ŚMIERTELNE ZAGROŻENIE RATUNEK W SZCZEPIONCE

U człowieka okres wylęgania się choroby - od zakażenia do wystąpienia pierwszych objawów - wynosi od 10 dni do ponad 1 roku. Zwykle czas od ugryzienia do pojawienia się pierwszych symptomów choroby wynosi  kilkadziesiąt dni.  (Średnio 30-50 dni).  Pierwszymi symptomami mogą być: złe samopoczucie, brak apetytu,  niepokój, gorączka.

Objawy wścieklizny u ludzi

Choroba objawia się wymiotami, biegunką lub zaparciami. Narasta niepokój chorego, aż do dużego pobudzenia ze ślinotokiem, bolesnymi skurczami mięśni i wodowstrętem. Występują trudności w przełykaniu, ślinotok, dezorientacja, halucynacje, pojawia się nagła agresywność, konwulsje, paraliż.

Śmiertelne zagrożenie Kiedy pojawiają się pierwsze objawy wścieklizny, jest już za późno na leczenie. Objawy trwają 2 do 6 dni. Nie leczona wścieklizna prawie zawsze prowadzi do śmierci.  Wirus wścieklizny uszkadza bowiem system nerwowy powodując porażenie mięśni oddechowych, skurcze krtani i gardła. Chory umiera w wyniku uduszenia.

Co zatem zrobić po ugryzieniu przez obce zwierzę?

1. Dokładnie umyć wodą i mydłem zranione miejsce. Oczyścić ranę pozwalając, aby krwawiła
2. Sprawdzić - jeśli jest to możliwe – czy zwierzę które nas ugryzło jest chore na wściekliznę?
3. W przypadku najmniejszych wątpliwości szczepić się przeciw wściekliźnie!

Rozpoznanie wścieklizny

Jak ustalić – czy ugryzienie przez psa, czy inne zwierzę zaraziło nas wścieklizną? Niestety jest to niemożliwe poprzez badanie osoby ugryzionej przez zwierzę. Jak dotąd nie wymyślono testów, które mogłyby wykryć w organizmie człowieka obecność wirusa tuż po jego wniknięciu. Jedyne co można uczynić to sprawdzić czy zwierzę, które nas ugryzło jest chore.

Jak sprawdzić czy zwierzę, które nas ugryzło jest chore?

1. W przypadku obcego psa lub innego zwierzęcia domowego prosimy właściciela o przedstawienie zaświadczenia o szczepieniu przeciw wściekliźnie
2. Gdy obce zwierzę jest bezpańskie - wskazujemy je odpowiednim instytucjom medycznym. Jeśli się uda zwierzę złapać powinno zostać poddane fachowej obserwacji.

Leczenie wścieklizny - szczepionka przeciw wściekliźnie jako leczenie zapobiegawcze!

Jeśli agresywne zwierzę nie ma świadectwa szczepienia przeciw wściekliźnie konieczne jest leczenie zapobiegawcze w postaci szczepionki. W przeciwieństwie do większości szczepionek, które stosuje się przed dojściem do zakażenia, szczepionka przeciw wściekliźnie działa skutecznie podana już po zakażeniu  wirusem. Warunkiem jest podanie jej zaraz po ugryzieniu przez chore zwierzą, czyli przed wystąpieniem objawów choroby. (Wówczas szczepionka jest już nieskuteczna)








Źródło: www.pfm.pl

Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 4
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |