partner robi coś, co nam się kompletnie nie podoba i zamiast otwartej rozmowy, przechodzimy do krytykowania, pogardy i budujemy między sobą mur. Cała sztuka polega na tym, aby wzajemnie starać się wysłuchać swoich racji bez negatywnej oceny drugiej osoby.

Zasada ta odnosi się głównie do tych osób w związku, które mają skłonności do dominacji i apodyktyczności i nie zwracają uwagi na potrzeby partnera („będzie tak jak ja chcę – ty nie masz nic do powiedzenia!).  

Rozwiązywanie konfliktów


Niezwykle ważne jest, aby pozwolić sobie na kompromis w tych sytuacjach konfliktowych, w których to jest możliwe. Nie we wszystkich kwestiach będziecie się zgadzać, ale ważne jest, aby być otwartym na punkt widzenia drugiej osoby. Jeśli oboje będziecie nastawieni na poszukanie rozwiązania, to bardzo możliwe, że jedno z was ustąpi pod wpływem rzeczowych i przekonujących argumentów drugiej osoby. Pamiętajcie, że silne, negatywne emocje zwykle nie są najlepszym doradcą!

Sięgnijcie głębiej


Jeśli nie udaje się wypracować kompromisu, gdyż oboje stoicie bardzo mocno po jednej ze stron, można przynajmniej spróbować wczuć się w pozycję partnera. Porozmawiajcie o tym, dlaczego pogląd twojego partnera na daną sprawę jest taki a nie inny. Skąd wziął się taki światopogląd? Dlaczego jest dla niego tak ważny?





Źródło: www.fitness.wp.pl

Jak mieć zwią...
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 2
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |