Przerost migdałków podniebiennych

Przerost migdałków podniebiennych najczęściej współistnieje z przerostem tkanki adenoidalnej nosogardła czyli tzw "trzecim" migdałem. W warunkach prawidłowych tkanka chłonna gardła spełnia bardzo ważną funkcję stanowiąc barierę gdzie niszczone są różne drobnoustroje i gdzie dochodzi do odpowiedzi immunologicznej.
 
W przypadku patologicznego przerostu migdałków podniebiennych i migdałka gardłowego dochodzić może do różnych zaburzeń: duży przerost migdałka gardłowego, który znajduje się w nosogardle na drodze powietrza przechodzącego przez nos, może powodować upośledzenie drożnści nosa, utrudnienie oddychania nosem, chrapanie w nocy, oddychanie ustami, szybką męczliwość a nawet bezdechy nocne. Dodatkowo gdy przerośnięte są migdałki podniebienne może dochodzić do zaburzeń połykania, wad zgryzu, zaburzeń mowy oraz również jako konsekwencji zaburzeń dostarczania tlenu do mózgu - opóźnionego rozwoju intelektualnego. Czasami przerost migdałków podniebiennych jest tak duży, że stykają się w linii środkowej gardła znacznie upośledzając przepływ powietrza.
 
Kiedy przerośnięty migdałek gardłowy przysłania i uciska ujścia trąbek słuchowych, w uchu środkowym wskutek zaburzeń jego wentylacji gromadzi się płyn. Początkowo jest to rzadki wysięk lecz z biegiem czasu i postępem choroby płyn staje się coraz gęstszy powodując istotne upośledzenie słuchu. Choroba ta zwana jest przewlekłym wysiękowym zapaleniem ucha środkowego. Dłużej trwający niedosłuch jest również odpowiedzialny za zaburzenia rozwoju intelektualnego dziecka. 

Przerost migdałka gardłowego rozpoznajemy przede wszystkim na podstawie objawów klinicznych. Z badań dodatkowych można wymienić badania radiologiczne oraz częściej stosowane w Międzynarodowym Centrum - badania endoskopowe wykonywane w Klinice Foniatrii. Badania endoskopowe polegają na wprowadzeniu giętkiego fiberoskopu do nosogardła przez nos, co pozwala na bezpośrednie obejrzenie migdałka gardłowego i ocenę ujść trąbek słuchowych.  

Leczenie przerostu mgdałków gardłowego i podniebiennych polega na usunięciu migdałka gardłowego specjalnym narzędziem - adenotomem oraz na przycięciu migdałków podniebiennych za pomocą pętli lub innych podobnych w działaniu narzędzi. Zabiegi tego typu powinny być wykonywane w znieczuleniu ogólnym, gdyż tylko takie znieczulenie minimalizuje stres dziecka i pozwala na bezpieczne przeprowadzenie zabiegu. W Klinicznym Centrum adenotonsillotomie wykonujemy wyłącznie w znieczuleniu ogólnym.

 
Źródło: www.orl.ifps.org.pl

Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 5
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7593
filmów425
blogów196
postów50417
komentarzy4200
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18879
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu2
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Copyright nasze-choroby.pl | zdrowie-nasze.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Elektryczne grzejniki łazienkowe to hit sprzedaży. | W leczeniu najważniejsza jest odporność na koronawirusa zwłaszcza u dziadków. | Stacjonarny rodzinny sklep zielarski już otwarty. | Amerykański i Japoński sprzęt stomatologiczny kupujemy w cenie z wysyłką. | Szpitalne mocne torby bawełniane służą na narzędzia chirurgiczne. |