Zdrowie, choroby narządu wzroku, krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm, BHP, prawo pracy: Okulary od szefa
12-07-2013 08:29
Zdrowie, choroby narządu wzroku, krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm, BHP, prawo pracy: Okulary od szefa. Praca przy komputerze nadwyręża wzrok. Dlatego właśnie osoby pracujące z monitorami ekranowymi mają obowiązek robić sobie 5-minutowe przerwy po każdej godzinie pracy. Obowiązkiem pracodawcy jest natomiast zapewnienie takim pracownikom okularów korekcyjnych.

Każdy pracownik, który spędza przed ekranem komputera, co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy (dla cyklu 8-godzinnego są to 4 godziny dziennie) ma prawo ubiegać się o refundację okularów korekcyjnych. Musi być to jednak poparte opinią okulisty, który wystawia stosowne zaświadczenia. Najlepiej poruszać tę kwestię w trakcie okresowych badań profilaktycznych.
– Praca przy komputerze może powodować takie dolegliwości jak: widzenie podwójne, pieczenie, kłucie, ucisk, ból zaczerwienienie i łzawienie oczu – mówi lekarz okulista Renata Makuc.
W przypadku stwierdzenia wady wzroku pracodawca zrekompensuje nam zakup całych okularów. Nie istnieją jednak przepisy określające maksymalny koszt, dlatego jest on ustalany w wewnętrznych regulaminach firmy.

Jakie szkła do komputera?

Wybierając okulary do pracy przy komputerze, warto zdecydować się na takie szkła, które zapewnią nam optymalny komfort widzenia.
- Powinniśmy zadbać, by szkła były pokryte powłoką antyrefleksyjną, która redukuje liczbę odblasków – podpowiada optyk Anita Krawaritis  - Dzięki nim do oka dociera znacznie więcej światła, a w dodatku soczewki są bardziej odporne na ewentualne uszkodzenia. – Oferta na rynku jest szeroka. Możemy wybrać powłoki proste, ale także takie jak Ideal Max, opracowane przez JZO, które oprócz redukcji niepożądanych odblasków światła, zwiększają odporność szkieł na zarysowania oraz ułatwiają czyszczenie soczewek. Osoby z wadą wzroku mogą wybrać też np. soczewki okularowe Extenso, sprawdzające się dobrze w  pracy biurowej. Ich unikatowość polega na tym, że zapewniają ostre widzenie zarówno przedmiotów leżących blisko (np. znaki na klawiaturze), w średniej odległości (np. obraz monitora komputerowego), jak i obiektów oddalonych (do 4 m).

Warto wiedzieć

W Centralnym Instytucie Ochrony Pracy wdrożony został program „Poprawa bezpieczeństwa i warunków pracy”. W jego ramach CIOP opracował metody badawcze takich środków przeznaczonych do użytku zawodowego jak: okulary ochronne, gogle, osłony twarzy oraz pozazawodowego (np. okulary do pływania) oraz soczewki korekcyjne.

STATYSTYKI

zdjęć7593
filmów425
blogów196
postów50417
komentarzy4200
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18871
nowych dzisiaj1
w tym miesiącu2
zalogowani0
online (ostatnie 24h)2
Copyright nasze-choroby.pl | zdrowie-nasze.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Szpitalne mocne torby bawełniane służą na narzędzia chirurgiczne. |