Tabletki antykoncepcyjne a alkohol

Doustna antykoncepcja należy do najbardziej skutecznych form zapobiegania ciąży ale pewne czynniki mogą je osłabić.


Czy alkohol ma wpływ na obniżenie skuteczności antykoncepcyjnej doustnych tabletek antykoncepcyjnych? Azha

Droga Internautko,

Estrogeny zawarte w dwuskładnikowej tabletce antykoncepcyjnej metabolizowane są przez układy enzymatyczne wątroby (tzw. cytochrom P450). Wszystkie leki, które korzystają z takiego samego układu enzymatycznego, będą zmieniały metabolizm tabletek antykoncepcyjnych.

Wprawdzie alkohol nie ulega rozkładowi przez cytochrom, ale angażuje w swój metabolizm enzymy wątrobowe. Alkohol zwalnia metabolizm estrogenów i na odwrót; przy zażywaniu tabletek antykoncepcyjnych alkohol jest wolniej rozkładany i działa znacznie dłużej.

Z dostępnych badań naukowych wynika, iż alkohol nie wpływa na obniżenie skuteczności antykoncepcyjnej doustnych tabletek antykoncepcyjnych. W ramach Twojego pytania warto poruszyć jeszcze jedną kwestię – jaki wpływ wywiera alkohol na organizm kobiety? W ostatnich latach wykazano, iż nadużywanie alkoholu zwiększa ryzyko raka piersi. Równoczesne stosowanie alkoholu i antykoncepcji doustnej zwiększa bądź nie wpływa na częstość inwazyjnego raka sutka. Niezależnie od wyników badań musimy jednak zawsze pamiętać, iż alkohol i antykoncepcja nie są najlepszym połączeniem – "rozluźnienie" alkoholowe nie sprzyja pamiętaniu o zabezpieczeniu, nie tylko antykoncepcyjnym, ale również przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Dr n. med. Krzysztof Nowosielski





Źródło: www.zdrowie.onet.pl

Tabletki anty...
Autor: Marcel
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 1
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7598
filmów425
blogów197
postów50485
komentarzy4204
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18894
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu0
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Utworzone przez eBiznes.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Wysokiej jakości bielizna męska już w sprzedaży. |