ChorobaGanglion
Jeżeli to Twoja choroba to dołącz do grupy chorych - dodawaj ciekawe artykuły, pisz na forum, dodawaj nowe filmy, poznawaj innych chorych. Dołącz teraz
Założyciel admin

Opis

Ganglion - Ścięgna, w miejscach wywołujących tarcie (np. z kością), otoczone są pochewką ścięgnistą. Jest ona jakby tunelem, zbudowanym z warstwy zewnętrznej i wewnętrznej. Warstwy te są oddzielone wolną przestrzenią, wypełnioną płynem zmniejszającym do minimum niekorzystny efekt tarcia.

Ganglion, czyli torbiel galaretowata, to kulista zmiana wypełniona płynem (może być podzielona na mniejsze komory). Jest wynikiem reakcji pochewek ścięgnistych na przewlekłe urazy, mikrourazy i stany zapalne. Leczenie polega na wykonaniu punkcji (wprowadzenie igły), aspiracji strzykawką galaretowatej treści, podaniu leku i założeniu opaski elastycznej (skuteczność-60%).

W razie braku poprawy można wykonać operacyjne wycięcie. To najskuteczniejsza metoda, ale nawet po takim zabiegu istnieje możliwość ponownego powstania torbieli. Zabieg operacyjny przebiega zwykle bez powikłań, lecz gdy w obrębie ganglionu biegnie drobne naczynie tetnicze, istnieje ryzyko jego uszkodzenia.(Więcej w artykułach na www.nasze-choroby.pl w dziale danej choroby)

Objawy

Występuje głównie u kobiet i umiejscawia się zwykle w obrębie nadgarstka, w postaci twardego, guzkowatego uwypuklenia pod skórą. Może sprawiać dolegliwości bólowe przy ucisku lub ruchach ręki.

czytaj wszystkie Forum choroby - ostatnie posty

Choroby, Ganglion: leki Czy unieruchomienie stawu po zabiegu ... Forum główne - Ganglion  20-05-2013 08:59
Choroby, Ganglion: objawy i le ... Choroby, Ganglion: Jak choroba zaczęł ... Forum główne - Ganglion  15-06-2011 08:11
ganglion Na nadgarstku pojawił mi się ganglion ... Forum główne - Ganglion  10-01-2010 17:39

czytaj wszystkie Ostatnie akrtykuły

Brak artykułów w tej chorobie
Dodaj artykuł

pełna lista Nowi użytkownicy

Warszawa

wszystkie Najnowsze lekarstwa

STATYSTYKI

zdjęć7593
filmów425
blogów196
postów50417
komentarzy4198
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18867
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu5
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Copyright nasze-choroby.pl | zdrowie-nasze.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Szpitalne mocne torby bawełniane służą na narzędzia chirurgiczne. |