Rak szyjki macicy - wolno rozwijaący się śmiertelny nowotwór

Rak szyjki macicy to nowotwór o stosunkowo wolnym rozwoju, powstaje w wieloetapowym procesie, trwającym nawet kilkanaście lat. Z jednej strony jest to „czynnik usypiający” czujność i działanie a z drugiej dobry czynnik rokowniczy, gdyż dość powolny proces nowotworowy zwiększa szansę na wczesne wykrycie zmian przednowotworowych i wczesnonowotworowych w czasie wizyty u ginekologa, które to wizyty powinny odbywać się co najmniej raz w roku, a najlepiej co 6-mcy...

Jednak dlaczego rak szyjki macicy, który teoretycznie powinien mieć marginalne znaczenie, wciąż stanowi ogromne zagrożenie dla wielu kobiet? Przecież zmiany na szyjce są łatwo wykrywalne: zmiany wizualne i badanie cytologiczne są dla ginekologa codzienną rutyną, dlatego wczesne wykrycie jakichkolwiek zmian jest bardzo proste. Pozostaje jedynie problem „odwagi” i chęci zgłoszenia się do ginekologa.

Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów Centrum Onkologii w Warszawie tylko w 1995 roku ponad 4 tysiące kobiet w Polsce zachorowało na raka szyjki macicy, a 2 tysiące zmarło z tego powodu.

Czynniki ryzyka rozwoju raka szyjki macicy:

- przewlekłe zakażenie wirusem HPV (brodawczaka ludzkiego)
- wczesne rozpoczęcie współżycia płciowego
- duża liczba partnerów płciowych
- duża liczba porodów
- wieloletnie palenie papierosów
- niski status socjo-ekonomiczny

Prawidłowa diagnostyka mogłaby zmniejszyć zapadalność nawet o 80%. Bardzo ważne są rzetelnie przeprowadzone badania profilaktyczne w dobrze wyposażonych gabinetach ginekologicznych.

Metody, które umożliwiają ocenę zmian wykrytych na szyjce macicy:

- Badanie cytologiczne – polega na mikroskopowej ocenie pobranych z szyjki macicy komórek i określeniu zagrożenia przejściem ich w komórki nowotworowe. Badanie to trwa kilka minut i jest bezbolesne.
- Badanie kolposkopowe – polega na oglądaniu szyjki macicy w odpowiednim powiększeniu i określeniu charakteru zmian widocznych na szyjce. Za jego pomocą to co dawniej było określane jako „nadżerka” jest obecnie identyfikowane i oceniane w sposób precyzyjny jako zmiany wymagające lub niewymagające interwencji lekarskiej. Również to badanie jest bezbolesne.
- Badanie histopatologiczne – polega na pobraniu z podejrzanych zmian drobnego skrawka tkanki z szyjki macicy i kanału szyjki oraz zbadaniu go odpowiednimi metodami w wyspecjalizowanych pracowniach histopatologicznych.


Jak przygotować się do pobrania wymazu cytologicznego?

Na badanie nie należy zgłaszać się w czasie krwawienia miesiączkowego
Pobranie wymazu powinno nastąpić co najmniej 2 dni od ostatniego krwawienia miesiączkowego
- 48 godzin przed pobraniem leków nie należy używać żadnych leków dopochwowych
- 24 godziny przed cytologią powinno się zrezygnować ze współżycia płciowego oraz ograniczyć zabiegi higieniczno – pielęgnacyjne okolicy narządów płciowych (irygacje)

Jeżeli Jesteś w wieku od 25 do 59 lat i w ostatnich 3 latach nie miałaś wykonanych wymazów cytologicznych w ramach ubezpieczenia w NFZ, powinnaś zgłosić się na badanie cytologiczne do wybranego przez siebie lekarza, który ma podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia na realizację Populacyjnego Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy. Program jest wieloletni i po 3 latach ponownie zaprosimy Cię na badania.

W razie nieprawidłowych wyników otrzymasz skierowanie do wyspecjalizowanej placówki, celem dokładnej diagnostyki, po której zostanie ustalone dalsze postępowanie (leczenie).

Pamiętaj, aby skorzystać z badań nie jest wymagane skierowanie, jedynie książeczka RUM.




Źródło: www.wok.opole.pl
Zdjęcie: www.images.google.pl

rakmac1
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 2
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |