Jak dogadać się z rodzeństwem

Ciągle żyjesz w konflikcie ze swoim roodzeństwem a Wasze stosunki nie są takie jak wypadało by aby były?


Rodzeństwo, niby najbliżsi sobie ludzie, a jednak? Brat czy siostra to zawsze rywal, ktoś, kto zabiera połowę czasu, uwagi i serca rodziców. Gdy jesteśmy dorośli, warto jednak wzmocnić łączącą nas więź.

Konflikty między rodzeństwem są w dzieciństwie nieuniknione. Ale zazwyczaj pewnego dnia kończą się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Rodzeństwo dorasta, każde ma swoich znajomych i własne zainteresowania. Bywa jednak i tak, że zepchnięte do podświadomości spory ujawniają się w dorosłym życiu, i to w zakamuflowanej formie. A jak jest w twojej rodzinie? Czy twoje relacje z bratem lub siostrą to autentyczna przyjaźń, czy mieliście okazję szczerze porozmawiać o swojej przeszłości? Pamiętaj, zawsze jest czas, by poprawić stosunki z rodzeństwem. Podpowiadamy ci, jak to zrobić.

1. Zaakceptuj to, że każde z was inaczej pamięta przeszłość.


Przez całe dzieciństwo czułaś się gorzej traktowana niż siostra, ona natomiast miała wrażenie, że to ciebie rodzice faworyzowali. Narzekałaś, że bratu pozwalają na wszystko, jego zaś zdaniem to ty mogłaś robić, co chciałaś. Nie spierajcie się teraz, jak było naprawdę. Każde z was inaczej widzi przeszłość, bo rodzice zwykle każdą ze swych pociech traktują inaczej (choć kochają tak samo). To właśnie rodzi wzajemne pretensje i zazdrość pomiędzy rodzeństwem.

2. Nie angażuj do tych porachunków rodziców.


Oni chcieli dla was jak najlepiej i kochali was tak, jak potrafili. Nie ma sensu robić im wyrzutów o to, że w stosunku do ciebie byli bardziej wymagający czy rozliczać ich z tego, że kiedyś stanęli po stronie siostry czy brata. Lepiej szczerze porozmawiać o tym z rodzeństwem. Powspominajcie razem czasy dzieciństwa. Możecie nawet dokończyć awanturę sprzed lat, którą mama brutalnie wam wtedy przerwała, wpadając do pokoju. Pewnie zdziwisz się, że twoja siostra czy brat też nieraz czuli się pokrzywdzeni. Taka rozmowa pozwoli ci rozliczyć się z przeszłością.

3. Nic na siłę. Nie musisz kochać siostry czy brata.


Może nie przepadasz za swoim rodzeństwem, bo po prostu bardzo się różnicie i nie możecie się dogadać. Czasami masz z tego powodu wyrzuty sumienia. No cóż, więzy krwi nie są gwarancją, że ty i twoje rodzeństwo będziecie najlepszymi przyjaciółmi. Tak być może, ale nie musi. Nie mów tego jednak rodzicom, staraj się podtrzymywać z siostrą czy bratem poprawne relacje. Bądź lojalna, ale nie sil się na udawanie wielkich uczuć. Być może kiedyś wydarzy się między wami coś takiego, że się zaprzyjaźnicie.

4. Pamiętaj, że jesteście zupełnie innymi ludźmi.


Rodzice mają tendencję do porównywania swoich dzieci. Być może do dziś zdarza ci się słyszeć: "twoja siostra nigdy nie zrobiłaby takiego głupstwa". Kiedy byłaś dzieckiem, takie słowa bardzo cię raniły, ale dziś jesteś dorosła. Nie daj sobie wmówić, że jesteś gorsza. Zdobądź się na odwagę i powiedz: "Mamo, ja jestem inna, pozwól żyć mi moim życiem". Poczujesz ulgę, a także oczyścisz kontakty z rodzicami i rodzeństwem ze złych emocji.

5. Pogódź się z tym, że rodzice nie są sprawiedliwi.


Często zdarza się, że w dorosłym życiu rodzice bardziej pomagają jednemu z dzieci, a w życie drugiego w ogóle nie ingerują. Może się np. okazać, że matka wychowuje synka twojej siostry, za to kiedy ty prosisz ją o pomoc przy dzieciach, narzeka, że się źle czuje. Co w takiej sytuacji można zrobić? Niewiele. Tak wymyśliła to natura, że rodzice, zupełnie podświadomie, zatrzymują przy sobie jedno dziecko, a drugiemu pozwalają wyfrunąć z domu. Pretensje do rodzeństwa: "Oni pomagają tylko tobie, to twoja wina", nic nie pomogą. Kłócąc się z rodzicami, też nic nie wskórasz. Możesz jedynie próbować okazywać matce, że twoje dzieci też jej potrzebują. A na pocieszenie przypomnij sobie, ile razy siostra narzekała, że rodzice we wszystko się wtrącają. Ty masz święty spokój.

6. Byłaś brzydkim kaczątkiem? Nie miej o to pretensji.


Psychologowie twierdzą, że często w wielodzietnej rodzinie jedno z dzieci bywa emocjonalnie odrzucane, bo jest inne, sprawia więcej kłopotów albo wręcz przeciwnie - zachowuje się tak, jakby go nie było. Brzydkie kaczątko czuje się samotne i przez lata próbuje udowodnić rodzinie, że jest kimś. I rzeczywiście często osiąga więcej niż cała reszta. Nadchodzi dzień, kiedy z brzydkiego kaczątka przemienia się w łabędzia. Nie obwiniaj więc rodziny o trudne dzieciństwo, ale zastanów się, co jej zawdzięczasz.

7. Nie pielęgnuj urazy. Pierwsza wyciągaj rękę do zgody.


Dla waszych rodziców bardzo ważne jest, byście żyli w zgodzie. Pewnie nieraz słyszałaś: "Kiedy nas zabraknie, będziecie mieli tylko siebie". Dlatego gdy żyjesz z rodzeństwem jak pies z kotem, zakop wojenny topór. Przeproś, zaproponuj rozejm - siostra czy brat to doceni. Zorganizujcie razem np. święta czy rocznicę ślubu rodziców. Dla nich będzie to najlepszy prezent, dla was okazja do zacieśnienia więzów. Może dojdziesz do wniosku, że brat czy siostra to naprawdę fajna osoba.

8. Postaraj się, by wasze dzieci się zaprzyjaźniły.


Zdarza się, że rodzeństwo wchodzi w całkiem nowe relacje, gdy na świat przyjdą ich dzieci, zwłaszcza gdy są w podobnym wieku. Nawet jeśli nigdy nie dogadywałaś się z bratem, wasze dzieciaki mogą wprost za sobą przepadać. Nie przegapcie takiej szansy!

9. Nie zdradzaj sekretów z dzieciństwa.


Nigdy, nikomu i pod żadnym warunkiem. Mama nie może dowiedzieć się, że jej synek aniołek palił papierosy już w podstawówce. Niech ci nie wpadnie do głowy opowiedzieć szwagrowi o dawnych miłosnych przygodach swej siostry, bo np. uznasz, że to dobry sposób rewanżu za to, że kiedyś zdradziła twój sekret. Jeśli to zrobisz, ona nigdy ci nie wybaczy. Czy naprawdę tego chcesz?

10. Co jakiś czas oczyszczaj atmosferę.


Nawet bliscy sobie ludzie coś przed sobą ukrywają. Dlatego od czasu do czasu warto sobie z rodzeństwem różne rzeczy powyjaśniać. Zaplanuj wieczór szczerości. Nawet jeśli się pokłócicie, napięcie między wami opadnie.

Ewa Klepacka-Gryz, psycholog



Źródł: www.zdrowie.onet.pl

Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 1
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |