O czym świadczyć może przytycie

Gdy ktoś przytyje mówi się, że dobrze wygląda... to zazwyczaj jednak nie ma nic wspólnego ze zdrowieim.


Jesz regularnie, Twoja dieta jest właściwie skomponowana, prowadzisz raczej aktywny tryb życia, a jednak z bliżej nieokreślonych przyczyn zbędnych kilogramów wciąż Ci przybywa. To wyraźny sygnał, że nie wszystkie procesy w Twoim organizmie przebiegają prawidłowo. Choć przypadki, kiedy to za tycie odpowiadają inne czynniki niż po prostu niewłaściwa dieta i brak aktywności fizycznej, są raczej rzadkie, to jednak nie można ich ignorować. Niepokój wzbudzić powinien czynnik BMI przekraczający 30. W razie wątpliwości zgłoś się do lekarza rodzinnego, który zleci wykonanie odpowiednich badań.

Depresja


Prawidłowo funkcjonujący organizm wydziela taką ilość serotoniny, która pozwala mu funkcjonować normalnie. Osoby cierpiące z powodu depresji odczuwają najczęściej głęboki, niczym nieuzasadniony smutek, nie mają na nic ochoty, mają problemy z zasypianiem. Pogorszone samopoczucie sprawia, że sięgają po słodycze, żeby choć na chwilę poprawić sobie nastrój. Tymczasem depresja to choroba, która wymaga konsultacji z lekarzem psychiatrą lub psychologiem, który pokieruje leczeniem pacjenta. Warto pamiętać, że wiele osób cierpi też z powodu tzw. depresji sezonowej, która szczególnie dokucza nam w okresie jesienno – zimowym oraz podczas tzw. przesilenia wiosennego.

Niedoczynność tarczycy


Poczucie ciągłego zmęczenia, nadmierna senność, kłopoty z koncentracją, osłabione włosy i paznokcie, kłopoty z zębami i uczucie zimna i zaburzenia związane z miesiączkowaniem to tylko niektóre konsekwencje niewłaściwej pracy tarczycy. Najbardziej dokuczliwą z nich jest jednak tycie, nawet jeśli nie dopisuje nam apetyt. Ta choroba rozwija się zwykle niepostrzeżenie, ponieważ objawy jej towarzyszące nie są identyfikowane i kojarzone właśnie z nią. Aby upewnić się, czy nasza tarczyca pracuje prawidłowo, należy odwiedzić endokrynologa, który przeprowadzi z nami krótki wywiad i zaleci wykonanie odpowiednich badań hormonalnych.

Zespół Cushinga


Na chorobę tę składa się zespół różnych objawów związanych z zaburzeniami wytwarzania kortyzolu przez gruczoł nadnerczy. Najważniejsze objawy towarzyszące chorobie to przyrost masy ciała (głównie w okolicach karku, twarzy i tułowiu), charakterystyczne czerwone rozstępy, nadciśnienie tętnicze, a także zaburzenia snu i miesiączkowania. Rozpoznanie choroby możliwe jest dopiero po zbadaniu poziomu kortyzolu w organizmie.

Zespół policystycznych jajników


Choroba ta charakteryzuje się nie tylko przybieraniem na masie, ale też zanikiem miesiączkowania, kłopotami z kondycją skóry, a także problemami z nadmiernym owłosieniem w niepożądanych miejscach, takich jak twarz czy piersi. Chorobie tej bardzo często współtowarzyszą też inne dolegliwości – nadciśnienie, cukrzyca, czy kłopoty z krążeniem. Dla par starających się o dziecko, wyraźnym sygnałem jest też niemożność zajścia w ciążę. Ponieważ choroba ta, tak jak poprzednie, należy do grupy chorób hormonalnych, lekarz na pewno zaleci odpowiednie badania.

Niedobór pierwiastków i witamin


Chrom to pierwiastek, który odpowiada za utrzymanie stałego poziomu glukozy we krwi, jeśli brakuje go w Twojej diecie, rośnie też Twój apetyt na słodycze, a to najprostsza droga do kłopotów z utrzymaniem wagi. Podobnie dzieje się w przypadku braków magnezu (a na tego typu braki szczególnie narażone są osoby pijące kawę w dużych ilościach). Pierwsze sygnały braku magnezu w organizmie to zazwyczaj kłopoty z zasypianiem, zmęczeniem, a także doskwierającym uczuciem smutku i przygnębienia. U dziewcząt w okresie dorastania, gwałtowne tycie powodują też braki witaminy D w organizmie. Zanim jednak sięgniesz po suplementy – zgłoś się do lekarza.

Menopauza


Choć sam okres menopauzy nie jest chorobą, a jedynie stanem organizmu związanym z wejściem kobiety w określony wiek, to jednak wahania hormonalne, jakie mają miejsce w tym czasie sprawiają, że wiele kobiet zaczyna gwałtownie tyć. Dzieje się tak, ponieważ w tym czasie zwalnia przemiana materii, a zmniejszenie ilości wydzielanych estrogenów sprawia, że pojawiają się kłopoty ze snem oraz nagłe napady głodu. Warto w tym czasie porozmawiać ze swoim lekarzem i być może rozważyć hormonalną terapię zastępczą, która pomoże złagodzić uciążliwe skutki przechodzenia menopauzy.

Skutki uboczne leczenia


Każdy organizm inaczej reaguje na przyjmowane leki, zdarza się, że w odpowiedzi na działanie leku zaczynamy tyć. Na tego typu objawy narażone są szczególnie osoby chore na cukrzycę, cierpiące z powodu alergii, nadciśnienia czy depresji. Na liście szczególnie podejrzanych znajdują się wszelkie leki ingerujące w pracę hormonów lub oparte o ich działanie. Dlatego jeśli przyjmujesz leki i zauważasz, że mimo braku zmian w stylu życia, zaczynasz tyć, koniecznie zgłoś się do lekarza. W przypadku większości leków możliwe jest znalezienie zamiennika, który w konsekwencji nie stanie się przyczyną dodatkowych kilogramów.





Źródło: www.fitness.wp.pl

O czym świadc...
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 1
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |