Etapy starzenia

Starzenie się jest procesem zupełnie normalnym, nie można go powstrzymać a człowiek powoli traci sprawność i odporność.


Nasz organizm się starzeje. To naturalny proces, którego nie potrafimy zatrzymać. Jednak nie wszystkie narządy starzeją się w tym samym czasie i z równą intensywnością. Co zestarzeje się najpierw?

Pierwszy zaczyna starzeć się mózg. Już po ukończeniu 20 roku życia zaczynają tam bowiem zanikać połączenia neuronowe, odpowiedzialne za przesyłanie sygnałów między naszymi szarymi komórkami. Jednak aż do ukończenia 40. Roku życia zmiany te są niemal niezauważalne. Po przekroczeniu tego wieku zauważymy u siebie pierwsze kłopoty z pamięcią i koncentracją, które niestety wraz z wiekiem będą postępować. Dlatego właśnie tak wielu lekarzy przypomina, by jak najczęściej trenować mózg – wszelkiego typu łamigłówki, krzyżówki, a także dotleniający mózg wysiłek fizyczny najchętniej zapisywaliby nam na receptę.

Następnym w kolejności organem jest skóra. Dzieje się tak na skutek różnego typu przemian, które zachodzą w skórze na skutek procesów wewnętrznych (jak choćby spadek liczby i aktywności komórkowych mitochondriów), jak i na skutek czynników zewnętrznych (promieniowanie słoneczne, zanieczyszczenie środowiska itd.). Pierwsze zmarszczki zauważymy już po ukończeniu 25. roku życia.

Około 30 roku życia zaczynamy odczuwać stopniowe pogarszanie się słuchu, które pogłębia się do tego stopnia, że po ukończeniu 65 roku życia może przekształcić się nawet w niedosłuch. Tego sygnału nie warto lekceważyć i gdy tylko zauważymy u siebie pierwsze niepokojące objawy, warto wybrać się do laryngologa, który sprawdzi faktyczne źródło naszych problemów.

Lawinowo efekt starzenia się organizmu odczują osoby, które wchodzą w 40 rok życia. Wówczas słabną mięśnie, oczy oraz serce. Osłabienie mięśni to sygnał, że zaczął się w organizmie proces zanikania włókien kolagenowych. Brak treningu i aktywności fizycznej powoduje, że mięśnie nie pracują już tak, jak kiedy mieliśmy dwadzieścia lat mniej.

Pogorszenie się jakości widzenia po ukończeniu 40 roku życia to efekt utraty elastyczności soczewki oka. Oznacza to, że coraz gorzej widzimy z bliska. Zmiany w oku związane z wiekiem mogą w konsekwencji prowadzić do utraty ostrości oraz zmniejszania pola widzenia. Nie oznacza to bynajmniej, że możemy złożyć problemy z widzeniem na karb wieku i odpuścić sobie wizytę u okulisty. Jest dokładnie odwrotnie – im jesteśmy starsi, tym częściej powinniśmy badać nasz wzrok.

Serce, jak wiadomo, jest mięśniem. Nic więc dziwnego, że wraz z wiekiem słabnie. Jego kondycja zależy od wielu różnych czynników. M. in. od rodzaju odżywiania się, jaki praktykowaliśmy przez całe nasze życie, od trybu życia, jaki prowadziliśmy, a także od tego, czy pamiętaliśmy o aktywności fizycznej. Choć każdy moment jest dobry na to, żeby wprowadzić do swojego życia pozytywne zmiany, to jednak niektórych konsekwencji naszych wyborów nie da się już cofnąć. Zmiana diety nie oczyści już żył z zalegającego w nich cholesterolu, który gromadziliśmy przez lata.

W 50 rok życia wchodzimy ze słabnącym i kurczącym się układem kostnym. Zanik masy kostnej spowodowany jest tym, że kości tracą swoją gęstość. Aby proces ten nie zachodził zbyt szybko, warto pamiętać nie tylko o diecie bogatej w wapń, ale też o sporej porcji ruchu na świeżym powietrzu, która wzmocni nas układ kostny i sprawi, że w sześćdziesiąty rok życia nie będziemy wchodzić z bólami krzyża.

Kolejna dekada to czas zaniku pęcherzyków płucnych, a co za tym idzie zmniejszenie się pojemności płuc. To właśnie dlatego sześćdziesięciolatkowie tak często narzekają nawet na najmniejszy wysiłek fizyczny. Tym bardziej jednak nie powinni zaniedbywać aktywności fizycznej.

Po ukończeniu 70 roku życia gorzej zaczynają pracować nerki i pęcherz moczowy. Jako tako trzyma się jedynie wątroba (o ile wcześniej odpowiednio o nią dbaliśmy). W tym wieku konieczne jest dbanie o regularne badania kontrolne oraz stosowanie racjonalnej diety i prowadzenie spokojnego, choć aktywnego trybu życia.





Źródło: www.fitness.wp.pl

Etapy starzenia
Etapy starzenia
Etapy starzenia
Etapy starzenia
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 3.5
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |