Trening wytrzymałościowy

Chcesz być silny i wytrzymały. Musisz to wypracować, ale czy taki trening szkodzi?


Trening wytrzymałościowy to rodzaj wysiłku fizycznego obejmujący ćwiczenia tlenowe, których zadaniem jest usprawnienie wytrzymałości siłowej i poprawa kondycji przez wzrost pojemności płuc i usprawnienie czynności serca.  


                     
Metodyka treningu wytrzymałości                           

Metodyka treningu wytrzymałości polega na wielokrotnym doprowadzeniu organizmu do optymalnego poziomu zmęczenia, co przez mechanizmy adaptacyjne prowadzi do zjawiska superkompensacji (odbudowy z nadmiarem), mówi Agnieszka Wroniecka- fizjoterapeuta.

Skuteczność treningu zależy nie tylko od natężenia zmęczenia, ale również od charakteru wysiłku wywołującego zmęczenie. Podstawą treningu wytrzymałości ogólnej, w prawie wszystkich dziedzinach sportu, jest bieg. Różne jego formy rozwijają potencjał tlenowy organizmu, doskonalą funkcjonowanie i wydajność pracy mięśni. Trening biegowy jest najpowszechniej stosowany dla rozwijania wytrzymałości ogólnej o charakterze tlenowym.

Metody kształtowania wysiłku dzielimy na ciągłe i przerywane, zbudowane są z jednakowych elementów, różnią się jednak ilością powtórzeń, intensywnością pracy, czasem trwania oraz charakterem przerw.                                                                            

Metody ciągłe                                           


Ich istotą jest ciągłość wysiłku i brak przerw wypoczynkowych w trakcie obciążenia. Metody ciągłe rozwijają ogólną odporność na zmęczenie. Podnoszenie wytrzymałości tymi metodami trwa dłużej niż przerywanymi, ale osiągnięty poziom ma bardziej trwały charakter.  

Metody przerywane


Metoda ta polega na powtarzaniu bardzo silnych wysiłków przedzielonych przerwami na względnie pełny wypoczynek i podjęcie kolejnego wysiłku z maksymalną intensywnością, gdy częstość tętna osiągnie około 100/min. Metoda ta jest podstawą przy treningu szybkości i dynamiki.                                                                           

Co zyskasz trenując?                  
                     

Trenując systematycznie odczujesz pozytywny wpływ treningu na liczne narządy i układy. Efektywny trening aerobowy wpływa na lepszy przepływ krwi i, co za tym idzie, dotlenienie organizmu. Następuje wzrost pojemności układu krwionośnego, bogatsza staje się sieć naczyń krwionośnych, w tym także tych prowadzących krew do serca (naczynia wieńcowe). Serce pracuje bardziej wydolnie. Obniża się częstość skurczów (akcja serca), ale skurcz jest bardziej efektywny i pompowana jest większa ilość krwi na każde uderzenie serca. Następuje też normalizacja ciśnienia tętniczego. 

Poprawa profilu lipidowego, która objawia się spadkiem poziomu „złego” cholesterolu LDL i wzrostem „dobrego”- HDL związana jest ze zwiększonym zapotrzebowaniem mięśni na kwasy tłuszczowe uwalniane ze zgromadzonej tkanki tłuszczowej.

Pod wpływem regularnych ćwiczeń wzrasta pojemność życiowa płuc, poprawia się pobieranie tlenu, głównie przez pogłębienie oddechów bez zwiększania ich częstości, zdecydowanie lepsze jest też wykorzystanie tlenu zawartego we wdychanym powietrzu. Trening wytrzymałościowy powoduje też zmiany w samych mięśniach. Zwiększa się pobieranie przez nie tlenu, dochodzi do zwiększenia zapasu glikogenu, co skutkuje zmniejszoną produkcją i mniejszym gromadzeniem się w nich kwasu mlekowego.



Źródło: www.fitness.wp.pl

Trening wytrz...
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 5
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |