Badania. Kobiety po 40.

Po 40 roku życia kobiety narażone są na różne choroby i powinny zadbać o odpowiednią profilaktykę.Nadchodzi wiek bardzo ważny dla kobiet i wszystkie panie powinny mieć ułatwiony dostęp do mammografii. Służba zdrowia wymyśla jednak dodatkowe kryteria a ta tylko pozorna oszczędność bo kosztuje tysiące żyć.


Panie, którym stuknęła 40-tka, na dodatek pochodzące z rodzin, obciążonych umiarkowanym ryzykiem raka piersi, co roku powinny się poddawać mammografii a u Amerykanek w podobnym wieku, w rodzinach których ktoś chorował na raka piersi, takie badanie wykonuje się rutynowo. Tymczasem u ich rówieśniczek z Europy nie jest to specjalnie popularne.


Brytyjscy naukowcy poinformowali o wynikach obserwacji na 6710 kobiet zbliżających się do 50-tki duża liczba jest zagrożona. Kobiety poddawano obserwacji przez około 5 lat – co roku wykonywano też mammografię. W sumie raka piersi stwierdzono u 136 pań. Ustalili, że w grupie kobiet obciążonych genetycznie, czyli z umiarkowanym ryzykiem raka piersi, corocznie wykonywane mammografii było niezmiernie pożyteczne – o 20 proc. ograniczyło liczbę zgonów. Rutynowa, coroczna mammografia pozwoliłaby w ciągu dziesięciolecia uratować dwie na każdy tysiąc kobiet – obliczyli autorzy pracy. Opublikowali ją w internetowej wersji pisma medycznego "Lancet Oncology". Przedsięwzięcie sfinansował brytyjski ośrodek National Health Service Technology Assessment.


W Wielkiej Brytanii, podobnie jak w pozostałych częściach Europy, kobiety w wieku 50-70 lat mają zapewniony dostęp do mammografii co dwa lata. Wyjątkiem są panie z grupy podwyższonego ryzyka – im regularne badania zaleca się wcześniej. – Obecnie kalendarz badań bardzo się zmienił. Wszystko zależy od tego, czy w rodzinie ktoś chorował na raka, czy nie – zauważa Duffy. – Ale my oczekujemy, że nasze wyniki skłonią władze do szerszego promowania i udostępniania mammografii.


Kwestia, czy kobietom poniżej 50-tki pochodzącym z grupy przeciętnego ryzyka udostępniać systematyczne badania przesiewowe, czy też nie, wywołuje kontrowersje. W ubiegłym roku amerykańscy eksperci w dziedzinie służby zdrowia uznali, że czterdziestokilkulatki z przeciętnym ryzykiem raka piersi nie wymagają mammografii. Wtedy też nie wszyscy się z tym zgodzili.


– Wszystkim kobietom po 40-tce, zarówno tym z normalnym, średnim, jak i podwyższonym ryzykiem raka, należy umożliwić regularny dostęp do mammografii. Czasami lekarze zbyt pochopnie podejmują terapię nowotworu. Jego zdaniem, u wielu kobiet identyfikuje się raka piersi, który de facto nigdy ich życiu nie zagrozi. Dlatego "każda pani powinna skrupulatnie zważyć korzyści i straty, zanim zdecyduje, czy chce być w ten sposób badana" – mówi naukowiec.


Maria Chang


 


Źródło: www.zdrowie.onet.pl

Badania. Kobi...
Autor: Ania
1 2 3 4 5
Średnia ocena: 5
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

STATYSTYKI

zdjęć7593
filmów425
blogów196
postów50417
komentarzy4200
chorób514
ogłoszeń24
jest nas18873
nowych dzisiaj0
w tym miesiącu1
zalogowani0
online (ostatnie 24h)0
Copyright nasze-choroby.pl | zdrowie-nasze.pl

Nasze-choroby.pl to portal, na którym znajdziesz wiele informacji o chorabach i to nie tylko tych łatwych do zdiagnozowania, ale także mających różne objawy. Zarażenie się wirusem to choroba nabyta ale są też choroby dziedziczne lub inaczej genetyczne. Źródłem choroby może być stan zapalny, zapalenie ucha czy gardła to wręcz nagminne przypadki chorób laryngologicznych. Leczenie ich to proces jakim musimy się poddać po wizycie u lekarza laryngologa, ale są jeszcze inne choroby, które leczą lekarze tacy jak: ginekolodzy, pediatrzy, stomatolodzy, kardiolodzy i inni. Dbanie o zdrowie nie powinno zaczynać się kiedy choroba zaatakuje. Musimy dbać o nie zanim objawy choroby dadzą znać o infekcji, zapaleniu naszego organizmu. Zdrowia nie szanujemy dopóki choroba nie da znać o sobie. Leczenie traktujemy wtedy jako złote lekarstwo na zdrowie, które wypędzi z nas choroby. Jednak powinniśmy dbać o zdrowie zanim choroba zmusi nas do wizyty u lekarza. Leczenie nigdy nie jest lepsze od dbania o zdrowie.

Stacjonarny rodzinny sklep zielarski już otwarty. | Szpitalne mocne torby bawełniane służą na narzędzia chirurgiczne. |