Pierwotna niewydolność jajników

Pierwotna niewydolność jajników oznacza zaburzenie ich czynności rozrodczej i hormonalnej przebiegające ze zmniejszonym stężeniem estrogenów oraz zwiększonym stężeniem gonadotropin przysadkowych, głównie folitropiny (FSH) w osoczu. Pierwotna niewydolność jajników może wystąpić z powodu zespołu przedwczesnego wygasania czynności jajników lub w przypadku dysgenezji gonad.

Dysgenezja gonad

Dysgenezje gonad oznaczają zaburzenia determinacji i różnicowania płci. Dysgenetyczna gonada jest narządem, w którym nie występują komórki rozrodcze charakterystyczne dla jajników lub jąder. Zbudowana jest głównie z włóknistej tkanki łącznej. Wyróżnia się kilka postaci dysgenezji gonad. Część z nich jest wrodzoną postacią pierwotnej niedoczynności jajników, związaną najczęściej z zaburzeniami chromosomów płciowych.

Czysta dysgenezja gonad z kariotypem 46,XX charakteryzuje się prawidłową sylwetką ciała, prawidłowym rozwojem intelektualnym, infantylizmem płciowym (opóźnione dojrzewanie lub jego brak) i występującymi obustronnie dysgenetycznymi gonadami. U większości chorych występuje pierwotny brak miesiączki. Narządy płciowe są żeńskie. W okresie pomenopauzalnym przy prawidłowym owłosieniu występuje niedorozwój piersi. Stężenia estrogenów we krwi są małe, a gonadotropin zwiększone. Niekiedy stwierdza się nieznacznie podwyższone wartości androgenów. Leczenie polega na podawaniu hormonów jajnika.

Czysta dysgenezja gonad z kariotypem 46,XY (zespół Swyera) charakteryzuje się żeńskim fenotypem, żeńskimi wewnętrznymi narządami płciowymi (macica, jajowody, pochwa), prawidłowym lub wysokim wzrostem, infantylizmem płciowym i pierwotnym brakiem miesiączki. Leczenie polega na chirurgicznym usunięciu gonad i podawaniu hormonów jajnika.


Źródło: www.hormonalny.pl

Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 5
Szczecin
17-02-2009 08:42
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7593
filmów425
blogów196
postów50415
komentarzy4198
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18855
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Copyright nasze-choroby.pl | zdrowie-nasze.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.