Jazda na łyżwach a zdrowie

Zimą nie jest tak przyjemnie pobiegać na świeżym powietrzu lub popływać ale gdy zamykają się jedne możliwości to inne otwierają.


To jeden z najpopularniejszych sportów zimowych. Łyżwiarstwo korzystnie wpływa na sylwetkę, ponieważ angażuje do pracy wszystkie grupy mięśniowe. Technika jazdy nie jest trudna do opanowania. Podążaj za naszymi wskazówkami, a unikniesz twardego lądowania na lodowej tafli.

Korzyści dla sylwetki


Jazda na łyżwach przynosi podobne korzyści jak aerobik czy biegnie: wzmacnia system krążenia i wydolność organizmu. Łyżwiarstwo jest jednak bezpieczniejsze dla stawów i kolan, ponieważ nie wymaga ciągłego uderzania nogami w podłoże.

Podczas jazdy na łyżwach bardzo intensywnie pracują przede wszystkim mięśnie nóg, które odpowiadają za poruszanie się po lodzie. Jednak korzyści z tej aktywności odnoszą praktycznie wszystkie partie ciała. Do wytężonej pracy zmuszone zostają dolna część pleców i brzuch. Mięśnie brzucha w porozumieniu z mięśniami pleców odpowiadają za pozycję wyprostowaną, dlatego najefektywniejsze dla tych partii ciała są ćwiczenia wykonywane właśnie w pozycji pionowej. Łyżwiarstwo spełnia te kryteria.

Dla utrzymania właściwej postawy na łyżwach zmuszone są do pracy również górne partie ciała: ręce oraz obręcz barkowa. Ruchom nóg cały czas powinno towarzyszyć kołysanie ramion. Pracuje wówczas całe ciało, więc trening jest bardziej efektywny.

Od techniki oraz intensywności jazdy zależy, ile kalorii uda nam się spalić. Godzinna jazda na łyżwach to ubytek rzędu 300-800 kcal. Najwięcej spala się jeżdżąc długo i bez przerwy.

Inne korzyści z łyżwiarstwa


Ciągłe balansowanie ciałem, przenoszenie ciężaru z jednej nogi na drugą, powodują, że jazda na łyżwach kształtuje równowagę oraz koordynację ruchową. Jednocześnie wpływa w relaksujący sposób na psychikę. Skupienie się na ruchach pozwala oderwać się od spraw codziennych i oczyścić umysł.

Miejsce


Jedną z głównych zalet jazdy na łyżwach jest ogólnodostępność tego sportu. Kryte lodowiska, funkcjonujące w dużych miastach, pozwalają przez cały rok uprawiać tę formę aktywności fizycznej. Płatne lodowiska odkryte w okresie zimowym rozstawiane są również w mniejszych miejscowościach. Tam, gdzie nie ma zorganizowanych lodowisk, ludzie jeżdżą po zamarzniętych stawach i jeziorach (czego nie polecamy ze względu na wysokie ryzyko pęknięcia lodu) lub samodzielnie utworzonych ślizgawkach.

Sprzęt


Do uprawiania łyżwiarstwa nie potrzeba wielkiej ilości specjalistycznego sprzętu. Wystarczą łyżwy, które są dostępne w sklepach sportowych. Dobrze jest posiadać własny, dobrze dobrany sprzęt. Kwestie higieny i wygody nie stanowią wówczas problemu. Jeżeli jednak brakuje Ci pieniędzy na własne łyżwy, istnieje alternatywa w postaci łyżew wypożyczonych, które zazwyczaj oferują płatne lodowiska.

Rady dla początkujących


•    Ostrożnie wejdź na lodowisko trzymając się bandy i postaraj się złapać równowagę
•    Ugnij lekko kolana, pochyl ciało do przodu (to pozwoli ci utrzymać równowagę)
•    Rusz z miejsca odpychając się wewnętrzną stroną stopy
•    Dostaw równolegle drugą nogę
•    Przejedź kawałek, a następnie odepchnij się drugą nogą
•    Następnie spróbuj rytmicznie kilkakrotnie odpychać się raz jedną nogą, raz drugą
•    Jeżeli chcesz zahamować, zrób to za pomocą końca łyżwy
•    Gdy już lepiej opanujesz technikę jazdy, spróbuj hamowania bokiem krawędzi łyżwy (przełóż nogę do tyłu i ustaw ją prostopadle do kierunki jazdy, mocno dociskając do lodu)

Nie zrażaj się, jeżeli na początku jazda Ci nie wychodzi. Pamiętaj, że praktyka czyni mistrza!




Źródło: www.fitness.wp.pl

Jazda na łyżw...
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 2
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |