Odmrożenia jak nie dopuścić i jak leczyć

Podczas Zimy w Polsce nie trudno o odmrożenia, zwłaszcza gdy ktoś ma problemy z krążeniem lub np. z powodu pracy muszą wiele czasu spędzać na dworze.


Chociaż na odmrożenia bardziej niż dorośli narażone są dzieci -  co wynika to z tego, że szybciej u nich dochodzi do utarty ciepła - to jednak dotknąć one mogą każdego z nas.

Najczęściej odmrożenia dotyczą policzków, uszów, nosa, a także palców dłoni oraz stóp - czyli tych obszarów, które najbardziej wystawione są na działanie zimna. Stopień ciężkości odmrożenia uzależniony jest od takich czynników jak temperatura, wilgotność powietrza, prędkość wiatru. Niewielkie odmrożenia można leczyć w domu. Trzeba tylko wiedzieć jak.

Co to są odmrożenia?


Odmrożenie to uszkodzenie ciała wskutek zimna. Wyróżnia się odmrożenia powierzchowne oraz głębokie. W tkankach skórnych tworzą się kryształki lodu, które odwadniają komórki poprzez pobieranie z ich wnętrza wody, a w efekcie doprowadzają do zniszczenia ich struktury. Przy głębokich odmrożeniach dochodzi do całkowitego niedotlenienia oraz martwicy tkanek.

Odmrożenie powierzchowne


Dotyczy skóry oraz tkanki podskórnej i charakteryzuje się zaczerwieniem skóry. Towarzyszy mu uczucie drętwienia, mrowienia, pieczenia i swędzenia w uszkodzonym miejscu. Jeśli odmrożenie powierzchowne jest prawidłowo leczone, nie pozostawia trwałych następstw.

Odmrożenia głębokie


Skóra głęboko odmrożona nabiera koloru białawego lub szarawego, staje się twarda. Pojawia się wrażenie, iż w danym miejscu nie ma czucia, a tętno jest niewyczuwalne.

Co zwiększa ryzyko odmrożeń?


Przede wszystkim pamiętajmy, że na działanie zimna najbardziej narażone są osoby pozostające pod wpływem alkoholu. Odmrożenie może być efektem zmniejszonego krążenia krwi w uciśniętych ubraniami tkankach. Poza tym, wpływ mogą mieć także choroby krążenia, niedokrwistość, cukrzyca. Osoby cierpiące na te dolegliwości powinny szczególnie uważać wychodząc na mróz.

Zapobieganie odmrożeniom

W zapobieganiu odmrożeniom kluczową rolę gra odpowiedni strój, a więc taki, który dostosowany jest do panujących warunków atmosferycznych. Powinien chronić nie tylko przed zimnem, ale także przed wiatrem i wilgocią. Doradza się tzw. „ubieranie na cebulkę” ponieważ kilka warstw ubrania zabezpieczy nas lepiej przed chłodem niż jeden, nawet gruby, sweter.

Jednocześnie ważne jest, aby ubranie było dość luźne – ciasna odzież upośledza krążenie, co prowadzić może do odmrożeń. Ważne jest, aby nie wychodzić na mróz bez okrycia głowy – przez skórę głowy tracimy od 30 do nawet 50% ciepła. Równie ważne są ciepłe rękawiczki oraz skarpety. Nie wolno też zapominać o szaliku. Natomiast te części twarzy, które będą nieokryte, powinny być nasmarowane kremem, który zabezpieczy skórę przed zimnem.

Krążenie krwi pomoże utrzymać nam ruch. Warto więc - np. czekając na autobus - tuptać w miejscu, chodzić w kółko, ruszać palcami. Gdy poczujemy, że marzną nam dłonie, skrzyżujmy ramiona, a ręce włóżmy pod pachy. W czasie mrozów warto zrezygnować z noszenia biżuterii, ponieważ metal będzie dodatkowo wychładzał, a ponadto pierścionki mogą utrudniać krążenie krwi.

Pamiętajmy też, że zima to nienajlepszy czas, aby się odchudzać. Zimowa dieta powinna być właściwie zbilansowana i dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych: tłuszczów, węglowodanów, białek oraz witamin i minerałów. Nigdy nie należy wychodzić z domu bez śniadania, najlepiej solidnego.

Co robić w przypadku odmrożenia?


Jeśli jednak nie uda się nam uniknąć odmrożenia, pamiętajmy, ze pierwsza pomoc przede wszystkim polega na przywróceniu krążenia. W tym celu odmrożone miejsce należy ogrzać ciepłą, ale nie gorącą kąpielą lub okładem, następnie natłuścić wazeliną i okryć suchym opatrunkiem.

Odmrożeń nie wolno pocierać, ani też poddawać działaniu wysokiej temperatury. O ile zachodzi taka potrzeba, można poszkodowanemu podać  środki przeciwbólowe.

W przypadku cięższych odmrożeń nie należy przekłuwać pęcherzy, ponieważ prowadzi to do zakażenia, a także opóźnia procesy gojenia. Miejsce odmrożenia należy przykryć jałowym opatrunkiem i jak najszybciej udać się do lekarza. Ważne też jest, aby z chorego zdjąć wilgotną odzież.





Źródło: www.fitness.wp.pl

Odmrożenia ja...
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 3
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |