Od lidera po ofiarę, czyli podział ról w rodzinie.

Podział ról jest czymś normalnym, zarówno w społeczenstwie jak i w rodzinie. Jak i dlaczego do niego dochodzi?


 


Każdy z nas pełni w swojej rodzinie określoną funkcję. Warto ją poznać i dobrze się w niej poczuć a także zrozumieć ponieważ pomóc to może rodzinie.


Funkcję, jaką pełnimy w rodzinie, można odbierać na różne sposoby, kwestia podejścia. Jaką dokładnie pełnimy możemy odkryć na różne sposoby, m.in. przyglądając się, jak rodzina działa, jak wygląda nasze życie codzienne i za co bierzemy odpowiedzialność. Wszystko jest niczym tryby działającej maszyny dlatego jeżeli rodzina dobrze funkcjonuje, wtedy i my czujemy się w niej dobrze. Jeśli odczuwamy dyskomfort, może się okazać, że w naszej rodzinie coś nie działa tak, jak należy, lub że mamy problem sami ze sobą.


 


Kto tu rządzi 


Władza okazuje się być wszędzie bo zwyczajnie ktoś musi pełnić w swojej rodzinie funkcję lidera, pozostali domownicy podporządkowują ci się nie tylko w decyzjach dotyczących spraw ważnych, ale także mniej istotnych na mniej lub bardziej partnerskich zasadach. Masz cechy przywódcy, który dominuje i kieruje rodziną. Bliscy, dla których jesteś niekwestionowanym autorytetem w wielu dziedzinach, darzą cię zaufaniem. Wiedzą, że mogą polegać na twoim zorganizowaniu i umiejętności rozwiązywania problemów.


Bycie liderem rodziny to jednak również odpowiedzialność, jaka na tobie ciąży, ale zazwyczaj jest ci z nią dobrze. Zdarza się jednak, że rządzisz z ukrycia lub nie podejmujesz samodzielnie decyzji, biorąc za nie odpowiedzialność, ale na koniec potrafisz tak pokierować domowymi sprawami, że wszystko układa się po twojej myśli. Do tego jednak trzeba mieć zdolności przywódcze. Niestety, czasem jest to efektem intryg i działania za plecami innych i nie jest to dobre dla rodziny. Wtedy nie kierujesz rodziną dla jej dobra lecz uprawiasz grę, w której zwykle jesteś zwycięzcą, ale nie obywa się to bez dodatkowych kosztów w postaci żalu domowników.


 


Gotów na kompromis 


Władza miewa również funkcję łącznika, osoby wiążącej ze sobą bliższą, a nawet dalszą rodzinę, jesteś ceniony i lubiany za scalanie rodziny. Wtedy dajesz dobry przykłąd dzieciom, pokazując im, że dbasz o rodzinę i podejmujesz decyzję w konsultacji z jej członkami. Podziwiasz, chwalisz i zachęcasz domowników do działania i rozwoju. Jesteś otwarty na różne propozycje i pomysły bliskich, sam także wysuwasz własne, ale nie zawsze musisz być inicjatorem rodzinnych działań. Cenisz spokój, dlatego unikasz konfliktów w gronie rodziny. Władza a tyrania to dwie różne sprawy, dlatego zawsze jesteś skłonny do kompromisu, a także namawiasz do niego innych.


Problemem osoby pełniącej funkcję łącznika może być to, że niekiedy dla świętego spokoju rezygnuje ze swoich racji. Zastanów się, czy nie dążysz do uzgodnienia stanowisk poszczególnych osób za wszelką cenę, nawet za cenę własnego zdania. Może się okazać, że nie zawsze pozostajesz w zgodzie ze sobą, co z czasem być może zacznie ci doskwierać. Miej odwagę częściej mówić, co myślisz, tym bardziej że twoje działania przynoszą naprawdę dobre efekty.


 


Ofiara skupia troski 


Ofiara to także rodzaj funkcji w rodzinie, tyle że mniej przyjemna niż lidera bo jest się osobą na której skupiają się wszystkie troski i kłopoty. Jeśli uważasz się za ostatnią osobę, której cokolwiek się od życia należy i potrafisz ze wszystkiego zrezygnować na rzecz bliskich, pełnisz właśnie funkcję ofiary a efektem jest iż zamiast zmieniać swoją postawę, jedynie cicho narzekasz. Nie załamuj rąk, ale podejmuj inicjatywę, a zobaczysz, ile możesz zmienić dla siebie i wokół siebie.


Problemy są po to, by je rozwiązywać ale trzeba wierzyć w siebie i wsparcie bliskich. Nie tylko dawaj, ale również wymagaj. Jeśli wykonujesz obowiązki za innych, zaniechaj tego bo nie pomagasz lecz uczysz niezaradności życiowej. Niech mąż zamiast ciebie przygotuje dzieciom śniadanie do szkoły, syn może regularnie wynosić śmieci, a córka – wychodzić z psem. Kompromisowy podział ról jest możliwy. 


 


Co ulepszyć, co zmienić 


Każda z ról ma swój ciężar i każda wymaga refleksji. Problem lidera może polegać na tym, że zbyt często narzuca domownikom swoje zdanie, nie konsultując się z nimi, niekiedy zdarza mu się pomijać uczucia innych. Z drugiej strony władza to także ciężar odpowiedzialności i konieczność posiadania umiejętności. 


Rada jest więc taka, że jeśli rozpoznajesz w sobie lidera, zamiast na wyznaczaniu zadań, skup się na uzgadnianiu ich z rodziną a zyskasz szacunek i dasz dobry przykład dzieciom które gdy dorosną mogą również stać się cenionymi liderami rodziny. Jeżeli mąż nie lubi jeździć na nartach, nie zmuszaj go do szusowania po stokach; jeśli żona nie przepada za przyjęciami, częściej spędzaj z nią czas sam na sam. Przyjmuj sugestie współmałżonka, pokazując mu, jak ważne są dla ciebie jej lub jego uwagi. Dopuść do siebie myśl, że czasem się mylisz a twoja postawa przytłacza kogoś z bliskich i spycha jego sprawy na margines. Jeśli tak, pomóż mu wydobyć się z cienia. Pamiętaj, że miarą twojej wartości nie jest uznanie w oczach innych.


 


Najmłodsi, ale najważniejsi 


- To, jakie funkcje pełnią rodzice, oraz to, jak się w nich czują, przekłada się na dzieci, ich więzi rodzinne, kontakty międzyludzkie, aktywność w szkole i wśród rówieśników. Najmłodsi są barometrem funkcjonowania rodziny. Dzieci także pełnią określone funkcje w rodzinie. Scalają i wzbogacają życie rodzinne, ale także je zmieniają. W pozytywny sposób motywują dorosłych do działania. Role dzieci zależą od tego, czego je uczymy i jakie nastawienie do życia im przekazujemy, czy uczymy je, by czuły się dobrze same ze sobą, by były spełnione i szczęśliwe. Dzięki takiemu fundamentowi będą się lepiej rozwijały. Bardzo istotne jest to, co wynieśliśmy z domu rodzinnego i czego nauczyli nas mama i tata. Właśnie tak zaczyna się sztafeta pokoleń – dowodzi psycholog Patrycja Rydel. – Wiele zależy od podejścia rodziców do dzieci. Nie mogą one stanowić dla rodziców całego świata, bo kiedyś odejdą. Dlatego ważne jest partnerstwo w małżeństwie i pamiętanie o sobie samym oraz o drugiej połowie. Trzeba znaleźć czas dla rodziny, ale również dla siebie i dla związku. Jedno drugiego nie wyklucza. Oddanie siebie dzieciom musi mieć granice.


Psycholog podkreśla, że najmłodsi są najważniejsi, ale należy pozostawić także przestrzeń dla dorosłych.


Inna trudność polega na utrzymaniu granic między generacjami, tak aby dzieci nie żyły problemami rodziców, a rodzice byli w pełni autonomiczni w stosunku do dziadków. W wielu rodzinach jest to zachwiane, zdarza się na przykład, że rodzice oczekują od dziadków, że wychowają im dzieci. Czym innym jest pomoc, a czym innym zrzucanie odpowiedzialności. Dla każdej rodziny ważne jest zachowanie równowagi.


(M. Mikołajska) 


Izabela Górnicka-Zdziech 




Źródło: www.zdrowie.onet.pl


 

Od lidera po ...
Autor: Albatros1
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 4
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |