Rozmowa i dialog w związku

Rozmowa to podstawa w związku - twierdzą zgodnie psycholodzy. Kwestia jednak jak i o czym rozmawiać ze sobą?


Czy wiecie co oznacza milczenie w związku np. gdy para je posiłek bez słowa? Są na sibie źli czy może cisza im w czymś pomaga?

Brytyjski serwis randkowy ForgetDinner.co.uk zszokował opinie publiczną gdyż wyliczył, iż małżeństwo z pięćdziesięcioletnim stażem podczas godzinnego posiłku rozmawia ze sobą średnio przez 3 minuty. To diamtralnie mało uważa amerykańska psycholog Terri Orbuch który jednak nie widzi w tym jednak powodu do paniki, zakładając, że nie długość lecz jakość rozmowy jest ważniejsza. Takie wnioski opiera on na podstawie  Badań Społecznych przy Uniwersytecie w Michigan, która od ponad 20 lat obserwuje 373 par małżeńskich. – Można rozmawiać przez dwie godziny i nie mówić o niczym ważnym i znaczącym.

Orbuch, nazywana w Stanach "Love Doctor", wnioskami ze swoich badań dzieli się w wydanej niedawno książce "5 Steps to Take Your Marriage from Good to Great". Psycholog radzi, by codziennie wyznaczyć sobie chociaż 10 minut na budującą rozmowę a za taką uważa rozmowę głęboką i zaangażowaną. Jego zdaniem pary popełniają wiele błędów np.wydaje im się, że się ze sobą komunikują, gdy ustalają, kto odbierze dzieci ze szkoły, opłaci rachunki czy zadzwoni do dziadków – mówi Orbuch. Jednak nie taki rodzaj komunikacji badaczka ma na myśli.

W artykule opublikowanym w czasopiśmie "Journal of Sex and Marital Therapy" w 1987 roku dowiedziono, że wysoki poziom owego ujawniania informacji o sobie jest warunkiem satysfakcji małżeńskiej. Szczęście w małżeństwie połączono też z otwartym wyrażaniem miłości i wsparciem.

Szczera rozmowa jest niejako powrotem do najlepszych czasó gdyż zwykle na początku romantycznego związku pojawia się chęć dzielenia wszystkim z partnerem, co powoduje wręcz ekscytację, a z czasem to stopniowo zanika - twierdzi Orbuch. (Lubisz ziemniaki ze śmietaną? Boże, ja też!). Z czasem jednak dzieci, starsi rodzice, codzienna rutyna, praca, a nawet nasze zainteresowania spychają związek na dalszy plan. Niektóre pary uświadamiają sobie problem i szybko reagują. Inne chciałyby zareagować, ale nie wiedzą jak. Są jednak i takie pary, które w ogóle nie dostrzegają problemu, aż jest za późno, by uratować związek. – Pewnego dnia budzisz się i nie wiesz, kim jest osoba obok ciebie – wyjaśnia Orbuch.

Co więc możemy zrobić?


Codzienna dziesięciominutowa rozmowa to dobry początek dla par, które chciałyby odnaleźć utracony kontakt, zapewnia psycholog. Można zapytać partnera o ulubioną książkę, o przyjaciela lub wymarzony urlop. Dlaczego nie układa mu się z bratem? Co zrobiłaby, gdyby wygrała na loterii? Pary uczestniczące w eksperymencie Orbuch, które codziennie przez dziesięć minut rozmawiały na podobne tematy, były szczęśliwsze i nie tak skłonne do rozwodu.

Jej eksperyment dowiódł też, że tzw. afektywna afirmacja – zachowanie, które sprawia, że partner czuje się kochany, wyjątkowy, ważny – odgrywa znaczącą rolę w małżeńskim szczęściu i że mężczyźni potrzebują jej bardziej niż kobiety. Afektywną afirmacją może być zwykły uścisk, podziękowanie, przygotowanie partnerowi jego ulubionego dania. Mężczyźni na ogół bardziej doceniają gesty afirmacji niż słowa, dodaje Orbuch. Kobiety koncentrują się raczej na afirmacji werbalnej.

– Gdy się nad tym zastanowić, dziesięć minut to wcale nie tak długo – mówi Orbuch. – Wystarczy, by uważnie wysłuchać, co partner ma do powiedzenia i zadać jedno znaczące pytanie lub odpowiedzieć, gdy to partner pyta.

Znajdźcie temat


Ekspert ds. związków Terri Orbuch zaleca wszystkim parom 10 minut zaangażowanej rozmowy dziennie. Spróbujcie mówić o swoich celach, wartościach, ważnych przyjaźniach czy źródłach stresu. Unikajcie omawiania domowych obowiązków (kto kupi mleko?) i innych nieistotnych drobiazgów.

Oto kilka podpowiedzi zaczerpniętych z jej książki. Wypróbujcie na dobry początek:


Jaki jest twój ulubiony film? Dlaczego?
Jesteś bardziej związany z matką czy z ojcem? Dlaczego?
Co chciałbyś osiągnąć w ciągu najbliższych dwóch lat?
Czego najbardziej się boisz?
Na ile lat czujesz się w głębi duszy? Dlaczego?
Czego najbardziej nie znosiłeś jako dziecko?
Jakie są twoje trzy najgorsze piosenki wszechczasów?

Nara Schoenberg

 

Źródło: www.zdrowie.onet.pl

Rozmowa i dia...
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 4
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |