Pokrzywka na wakacje

Jest stanem chorobowym bardzo powszechnym, ponieważ okazuje się, że może ona dotyczyć nawet co piątego człowieka na świecie.


Lato to okres większej mobilności, kiedy przemieszczamy się z miejsca na miejsce, poznajemy nowe tereny, rzeczy, potrawy... Wakacje to także czas, gdy częściej uskarżamy się na nieznajomego pochodzenia dolegliwości skórne.

Kontakt z hotelowym ręcznikiem, sierść zwierząt w gospodarstwie agroturystycznym czy nowa potrawa w hotelowej restauracji – wszystko to może powodować zmiany skórne – tzw. pokrzywki. Na skórze pojawiają się wtedy różowo-porcelanowe „bąble” rozwijające się na skutek obrzęku skóry. Ich wielkość waha sie od kilku milimetrów do kilkunastu centymetrów. „Bąble” pokrzywkowe mogą być skupione w jednym lub kilku miejscach albo pokrywać całe ciało.  Zwykle rozwijają się szybko, bo w kilka minut, przy czym swędzą, pieką, ale ustępują do 24 godzin nie pozostawiając po sobie śladu. Mówimy wówczas o pokrzywce ostrej, którą według lekarzy przechodzi przynajmniej raz w życiu połowa populacji. Zdarza się jednak, że dolegliwość daje się we znaki, co jakiś czas a nawet utrzymuje przez sześć tygodni lub ciągnie latami – wówczas mamy do czynienia z pokrzywką przewlekłą.

Pokrzywka stanowi jedną z najczęstszych i najbardziej kłopotliwych dolegliwości zarówno dla pacjentów, jak i dla lekarzy, gdyż trudno ją zdiagnozować. W około 80% przypadków pokrzywki,  nie jest możliwe ustalenie czynnika przyczynowego i mechanizmu rozwoju choroby skóry. Tego typu dokuczliwą zmianę skórną określa się jako pokrzywkę idiopatyczną. Przypuszczalnie odpowiadają za nią czynniki wewnątrzpochodne: psychogenne i autoimmunologiczne jak i zewnątrzpochodne: leki, sierść i naskórek zwierząt czy kontakt z tkaninami. Przyczyną zmian w obrębie dłoni są zazwyczaj środki spożywcze czy rękawice lateksowe.
 
W każdym przypadku, pokrzywka może skutecznie popsuć nam wakacje, gdyż szpeci i jest uciążliwa zwłaszcza, gdy przebywamy w innym kraju i mamy trudność w porozumieniu się z lekarzem. Zawsze możemy spróbować złagodzić zmiany skórne posługując się sposobami naszych babek: zimny okład na zmienione miejsce lub… sok z cebuli chwilowo łagodzący dolegliwości. Jednak, gdy to nie pomoże warto sięgnąć po leki. W wyjazdowej, wakacyjnej apteczce obok plastra, bandażu i wody utlenionej warto mieć doustne leki łagodzące objawy pokrzywki. Głównie są to leki przeciwhistaminowe, działające na histaminę – substancję chemiczną znajdującą się w naszym organizmie. Histamina oddziałuje na niewielkie naczynia krwionośne, powodując ich rozszerzenie się. To z kolei prowadzi do obrzęku, zaczerwienienia, a także pojawienia się nieprzyjemnych objawów, jak w przypadku pokrzywki: obrzęk i świąd na skórze. Leki przeciwhistaminowe drugiej generacji, jak loratadyna, blokują histaminę, co powoduje, że uciążliwe objawy swędzenia i zaczerwieniania łagodnieją.

Oryginalnym lekiem zawierającym loratadynę jest Claritine® SPE, dlatego gdy tylko zauważymy na skórze swędzące, nieznane zmiany przypominające płaskie „bąble” warto ją mieć pod ręką. Co istotne podczas urlopu, kiedy jesteśmy roztargnieni i niesystematyczni, lek wystarczy przyjmować raz dziennie. Claritine® SPE może być stosowana u dzieci powyżej 12 roku życia, a także u kierowców, gdyż nie zaburza koncentracji i u ponad 98% nie powoduje obniżenia aktywności.*
 
 

*„W badaniach klinicznych, których celem była ocena zdolności do prowadzenia pojazdów loratadyna nie powodowała upośledzenia. Jednak u niektórych osób, bardzo rzadko występowała senność, która mogła zaburzać zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn w ruchu”. –  z Charakterystyki Produktu Leczniczego Claritine® SPE zatwierdzonej przez Ministerstwo Zdrowia.

Pokrzywka na ...
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 4
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7593
filmów425
blogów196
postów50417
komentarzy4200
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18880
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu1
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Copyright nasze-choroby.pl | zdrowie-nasze.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Elektryczne grzejniki łazienkowe to hit sprzedaży. | W leczeniu najważniejsza jest odporność na koronawirusa zwłaszcza u dziadków. | Stacjonarny rodzinny sklep zielarski już otwarty. | Amerykański i Japoński sprzęt stomatologiczny kupujemy w cenie z wysyłką. |