Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS)

Gościec należy do układowych chorób tkanki łącznej. Bardzo często - nawet jeśli jest leczony - prowadzi do inwalidztwa. 

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), czyli rheumatoid arthritis, znane jest także pod tradycyjną nazwą gościec przewlekle postępujący. Jest to przewlekła choroba zapalna, rozpoczynająca się od zapalenia błony maziowej stawu i prowadząca do zapalenia stawów, kaletek maziowych i pochewek ścięgnistych. Czasami mogą występować objawy ze strony innych narządów. Gościec należy do układowych chorób tkanki łącznej. Bardzo często - nawet jeśli jest leczony - prowadzi do inwalidztwa.

Autoagresja organizmu?

Przyczyny gośćca nie są dokładnie poznane. Dociekając tych przyczyn określono predyspozycję genetyczną. U około 60% chorych można wykazać antygen HLA-DR4.

Istotną rolę odgrywają procesy immunologiczne. Główną przyczyną są prawdopodobnie reakcje o charakterze autoagresji - organizm wytwarza czynniki niszczące własne struktury. 

Powstają m.in. autoprzeciwciała przeciw fragmentowi FcIgG, dochodzi do uwolnienia enzymów agresywnych wobec chrząstki stawowej (kolagenazy, elastazy). W czasie badania płynu stawowego stwierdzamy ragocyty, a w nich kompleksy immunologiczne. Rola zakażenia wirusowego lub innymi drobnoustrojami nie jest jeszcze dokładnie zbadana.

Około 2% populacji narażonych jest na gościec. Występuje on 3 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Przeważają osoby w wieku 40-60 lat. Choroba może rozpocząć się w każdym wieku, ale najczęściej pierwsze objawy stwierdzamy między 25 a 35 rokiem życia. Przebiega najczęściej z okresami zaostrzeń i remisji, czyli ustąpienia objawów.

Zmiany patologiczne spowodowane przez RZS polegają na uszkodzeniu błony maziowej przez przewlekły proces zapalny. Konsekwencją jest uszkodzenie stawu i tkanek otaczających. W warunkach prawidłowych błona maziowa jest cienka. W przebiegu przewlekłego stanu zapalnego ulega ona pogrubieniu oraz tworzy liczne fałdy. Dochodzi do niszczenia chrząstki, torebki stawowej, więzadeł i trwałego zniekształcenia stawów. Dlatego dolegliwości stawowe są w przebiegu RZS najbardziej dokuczliwe. Charakterystyczne jest symetryczne zajęcie małych stawów ręki, nadgarstków, łokci, stopy. W okresie czynnego zapalenia występuje bolesność uciskowa stawów, często ich obrzęk i ograniczenie ruchomości.

Guzki reumatoidalne są ziarniniakami zbudowanymi z centralnego ogniska martwicy, otoczonego komórkami jednojądrzastymi, a najbardziej zewnętrznie znajdują się limfocyty i komórki plazmatyczne. Występują one u około 30% chorych - w ścięgnach i pod skórą, w miejscach narażonych na drażnienie lub ucisk (np. na powierzchni wyprostnej przedramienia). U niektórych chorych obserwujemy również zapalenie naczyń w obrębie skóry, nerwów lub narządów wewnętrznych. Zmianom stawowym i naczyniowym towarzyszyć mogą objawy nieswoiste: uczucie rozbicia, stany podgorączkowe, nadmierna potliwość, plamy barwnikowe na grzbiecie dłoni, zmatowienie paznokci i ich łamliwość, powiększenie węzłów chłonnych.

Rozpoznanie choroby

Kryteria rozpoznawcze, według American College of Rheumatology (ACR), są następujące:
1. Poranna sztywność stawów, trwająca przynajmniej godzinę.
2. Zapalenie obejmujące trzy lub więcej grup stawowych.
3. Zapalenie stawów dłoni albo palców.
4. Symetryczne zapalenie stawów.
5. Guzki reumatyczne.
6. Obecność czynnika reumatoidalnego (RF) we krwi.
7. Typowe zmiany radiologiczne dłoni.
RZS można uznać za rozpoznane u chorego, jeśli stwierdzimy co najmniej cztery z siedmiu powyższych kryteriów, przy czym kryteria 1-4 muszą utrzymywać się przynajmniej przez sześć tygodni.

Okresy zaawansowania choroby
1. Niewielka osteoporoza (widoczna w badaniu rtg) w obszarze zmienionego stawu.
2. Dodatkowo zaniki mięśni w otoczeniu stawu.
3. Dodatkowo zniszczenie chrząstki i kości.
4. Dodatkowo zesztywnienia kostne.


Podczas badań laboratoryjnych stwierdza się odchylenia w postaci wzrostu wartości OB i CRP, niedokrwistość z niedoboru żelaza i nadpłytkowość. W badaniach immunologicznych pojawia się czynnik reumatoidalny (RF), wykrywany u około 70-80% chorych, krążące kompleksy immunologiczne u około 50% oraz przeciwciała przeciwjądrowe u 30-40%. Badania radiologiczne ujawniają osteoporozę okołostawową, zwężenie szpar stawowych, nadżerki i zrosty kostne. Scyntygrafia stawów i kości wykazuje wczesne stany zapalne błony maziowej oraz zmiany w chrząstkach i stawach. Odchylenia od normy ujawnia też artroskopia z biopsją błony maziowej i oceną histopatologiczną.

Powikłania

są wielorakie. W obrębie stawu następuje zniszczenie chrząstki, zniszczenie powierzchni stawowych, uszkodzenie aparatu więzadłowego, trwałe zniekształcenie stawów, przykurcze zgięciowe i odchylenie łokciowe palców. Występuje zespół cieśni nadgarstka. Zapalenie błony maziowej pochewek ścięgnistych, przebiegających w obrębie nadgarstka, może powodować ucisk na nerw pośrodkowy. Pojawiaja się zaburzenia czucia kciuka, wskaziciela, palca środkowego, a nawet zanik mięśni kłębu kciuka. Torbiele Bakera występują w obszarze dołu podkolanowego (przepuklina torebki stawowej stawu kolanowego). Możemy je rozpoznać w badaniu USG. Pęknięta torbiel podkolanowa może przypominać zakrzepicę żył głębokich. Powikłania ogólnoustrojowe są szczególnie niebezieczne: wysiękowe zapalenie opłucnej; zapalenie osierdzia i (lub) wsierdzia; zapalenie mięśnia sercowego (zmiany w EKG mogą naśladować zawał mięśnia sercowego); zapalenie twardówki oraz suche zapalenie spojówek i rogówki; niedokrwistość z niedoboru żelaza; rumień dłoniowy; wtórna skrobiawica nerek, prowadząca do zespołu nerczycowego i niewydolności nerek; zapalenie naczyń palców (mogące prowadzić do martwicy palców); zapalenie naczyń zaopatrujących nerwy, powodujące polineuropatię; guzki w narządach wewnętrznych
 




Źródło: www.panacea.pl
Zdjęcie: www.panacea.pl

rzs
rzs2
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 1.5
Bydgoszcz
23-12-2012 21:52
Obecnie większość chorych można wyleczyć. Dużo zależy od tego kto, czym i jak cię leczy. Jak nie masz poprawy w trakcie leczenie to przeczytaj poradnik Jak leczyć reumatoidalne zapalenie stawów dra Niebrzydowskiego. Ja po leczeniu wg tych zasad mam remisję, tzn. biorę lek, nie przyjmuję sterydów ani leków przeciwbólowych i nie mam dolegliwości. Podobnie jak wielu moich znajomych z zapaleniem stawów z Trójmiasta dzięki którym trafiłam do doktora.
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |