Forum
Zespół jelita drażliwego.
Autor tematu Uzytkownik (0)
11-05-2010 03:43
Objawy
* zaparcia lub biegunka, mogą występować na przemian, utrzymują się co najmniej przez kilka miesięcy
* kurczowe bóle w jamie brzusznej często ustępujące po wypróżnieniu
* wzdęcia brzucha i nadmierne odchodzenie gazów
* śluz w kaleCo to jest ?
Treść pokarmowa przesuwa się w jelitach dzięki rytmicznym, zsynchronizowanym skurczą mięśni gładkich jelit - nazywanych falą perystaltyczną. U osób cierpiących na zespół jelita drażliwego skurcze poszczególnych odcinków stają się bezładne. Treść pokarmowa jest przesuwana zbyt szybko lub zbyt wolno, co powoduje biegunkę lub zaparcia.

Przyczyny zaburzeń
Naukowcy wysuwali wiele hipotez wyjaśniających przyczyny występowania zespołu jelita drażliwego , ale żadna nie została udowodniona.
Jako przepuszczalne powody choroby wymienia się zakażenie bakteryjne lub wirusowe, zakażenie pasożytami, nadużywanie antybiotyków, nietolerancję
laktozy lub innych związków zawartych w pożywieniu. Niektórzy twierdzą że mięśnie gładkie osób cierpiących z powodu tego zespołu są wyjątkowo wrażliwe.
Inni uważają że przyczyną schorzenia jest proces zapalny który toczy się w błonie śluzowej wyściełającej od wewnątrz ścianę jelita. Wiadomo na pewno
że stres zaostrza objawy zespołu jelita drażliwego. Rozpoznanie stawia się wykluczając inne schorzenia o podobnych objawach np.uchyłki jelit,
przewlekłe stany zapalne przewodu pokarmowego.

Jakie preparaty mogą pomóc ?
Preparaty naturalne łagodzą wiele objawów zespołu jelita drażliwego. mogą być stosowane równolegle z lekami konwencjonalnymi. Olejek z mięty pieprzowej zmniejsza nadwrażliwość mięśniówki jelit i jej nadmierną skłonność do skurczu , łagodząc bóle brzucha. Olejek winien być stosowany w postaci kapsułek do jelitowych pokryty warstwą ochronną , dzięki której przechodzą przez żołądek w niezmiennej postaci. Ten preparat nie powoduje żadnych objawów ubocznych.
Babka płesznik zawiera błonnik który łagodzi objawy zespołu jelita u większości chorych. Działa najskuteczniej gdy głównym objawem są zaparcia , ale może też pomóc chorym z biegunkami ponieważ wchłania nadmiar wody z jelit i zwiększa masę stolca. Skurcze jelit stają się mniej bolesne. Stosując babkę płesznik należy pić dużo płynów najlepiej wody. Jeśli objawy się nasilą należy przestać ją stosować.
Bakterie saprofityczne , czyli ,,przyjazne,, żyją w jelitach osób zdrowych i wspomagają trawienie pokarmu oraz przeciwdziałają rozmrażaniu bakterii chorobotwórczych. można ich dostarczyć w postaci gotowych preparatów doustnych , tzw. probiotyków .
Fruktooligosacharydy to węglowodany które nie ulegają strawieniu w przewodzie pokarmowym człowieka , natomiast są źródłem substancji odżywczych dla bakterii saprofitycznych. Mogą być podawane oddzielnie lub razem z probiotykami.
Dobrze jest pić napary z ziół łagodzące objawy zespołu jelita np. herbatki z prawoślazu lekarskiego , z liści wiązu które wzmagają działanie soków trawiennych.
Podawanie kwasu glutaminowego zmniejsza odczyn zapalny w błonie śluzowej jelita. Znane są też regulujące pracę przewodu pokarmowego właściwości preparatów pau d arco. Melisa i kozłek lekarski - waleriana uspokaja pracę jelit jeśli przyczyną jest stres.
Warszawa
17-05-2010 21:37
A co Pan je ? Czego unika? Co pije ? Mówię o codziennym trybie, co można zjeść w restauracji by nie biec od razu do toalety bądź stresować się, że może mi zaszkodzić ?
14-06-2010 06:37
a jaka jest różnica między wrażliwym jelitem a CU?
Polska
21-05-2015 15:12
Podbijam wątek. Czy ktoś zna odpowiedź na powyższe pytanie?
21-05-2015 23:19
Walcze z tym od paru lat

http://blog.moje-leczenie.pl
Dodawanie postów możliwe jedynie po zalogowaniu

STATYSTYKI

zdjęć7589
filmów425
blogów191
postów50322
komentarzy4197
chorób514
ogłoszeń23
jest nas18826
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu2
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Copyright nasze-choroby.pl | zdrowie-nasze.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Kozie mleko właściwości najzdrowsze w odżywianiu. | Organiczne suplementy diety dla wegan , jako składnik pokarmów. | Preparat pomagający w leczeniu tarczycy swanson , to idealne zioło do nabycia w naszym sklepie. |