Żylaki - walcz i wygrywaj!

Zaczyna się całkiem niewinnie: wieczorem nogi są ciężkie i opuchnięte wokół kostek. Potem tu i tam pojawiają się "pajączki". To ostatni dzwonek, by zadbać o nogi, bo inaczej powstaną żylaki. A wtedy nie obejdzie się bez zabiegu.

Przy każdym skurczu serca bogata w tlen krew wtłaczana jest do tętnic, które rozprowadzają ją po całym ciele. Tkanki częstują się tlenem oraz substancjami odżywczymi i wykorzystana w ten sposób krew wraca żyłami do serca. Ale żeby popłynęła ku górze, potrzebuje wsparcia. Gdy chodzimy, biegamy, nasze mięśnie rytmicznie się kurczą i uciskają żyły. To tak, jakbyśmy chcieli usunąć wodę z gumowego węża, ściskając go dłońmi. Możemy to zrobić, ale gdy tylko zwolnimy ucisk, woda w wężu opadnie na dół. Podobnie działoby się w żyłach, gdyby nie zastawki - fałdki wewnętrznej błony naczyń. Zamykają się, gdy krew płynąca do serca chce się cofać.

Jeśli mamy słabe mięśnie, mało się ruszamy i zastawki są uszkodzone, krew się cofa. Wzrasta ciśnienie krwi, która coraz silniej naciska na ściany żył w nogach. Żyły rozszerzają się i jak rozciągnięta sprężyna nie wracają już do pierwotnego kształtu. Tak powstają żylaki, czyli nieprawidłowe poszerzenia żył. Z czasem skóra nad nimi staje się cieńsza, napięta i błyszcząca. Nabrzmiały, wypełniony niedotlenioną krwią żylak widoczny jest jako niebieskawa, kręta linia. Zwykle tworzy się na żyle odpiszczelowej, biegnącej od kostki przyśrodkowej (wewnętrznej) do pachwiny, nieco rzadziej na żyle odstrzałkowej, ciągnącej się od kostki odśrodkowej (zewnętrznej) do kolana. Co robić, by do tego nie doszło?

Unikaj długiego stania i siedzenia.

Jeżeli w pracy musisz stać, przestępuj w miejscu z nogi na nogę, co jakiś czas tup mocno piętą (wymusza to nieco przepływ krwi w kierunku serca), co godzinę wykonaj po kilka przysiadów. Jeśli pracujesz siedząc, staraj się często zmieniać pozycje i nie zakładaj nogi na nogę. Dobierz sobie wygodne krzesło (siedzisko nie może uciskać na uda, a stopy nie mogą wisieć w powietrzu).

Odpoczywaj z nogami uniesionymi do góry.

W ciągu dnia choć kilka razy po kilka minut spędzaj w tzw. pozycji amerykańskiej, czyli z wyciągniętymi nogami i stopami powyżej linii serca, np. opartymi o ścianę.








Źródło: www.kobieta.gazeta..pl

Żylaki - walc...
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 3
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |