Choroby serca i układu krążenia

Choroby serca i układu krążenia stanowią schorzenia zabijające najczęściej. Badania nie pozostawiają złudzeń.


 


Wyniki badań Framingham w istotny sposób przyczyniły się do rozwoju wiedzy medycznej. Udowodniły znaczący wpływ nadciśnienia tętniczego na zagrożenie chorobami sercowo-naczyniowymi: nadciśnienie tętnicze zostało uznane za jeden z   najważniejszych czynników ryzyka udaru mózgu, choroby wieńcowej, niewydolności serca i nerek.


Badania realizowane w następnych dekadach na skalę międzynarodową umożliwiły identyfikację powikłań, wynikających z czynników sprzyjających rozwojowi nadciśnienia. Badania Framingham Heart Study doprowadziły do wielu ważnych odkryć, które następnie spowodowały rozwój dalszych badań, odkryć zależności pomiędzy różnymi schorzeniami i wynikającymi z nich powikłań, naukowych prognoz, profilaktyki i leczenia chorób układu sercowo-naczyniowego. Framingham Heart Study stanowi podstawowy model badań epidemiologicznych chorób układu sercowo-naczyniowego, na którym wzorowane jest badanie NATPOL 2011.

Idea projektu badawczego Framingham Heart Study narodziła się w Stanach Zjednoczonych  z inicjatywy Narodowego Instytutu Chorób Serca (National Heart Institute), który obecnie nosi nazwę Narodowego Instytutu Chorób Serca, Płuc i Układu Krwionośnego (National Heart Lung and Blood Institute).

Nazwa projektu wywodzi się od miasta, w którym badanie rozpoczęto w 1948r. Celem była identyfikacja wspólnych czynników przyczyniających się do powstawania chorób układu sercowo-naczyniowego (Cardiovascular diseases, CVD). Koncepcja polegała na rozciągniętym w czasie badaniu dużej grupy osób, u których jeszcze nie zaobserwowano objawów tych schorzeń, ani nie przeszły zawału serca czy udaru mózgu.

W badaniu uczestniczyło wówczas 5 209 mieszkańców Framingham obydwu płci w wieku 30-62 lat. Badania powtarzano co dwa lata na tej samej populacji. W 1971r. do projektu włączono kolejną grupę ludzi, która liczyła 5 124 osób, a stanowiły ją dzieci pierwszej grupy wraz z małżonkami. W 2002r. grupę uczestników projektu badawczego poszerzono o wnuki pierwszej grupy.

Pierwsze lata badań i rejestrowania przyczyn zgonów w wybranej populacji umożliwiły identyfikację cech, które nazwano czynnikami ryzyka choroby wieńcowej. Do uznanych czynników ryzyka rozwoju chorób sercowo-naczyniowych należą wiek, płeć, podwyższone ciśnienie tętnicze, palenie tytoniu, dyslipidemia oraz cukrzyca.

Czynniki ryzyka stwarzają większe prawdopodobieństwo zachorowania na zawał serca u osób, które je posiadają niż u osób, u których nie zaobserwowano tychże czynników. Jednym z istotnych wniosków tego badania było potwierdzenie współistnienia czynników ryzyka u jednej osoby oraz fakt, że wpływ takiego połączenia na układ sercowo-naczyniowy jest groźniejszy niż suma oddziaływań poszczególnych składowych.

Badania oparte na tym modelu prowadzone m. in. w Europie doprowadziły do udoskonalenia algorytmów i skal ryzyka sercowo-naczyniowego. Jednym z najnowszych osiągnięć jest algorytm, dzięki któremu możliwa jest ocena ryzyka globalnego i ryzyka rozwoju poszczególnych składowych grupy chorób sercowo-naczyniowych oraz dokładniejsze przewidywanie zdarzeń sercowo-naczyniowych. Prostota nowego algorytmu pozwala na jego zastosowanie w codziennej praktyce lekarskiej. Współautorem wypracowanego algorytmu jest prof. Michael Pencina z Boston University, School of Public Health, który jednocześnie jest współautorem projektu badawczego NATPOL 2011.

Choroby serca...
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 1
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |