Jak obniżyć cholesterol

Wiele osób mówi, że nic im nie dolega tylko mają cholesterol podwyższony. To złe myślenie. Jak obniżyć jego poziom?



Podwyższony poziom cholesterolu zwiększa ryzyko m.in. miażdżycy, zawału serca, udaru, choroby wieńcowej. Jak obniżyć stężenie cholesterolu bez konieczności stosowania środków farmakologicznych?


Przyczyny podwyższonego poziomu cholesterolu


Na początku należałoby wyjaśnić, skąd się bierze cholesterol? Istnieją dwa źródła jego pochodzenia:
1.    Organizm, który sam go wytwarza, zgodnie z zapotrzebowaniem
2.    Spożywane pokarmy
Łatwo można wywnioskować, że najważniejszą przyczyną podwyższonego poziomu cholesterolu jest nieprawidłowa dieta. Ważnym czynnikiem jest również brak ruchu, ponieważ aktywność fizyczna ułatwia utrzymanie równowagi między złym i dobrym cholesterolem.


Cholesterol nie jest substancją skrajnie złą dlatego wyróżniamy tzw. „Dobry” i „zły” cholesterol



LDL – „zły” cholesterol


Beta-litoproteina (w skrócie LDL) transportuje cholesterol z wątroby do tkanek. Kiedy w organizmie znajduje się więcej cholesterolu, niż komórki są w stanie przyjąć, osadza się on na ścianach naczyń krwionośnych, tworząc złogi i doprowadzając do powstania tzw. blaszki miażdżycowej. Światła naczyń zwężają się, co utrudnia przepływ krwi i zwiększa ryzyko wystąpienia m.in. miażdżycy, choroby wieńcowej, zawału serca, udaru. Poziom „złego” cholesterolu nie powinien przekraczać 130 mg/dl.


HDL – „dobry” cholesterol


Alfa-litoproteina (w skrócie HDL) obniża całkowity poziom cholesterolu we krwi, zbierając jego nadmiar ze ścian naczyń i transportując go do wątroby, skąd jest wydalany. HDL działa więc odwrotnie niż LDL. Wskazane jest, żeby jego poziom był wysoki (powyżej 45 mg/dl).


Całkowite stężenie cholesterolu nie powinno przekraczać 200 mg/dl. W przypadku, gdy jego poziom jest zbyt wysoki, mamy do czynienia z hipercholesterolemią, czyli nieprawidłowością metaboliczną, która zwiększa ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia.


Jak obniżyć poziom cholesterolu?


Dieta


Zdecydowana większość złego cholesterolu w naszym organiźmie nie pochodzi z jedzenia lecz jest wynikiem nie właściwych przemian w organiźmie. Mimo to dieta pomaga dlatego przede wszystkim należy zmienić nawyki żywieniowe. Wskazane jest spożywanie jak największej ilości tłuszczów nienasyconych (pochodzenia roślinnego), przy jednoczesnym ograniczeniu spożycia tłuszczów nasyconych (pochodzenia zwierzęcego). To właśnie one zwiększają stężenie „złego” cholesterolu i obniżają poziom „dobrego”. Nie należy jednak zupełnie wyeliminować ich z jadłospisu, tylko znacząco zmniejszyć ich spożycie.


Kwasy omega 3 i 6


Dziś wiadomo już, że jedną z najważniejszych kwestii w przypadku zachowania właściwego stosunku poziomu cholesterolu HDL do LDL, jest właściwy stosunek kwasów omega-6, zawartych w olejach roślinnych, do kwasów omega-3, znajdujących się m.in. w rybach i siemieniu lnianym. Zadaniem kwasów omega- 6 jest obniżanie poziomu cholesterolu LDL i podwyższanie poziomu HDL.


Produkty bogate w omega-6


- słonecznik,
- sezam,
- orzechy laskowe, ziemne i inne,
- nasiona wiesiołka,
- ogórecznika,
- nasiona porzeczki czarnej.


Produkty bogate w omega-3


- siemie lniane, a także, choć znacznie mniej,
- orzechy włoskie
- warzywa liściaste.
- ryby morskie.


Ważne, by produkty zawierające poszczególne rodzaje kwasów omega jadać osobno!


Gdy masz podwyższony poziom cholesterolu


Osoby o zbyt wysokim poziomie cholesterolu powinny:


•    Unikać tłustych mięs i wędlin, zamiast tego spożywać chude wędliny i mięsa (np. indyk, kurczak) oraz ryby, które są bogatym źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych
•    Jeść produkty bogate w błonnik, który redukuje ilość cholesterolu. Dobrym źródłem błonnika są: warzywa, owoce, kasze, otręby
•    Masło zastąpić miękką margaryną (stosowaną w małej ilości)
•    Wybierać odtłuszczone mleko i przetwory mleczne (sery, jogurty itd.)
•    Spożywać razowe pieczywo zamiast białego
•    Unikać słodyczy – zwłaszcza tych, bogatych w nasycone kwasy tłuszczowe, zamiast nich lepiej sięgać np. po orzechy


Ruch


Codzienna porcja ruchu pozwala utrzymać w normie cholesterol, wzmacnia układ krwionośny i pomaga w zachowaniu sprawności organizmu. Aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej o 45%. Dodatkowo, ruch jest znakomitą receptą na zachowanie młodości i pozbycie się zbędnych kilogramów.


Wystarczy ćwiczyć przez 30 minut dziennie 4-5 razy w tygodniu, by odczuć pozytywne skutki ruchu. Najzdrowszy jest wysiłek na świeżym powietrzu. Szczególnie wskazane są szybkie spacery, jazda na rowerze, jogging itp. Kiedy pogoda nie dopisuje, można udać się do fitness klubu lub na basen. Wysiłek powinien być dostosowany do indywidualnych możliwości i preferencji. Nie wolno przesadzać.


Osoby, które wcześniej nie ćwiczyły, powinny zacząć od krótkich i prostych treningów, stopniowo zwiększając ich intensywność. Należy pamiętać o tym, że najważniejsza jest regularność ćwiczeń.


Inne


Innymi czynnikami, które mogą przyczyniać się do podwyższenia poziomu „złego” cholesterolu w organizmie są: stres (przewlekły), palenie papierosów (nikotyna powoduje obniżenie poziomu "dobrego" cholesterolu HDL), picie kawy, stosowanie środków antykoncepcyjnych.


Zmiana stylu życia powinna wpłynąć na obniżenie poziomu cholesterolu bez konieczności stosowania środków farmakologicznych. Jeżeli jednak oczekiwane zmiany nie nastąpią, prawdopodobnie trzeba będzie zastosować leki, które go zredukują.



Źródło: www.fitness.wp.pl

Jak obniżyć c...
Jak obniżyć c...
Jak obniżyć c...
Autor: Ania
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 5
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |