ChorobaJęczmień
Jeżeli to Twoja choroba to dołącz do grupy chorych - dodawaj ciekawe artykuły, pisz na forum, dodawaj nowe filmy, poznawaj innych chorych. Dołącz teraz
Założyciel admin

Opis

Jęczmień - to choroba oka która najczęściej jest skutkiem zakażenia gronkowcem. To grudkowy ropień jednego lub kilku gruczołów, których ujście znajduje się na brzegach powiek. Przydarza się zwłaszcza dzieciom, które zatarły oczy brudnymi rączkami. Przyjmuje się, że jęczmień miewają osoby długo przebywające w zadymionych pomieszczeniach lub narażone na działanie oparów substancji chemicznych.

U kobiet takie kłopoty mogą wywoływać źle dobrane kosmetyki do oczu, a także niestaranne ich zmywanie. Dojrzały jęczmień ma wyraźny żółty czubek. Po kilku dniach pęka i częściowo sam się oczyszcza. Leczenie ogranicza się do nagrzewania lub stosowania ciepłych kompresów lub maści okulistycznych na powieki, bądź też dodatkowo kropel do przemywania oczu w przypadku jęczmienia wewnętrznego, które powodują przyspieszenie jego dojrzewania i wspomagają oczyszczenie oka. Tak "pielęgnowany" jęczmień zazwyczaj przechodzi samoistnie po kilku dniach.

Jęczmień zwykle pęka samoistnie uwalniając ropę lub zasycha w ciągu tygodnia – nie należy próbować go rozcinać samodzielnie.

Leczenie ogranicza się do nagrzewania lub stosowania ciepłych kompresów lub maści okulistycznych na powieki, bądź też dodatkowo kropel do przemywania oczu w przypadku jęczmienia wewnętrznego, które powodują przyspieszenie jego dojrzewania i wspomagają oczyszczenie oka. Przy takim postępowaniu jęczmień zazwyczaj przechodzi samoistnie po kilku dniach. Przy nawracających jęczmieniach lekarz okulista może zastosować kurację antybiotykową. Gdy typowe leczenie zawodzi konieczna może być interwencja chirurgiczna. W leczeniu gradówki stosowane są maści sterydowe.(Więcej w artykułach na www.nasze-choroby.pl w dziale danej choroby)

Objawy

pieczenie oka i powiek, opuchlizna, swędzenie powiek, łzawienie, utrudnione widzenie, ropień

czytaj wszystkie Forum choroby - ostatnie posty

Sposób na jęczmień Jak często pojawia Wam się jęczmień? Forum główne - Jęczmień  31-07-2014 09:02
Stany zapalne oka. Co orbić, gdy jęczmień pojawia sie p ... Forum główne - Jęczmień  25-07-2013 09:15

czytaj wszystkie Ostatnie akrtykuły

Jest to infekcja torebki włosowej lub gruczołu u podstawy rzęsy. Na skraju powieki może się pojawić mały czyrak, niekiedy jednak infekcja jest tak głęboka, że widoczne mogą być jedynie obrzęk i zac...

Mam 29 lat. Od dwóch lat ciągle robią mi się jęczmienie, raz na jednym, raz na drugim oku. Stosuję różne maści i domowe sposoby, lecz niewiele to pomaga. Jak się pozbyć problemu r...

pełna lista Nowi użytkownicy

wszystkie Najnowsze lekarstwa

09-04-2009 12:48

STATYSTYKI

zdjęć7593
filmów425
blogów196
postów50417
komentarzy4198
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18868
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Copyright nasze-choroby.pl | zdrowie-nasze.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Szpitalne mocne torby bawełniane służą na narzędzia chirurgiczne. |