Wychowanie bez bicia

Ciągle odnośnie wychowania dzieci, wraca dylemat - bić czy nie bić? Jakie podejście jest najlepsze?


 


Wychowanie dziecka to z pewnością nie jest łatwa sprawa bez względu na metody jakie się użyje. Każdy kto postanowił mieć dzieci, musi zmierzyć się z wieloma wyzwaniami, musi podejmować rozsądne decyzje i świadomie wybierać metody wychowawcze. Przemocy i kar fizycznych zazwyczaj się unika ale zdarzają się sytuacje, w których rodzic zupełnie nie wie jak zareagować na zachowanie dziecka i sięga po przysłowiowego „klapsa”… Należy jednak pamiętać, że nie jest to dobre rozwiązanie a tym bardziej nie jest to metoda wychowawcza.


W raporcie dotyczącym postaw i doświadczeń dorosłych Polaków przeprowadzonym w 2008 roku na zlecenie Fundacji „Dzieci Niczyje” czytamy, iż aż 69 proc badanych rodziców przyznało się do karcenia swoich dzieci klapsem! 19 proc. użyło w tym celu paska, a 7 proc potrafiło uderzyć nawet dziecko w twarz. Mniej niż 30 proc. badanych deklarowało, iż nigdy nie zastosowało kary cielesnej wobec dziecka. Wyniki raportu nie są zresztą zaskakujące. 


Zdania są jak zawsze podzielone a Internet i fora kipią od  wypowiedź typu: „Ja byłem bity przez ojca paskiem i na ludzi wyrosłem. Dzieci potrzebują twardej ręki!”. Wspomniany wyżej raport pokazuje także, że aż 60 proc dorosłych badanych pamięta, iż przynajmniej raz dostało lanie a dzieciństwie. Dziś wiadomo, że osoba bita w dzieciństwie może (ale nie musi) powielać taki model wychowania po założeniu swojej własnej rodziny. Dlatego tak ważne jest, aby głośno i wyraźnie przeciwstawiać się przemocy wobec dzieci. 


Dziecko nie może się samo obronić


W przypadku kar cielesnych nie musi wcale chodzić o ich fizyczną siłe, dlatego wielu dorosłych, którzy nawet zgadzają się, iż bić nie wolno, stosują tzw. „klapsy wychowawcze” i nie dostrzegają w tym niczego złego. Jednak przypomnijmy sobie jak to było być dzieckiem? Jak czuliśmy się, kiedy ktoś starszy i większy nas straszył, a może nawet bił? 


Nie ulega wątpliwości, że dziecko nie może się obronić bo zwyczajnie od osoby dorosłej mniejsze, słabsze, a przede wszystkim zależne od rodzica. Dlatego „nawet” klaps jest dla małego człowieka czymś uwłaszczającym jego godności. Udowadnia dziecku jego bezsilność a to nie jest dobre. Nie chodzi wcale o siłe z jaką zadaje się klapsa bo tak samo dział jak zastraszanie, szydzenie i wyśmiewanie dziecka – ponieważ rodzic i dziecko nie dysponują taką samą władzą. 


Bycie rodzicem to ogromne wyzwanie


Nie ma rodziców idealnych. Bywa, ze tracą cierpliwość, krzykną na dziecko, a czasem uderzą… Paradoksalnie jednym z powodów przemocy wobec dzieci jest poczucie bezsilności rodziców którym brakuje pomysłu na zastosowanie innych rozwiązań. Inne powody to przekonanie, że to dla dziecka dobre, a także by pokazać dziecku, że postąpiło niewłaściwie. Niektóre z tych przekonań jest niestety głęboko osadzona w naszej kulturze. 


Bicie dzieci oraz stosowanie krzyku nie skutkuje choć może wydawać się inaczej. Zazwyczaj dziecko szuka po prostu twojej uwagi, a ty obdarzasz je nią tylko, gdy „broi”? Poza tym, przemoc rodzi przemoc i biciem i przemocą wychować możesz dziecko, które w ten sam sposób będzie traktowało wszystkich ludzi na swojej ścieżce, a więc kolegów z klasy, młodsze rodzeństwo, itp. 


Dzieci bite będą biły również ponieważ uczą się przez naśladownictwo, a najważniejszym i pierwszym modelem są rodzice. Drugi scenariusz mówi, iż biciem i karą wychowasz niezwykle posłuszną i uległą osobę o niskiej samoocenie, której będzie w życiu trudno. A przecież te wszystkie klapsy miały być dla dobra twojego dziecka więc dobrze się zastanów.  Szacunek jaki okazuje dziecko musi być pokierowany miłością a nie strachem.


Pochwałą i nagrodą osiągniemy dużo więcej w znacznie szybszym czasie


Musimy się zastanowić co robić, kiedy dziecko zachowuje się w sposób, którego nie akceptujemy? Podstawa to ustalić powód takiego zachowania. Następnie porozmawiaj z dzieckiem. Bądź otwarty na to, co ci powie, nie oceniaj pochopnie, wysłuchaj. Upewnij się, ze rzeczywiście z dzieckiem rozmawiasz, a nie tylko mówisz do niego. 


To bardzo ważne, by poczuło się ono ważne. Następnie powiedz dziecku, jakie zachowanie sprawia ci przykrość i dlaczego a później daj szanse wykazać się dziecku. Nie oceniaj dziecka (nie mów: „jesteś niedobry”), ale zachowanie („nie lubię kiedy skaczesz po łóżku w butach”). Dziecko musi wiedzieć nie tylko kiedy ale i z jakiego powodu jesteś niezadowolona.


Rozmawiając z dzieckiem staraj się utrzymywać z nim kontakt wzrokowy. Jeśli twoje dziecko jest jeszcze małe nachyl się, tak abyś był na jego poziomie. I pamiętaj, że dziecko należy również chwalić i doceniać za każdy przejaw pożądanego zachowania. 


Pochwałą i nagrodą osiągniemy dużo więcej w znacznie szybszym czasie. Pamiętajmy, że dzieci lubią sprawiać swoim rodzicom radość – ale tylko wtedy, gdy  ich rodzice naprawdę doceniają ich wysiłki i starania. 


 




Źródło: www.fitness.wp.pl


 


 

Wychowanie be...
Autor: Paweł
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 3
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |