Rak szyjki macicy - leczenie i statystyki

Leczenie raka

Można tu wyróżnić trzy sposoby: metodę chirurgiczną, radioterapię i chemioterapię.

Operacja chirurgiczna jest metodą stosowaną najczęściej. Standardowy zabieg obejmuje tzw. histerektomię, czyli usunięcie macicy wraz z sąsiadującymi węzłami chłonnymi. Zwykle usunięcie jajników nie jest konieczne. Jeżeli jednak do tego dochodzi, to w celu zapobieżenia przedwczesnej menopauzie stosuje się odpowiednią terapię hormonalną.

Zdarza się, że rak szyjki macicy zaatakował kobietę w wieku, gdy pragnie ona urodzić dziecko. Można wtedy wykonać konizację jako równoważną metodę leczenia. Wskazania do leczenia chirurgicznego zależą od zaawansowania choroby.

We wczesnym stadium raka szyjki macicy radioterapia jest równie skuteczna jak operacja. Jednak efekty uboczne są większe i wiążą się z utratą funkcji jajników. Stosuje się ją więc w przypadkach, gdy zabieg operacyjny nie wystarcza, istnieje duże prawdopodobieństwo nawrotu choroby (np. stwierdzono przerzuty do węzłów chłonnych).

Pacjentkę poddaje się jednocześnie naświetlaniom zewnętrznym i wewnętrznym. Radioterapia wewnętrzna polega na wprowadzeniu (w znieczuleniu ogólnym) jednego lub więcej aplikatorów do szyjki macicy. Następnie źródło promieniowania, zwykle cez 137, jest umieszczane w aplikatorach, w których pozostaje w nich przez 1-2 dni. Dokuczliwymi skutkami ubocznymi promieniowania są nudności, wymioty, uczucie zmęczenia, biegunka. Łagodzi się je odpowiednimi lekami.

W określonych sytuacjach chore są poddawane chemioterapii, czyli leczeniu cytostatykami. Jeżeli stosuje się np. radioterapię, a ryzyko nawrotu choroby jest wysokie, przed radioterapią pacjentki otrzymują "chemię". Inną grupą, u której jest to pomocna terapia, są pacjentki z rozprzestrzenioną chorobą czy jej nawrotem (gdy dawka promieniowania była maksymalna).

Rak szyjki macicy z przerzutami oraz w stanie wykluczającym interwencję chirurgiczną w miednicy małej jest z reguły nieczuły na chemioterapię, toteż jej stosowanie mija się z celem.

Co zabija

Na raka piersi umiera w Polsce 4000 kobiet rocznie. Drugim nowotworowym "mordercą" kobiet jest rak szyjki macicy (w Izraelu ten nowotwór jest na 19. miejscu). Wyleczalność raka szyjki macicy w stadium "0" (przedinwazyjnym) wynosi 100%, w stadium I - ok. 70%, w II - 50%, w III - ok. 30%.

Chodź na badania!

W Polsce choruje z powodu raka szyjki macicy 15 kobiet na sto tysięcy i jest to najwyższy wskaźnik w Europie (20 lat temu był jeszcze wyższy - 25 na 100 tysięcy). Mimo zmniejszenia wskaźnika, gdy śledzimy historie choroby kobiet, które mają raka szyjki macicy, okazuje się, że aż 60% z nich nigdy nie miało zrobionego badania cytologicznego!

Przerażające jest też to, że na przestrzeni 20 lat nie zmniejszyła się liczba zgonów spowodowanych rakiem szyjki.

Dużo czasu, ale nie zawsze

W Polsce średni wiek kobiety z przedinwazyjnym rakiem szyjki macicy to 40.-42. rok życia, natomiast z rakiem inwazyjnym - 51. rok życia. Średni wiek kobiet ze stanami przednowotworowymi wynosi 34 lata. A więc czasu na zbadanie, diagnozę i leczenie jest bardzo dużo. Niestety, u ponad 60% kobiet ten nowotwór wykrywa się dopiero w drugim i trzecim stadium zaawansowania. Tu szanse wyleczenia są minimalne.

Rokowanie

We wczesnym stadium jest bardzo dobre i zwykle wystarcza operacja. Przy nowotworze zaawansowanym, nieoperowalnym radioterapia daje duże szanse wyleczenia lub przedłuża dobrą jakość życia. W bardzo rozwiniętej chorobie chemioterapia kontroluje jej przebieg, ale nie daje możliwości wyleczenia. Dlatego tak ważna jest dobrze zorganizowana profilaktyka.

Profilaktyka

To przede wszystkim regularne badania ginekologiczne i cytologiczne. Czas między regularnymi badaniami - przyjęty w badaniach masowych dotyczących wykrywania stanów przedrakowych i wczesnych stadiów raka - wynosi 3 lata. Przyjęto, że jest to okres, w którym nie powinien się rozwinąć rak inwazyjny. Przedinwazyjny czasem się ujawnia, ale można z nim skutecznie walczyć.




Źródło: www.resmedica.pl
Zdjęcie: www.images.google.pl

rakmac3
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 1
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |