Tydzień Walki z Chorobami Tarczycy

Z chorobą tarczycy można żyć ale wymaga ona leczenia bo tarczyca to bardzo ważny narząd w naszym ciele.


 


W ramach kampanii „Tydzień Walki z Chorobami Tarczycy” rokrocznie przeprowadzane są badania stanu wiedzy naszego społeczeństwa na temat tarczycy i jej schorzeń począwszy od 2009 r. Niestety za każdym razem okazuje się, że wiedza ta jest bardzo niewielka lub fragmentaryczna.

W 2009 r. za pośrednictwem firmy badawczej SMG/KRC  organizatorzy kampanii chcieli się dowiedzieć, czy Polacy znają objawy mogące świadczyć o nieprawidłowym funkcjonowaniu tarczycy. Niestety aż 44% respondentów nie umiało wymienić ani jednego objawu przyznając jednocześnie, że nic na ten temat nie wiedzą. Spośród listy 12 objawów tylko dwa: nerwowość i przybieranie na wadze zostały wymienione przez 20 i więcej procent osób.

W badaniu Polacy zostali zapytani także o to, czy zaobserwowali u siebie jakieś symptomy nieprawidłowego funkcjonowania tarczycy. Aż 66% badanych wymieniło co najmniej jeden objaw typowy dla chorób tarczycy, natomiast 46% zauważyło u siebie 2 lub więcej symptomów. Niestety zaledwie 27% badanych przyznało, że postanowiło przeciwdziałać takiemu stanowi rzeczy udając się po pomoc do lekarza.

Z badania wynika wyraźnie, że Polacy nie zdają sobie również sprawy z konsekwencji sytuacji, w której nieprawidłowo funkcjonująca tarczyca pozostaje nieleczona: aż 56% badanych w wieku 30-70 lat nie wskazało prawidłowo ani jednego z wymienionych w pytaniu następstw nieleczenia tego organu.

Organizatorzy kampanii „Tydzień Walki z Chorobami Tarczycy” postanowili sprawdzić, czy problem nie ma szerszego wymiaru i czy jego podłoże nie leży w organizacji systemu opieki zdrowotnej. W tegorocznym badaniu przeprowadzonym przez TNS OBOP na reprezentatywnej grupie Polaków w wieku powyżej 15 r. ż. pytano, czy lekarze pierwszego kontaktu interesują się tarczycą swoich pacjentów i jak często zlecają wykonanie szczegółowych badań w kierunku zdiagnozowania schorzeń tarczycy.

Niestety również i w tym roku wyniki badania uznać można za niepokojące. Okazuje się, że zaledwie u 20% ankietowanych lekarz wykonał podstawowe badanie tarczycy tzw. metodą palpacyjną. W przypadku tym pocieszający wydaje się fakt, że procent ten jest różny dla kobiet i mężczyzn. Kobiety, które ośmiokrotnie częściej niż mężczyźni cierpią na schorzenia tarczycy, są badane częściej (29% vs. 11% dla mężczyzn).

Lekarze jeszcze rzadziej decydują się na skierowanie pacjentów na szczegółowe badania krwi w celu zmierzenia poziomu hormonu stymulującego tarczycę (TSH) czy też badanie USG. Aż 87% pacjentów przyznało, że w ciągu 2 ostatnich lat lekarz pierwszego kontaktu nie zlecił im żadnego z tych dwóch badań. Biorąc pod uwagę szacunki polskich endokrynologów na temat tego, że w naszym kraju nawet co piąta osoba może mieć zaburzenia czynności tarczycy, wydaje się, że procent ten powinien być znacznie niższy.

Osoby, które w przeciągu 2 ostatnich lat miały wykonane badanie TSH lub USG w kierunku diagnozy tarczycy, zostały zapytane, na podstawie jakich objawów lekarz zlecił te szczegółowe badania. Wymienione zostały przede wszystkim takie symptomy jak: zmęczenie/bezsenność (33%), nadmierna pobudliwość (23%) oraz zmiana masy ciała (19%). Niepokojący wydaje się fakt, że nikt z pacjentów nie wymienił niepłodności jako objawu, na podstawie którego zlecono badania w kierunku chorób tarczycy.

Na podstawie badań przeprowadzonych przez TNS OBOP  można wywnioskować, że stan niewielkiej wiedzy pacjentów na temat schorzeń tarczycy nie jest wyłącznie winą pacjentów, ale po części także braku dostatecznego zainteresowania tarczycą wśród lekarzy pierwszego kontaktu. Jak twierdzą czołowi Polscy endokrynolodzy, jest to spowodowane najprawdopodobniej zbyt krótkim czasem, jaki lekarz pierwszego kontaktu może poświęcić pacjentowi w obecnie obowiązującym systemie organizacji opieki zdrowotnej.

Tydzień Walki...
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 2
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |