ChorobaZapalenie otrzewnej
Jeżeli to Twoja choroba to dołącz do grupy chorych - dodawaj ciekawe artykuły, pisz na forum, dodawaj nowe filmy, poznawaj innych chorych. Dołącz teraz
Założyciel admin

Opis

Zapalenie otrzewnej - Otrzewna, błona surowicza jamy brzusznej, składająca się z otrzewnej ściennej (pokrywa od wewnątrz ścianą jamy brzusznej), otrzewnej krezkowej (krezka) i otrzewnej trzewnej (pokrywa ściany narządów jamy brzusznej).

Pomiędzy otrzewną ścienną a trzewną zawarta jest jama otrzewnowa, która wypełniona jest minimalną ilością płynu zwilżającego powierzchnię narządów. Każde zwiększenie ilości płynu otrzewnowego jest patologiczne i prowadzi do wodobrzusza (puchliny brzusznej). Płyn może być przesiękowy lub wysiękowy.

Zapalenie otrzewnej ma bardzo duże znaczenie w przebiegu wielu chorób jamy brzusznej, z uwagi na jej lokalizację i funkcję jaką pełnią w organizmie ludzkim. W warunkach prawidłowych otrzewna stanowi narząd z którego następuje bardzo szybko wchłanianie przesięków. Jest narządem okrywającym zawartość jamy brzusznej człowieka. Każdy stan zapalny narządu jamy brzusznej zostaje w szybkim tempie przeniesiony na otrzewną. Z tego powodu stan zapalne otrzewnej ściśle się łączą z chorobami narządów jamy brzusznej. Zapalenie otrzewnej jest chorobą poważną, która nie leczona może doprowadzić do śmierci. Każdy stan zapalny ustroju jak też każde przedziurawienie narządów pozostających w bezpośrednim sąsiedztwie jamy otrzewnej, może się stać powodem jej zapalenia.

Do najczęstszych przyczyn zapalenia otrzewnej należą choroby przewodu pokarmowego i ich powikłania. Częstym punktem wyjściowym do objęcia stanem zapalnym otrzewnej jest przedziurawienie wrzodu żołądka lub dwunastnicy. Nagłe przedostanie się zawartości tych narządów do jamy otrzewnej, powoduje nadzwyczaj silny odczyn z jej strony.

Przedziurawienie jelita cienkiego lub grubego, powstałe z różnych przyczyn chorobowych (w przebiegu duru brzusznego gruźlicy, kiły, zakażenia grzybiczego, czy też procesu nowotworowego jelita) wywołuje podobne konsekwencje. Również rozerwania jelita wskutek jego bezpośredniego urazu. Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego jest bardzo częstą przyczyną zapalenia otrzewnej.

Następną przyczynę zapalenia otrzewnej może stanowić przejście zakażenia na otrzewną z ropni pochodzących z tkanki otaczającej jelito grube, ropni tkanki okołonerkowej i innych okolic pozostających w sąsiedztwie otrzewnej. Ustalenie tej przyczyny zapalenia otrzewnej może powodować trudności w rozpoznaniu o ile pacjent nie jest w stanie udzielić wyczerpującego wywiadu chorobowego.(Więcej w artykułach na www.nasze-choroby.pl w dziale danej choroby)

Objawy

Objawami rozwijającego się zapalenia otrzewnej jest ból, początkowo ściśle umiejscowiony nad narządem, którego dotyczy pierwotna przyczyna choroby (np. w prawej dolnej partii brzucha przy zapaleniu wyrostka robaczkowego). Ból ten powoli obejmuje całą jamę brzuszną. Jego charakter w dużej mierze zależy od przyczyny wyjściowej, z której rozwija się zapalenie otrzewnej. Bólowi najczęściej towarzyszą wymioty lub nudności. Rozwojowi zapalenia otrzewnej towarzyszy zatrzymanie gazów i stolca. Jedynie w zapaleniu otrzewnej miedniczej (np. przy zapalenie narządów rodnych) może wystąpić biegunka.

czytaj wszystkie Forum choroby - ostatnie posty

Zapalenie otrzewnej: Jaki lekarz? Do jakiego lekarza udać się z tym pro ... Lekarz  13-03-2015 13:50
Choroby, Zapalenie otrzewnej: ... Jakie leki możecie polecić innym? Co ... Forum główne - Zapalenie otrzewnej  09-06-2014 08:32
Choroby, Zapalenie otrzewnej: ... Czy zapalenie otrzewnej nawraca? Jeśl ... Forum główne - Zapalenie otrzewnej  12-05-2014 09:21

czytaj wszystkie Ostatnie akrtykuły

Zapalenie otrzewnej może cechować się różnym przebiegiem klinicznym i etiologią. Powstaje najczęściej w wyniku infekcji przechodzącej przez ciągłość ...

pełna lista Nowi użytkownicy

Szczecin

wszystkie Najnowsze lekarstwa

28-12-2010 12:48

STATYSTYKI

zdjęć7593
filmów425
blogów196
postów50417
komentarzy4200
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18882
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu1
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Copyright nasze-choroby.pl | zdrowie-nasze.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Elektryczne grzejniki łazienkowe to hit sprzedaży. | W leczeniu najważniejsza jest odporność na koronawirusa zwłaszcza u dziadków. | Stacjonarny rodzinny sklep zielarski już otwarty. | Amerykański i Japoński sprzęt stomatologiczny kupujemy w cenie z wysyłką. |