Choroby, Odkrycie: Brak strachu
24-12-2010 06:33
Choroby, Odkrycie: Czy chcieli byście się kiedyś niczego nie bać niczym super bohater? Istnieje taka osoba.

Nie straszne jej ani tarantula, ani horrory. Kobieta, która nie odczuwa strachu, z powodu zmian w strukturze mózgu, może pomóc naukowcom odkryć sposób leczenia zespołu stresu pourazowego.

Badanie, opublikowane w "Current Biology", pokazuje pewną kobietę, która odczuwa wszystkie emocje... prócz strachu. Powoduje to wprawdzie nie jej odwaga, ale brak jądra migdałowatego, które odpowiada za zapamiętywanie i przetwarzanie doświadczeń oraz odczuwanie strachu. Jest to bardzo rzadki przypadek choroby Urbach-Wiethe, która do tej pory nie została zaobserwowana u ludzi.

Kobieta twierdzi, że doświadczyła strachu jako dziecko (została zaatakowana nożem i bronią palną) i wie, że niektóre sytuacje powinny wywołać w niej podobne uczucie, jednak tak się nie dzieje.

Naukowcy z University of Iowa obserwowali reakcje kobiety w okolicznościach, które u zdrowych osób wywołują strach. Poddano ją różnym stresującym sytuacjom, takim jak kontakt z wężem bądź pająkiem, oglądanie horroru i przebywanie w "nawiedzonym domu".

Kobieta nie wykazała jednak ani odrobiny strachu w żadnej z zaaranżowanych sytuacji. Co więcej, naukowcy musieli przerwać doświadczenie z udziałem tarantuli, ponieważ uczestniczka badania nie odczuwała żadnego ryzyka związanego z ukąszeniem.

Zapytana, dlaczego świadomie chciała dotknąć czegoś niebezpiecznego, odpowiedziała, że nie mogła oprzeć się ciekawości.

- Ponieważ mózg kobiety pozbawiony jest jądra migdałowatego, brakuje jej również zdolności rozpoznania i uniknięcia niebezpieczeństwa. To trochę zaskakujące, że ona wciąż żyje - twierdzi autor badań, Justin Feinstein.

Naukowcy mają nadzieję, że dzięki badaniom przeprowadzonym na kobiecie, uda im się zrozumieć, w jaki sposób mózg wytwarza strach. Informacje te mogą pomóc w leczeniu zespołu stresu pourazowego, którego często doświadczają żołnierze.
Źródło: www.zdrowie.onet.pl

STATYSTYKI

zdjęć7593
filmów425
blogów196
postów50417
komentarzy4200
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18873
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu1
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Copyright nasze-choroby.pl | zdrowie-nasze.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Stacjonarny rodzinny sklep zielarski już otwarty. | Szpitalne mocne torby bawełniane służą na narzędzia chirurgiczne. |